Simona Halep va disputa vineri primul ei meci din 2021, împotriva liderului WTA, Ashleigh Barty – Cronica sportivă

1. Ieri, în primele trei meciuri ale etapei a 19-a din Liga 1, s-au consemnat următoarele rezultate:

-Meci foarte palpitant la Ovidiu: de trei ori a condus Viitorul Constanța pe tabela de scor, de trei ori a reveni și a egalat Sepsi Sf. Gheorghe. Scor final: Viitorul – Sepsi 3-3. Au înscris: Luckassen 8, 45, Ciobanu 83-din penalty / Eder 18, Mitrea 47-din penalty, Safranko 90+2 (Video);

-Universitatea Craiova a ajuns la cinci egaluri consecutive în Liga 1, după ce a remizat cu FC Voluntari, scor 1-1. Macedoneanul Viktor Angelov a deschis scorul pentru gazde în minutul 10, iar Craiova a egalat în minutul 25, prin Andrei Ivan (Video);

-Pe un teren foarte greu, acoperit cu zăpadă, FC Argeș și FCSB au remizat, scor 0-0, chiar dacă formația oaspete a avut mai multe ocazii, printre care și două bare (Video).

2. În clasament, după 18 etape, pe primul loc se află FCSB, cu 42 de puncte, urmată de CFR Cluj, cu 40 de puncte, Universitatea Craiova, cu 36 de puncte, și Sepsi, cu 32 de puncte.

Astăzi se vor disputa încă trei meciuri din etapa a 19-a, respectiv: Academica Clinceni – FC Botoșani (de la ora 14.30), Poli Iași – UTA Arad (de la ora 17.00) și Dinamo București – Gaz Metan Mediaș (de la ora 20.00).

3. Între timp, un nou scandal ia amploare la Astra Giurgiu: la ultimul termen al comisiei ce anchetează cazurile lui Alexandru Ioniță, Kehinde Fatai și Takayuki Seto, acuzați că ar fi apelat la o terapie interzisă, primul ar fi recunoscut că s-a dopat, iar Astra riscă să fie exclusă din campionat. (Gsp.ro) Preşedintele clubului din Giurgiu, Daniel Coman, a declarat că gruparea sa nu este în culpă, pentru că nu a beneficiat de eventualul dopaj al celor trei jucători şi a precizat că aceştia vor fi daţi în judecată de Astra. (News.ro)

4. Aseară, în primul meci din sferturile de finală ale Cupei Italiei, în derby-ul orașului Milano, Inter a învins-o pe Milan cu 2-1, într-un meci în care Tătărușanu a fost integralist la oaspeți și a avut câteva intervenții foarte bune. Milanul a avut inițiativa până în min. 58 când Ibrahimovic a fost eliminat (tot el marcase în min. 31), dar a cedat-o apoi total, iar Lukaku (min. 71, din penalty) și Eriksen (min. 90+7) au marcat pentru Inter.

Astăzi se vor juca încă două sferturi de finală: Atalanta – Lazio (de la ora 18.45) și Juventus – SPAL (de la ora 21.45).

5. Aseară s-au jucat patru meciuri în campionatul englez, Premier League: Crystal Palace – West Ham United 2-3, Newcastle – Leeds 1-2, Southampton – Arsenal 1-3 și West Bromwich – Manchester City 0-5.

În clasament, Man. City a revenit pe primul loc (41 de puncte), urmată de Man. United (40 de puncte), Leicester (38 de puncte), West Ham (35 de puncte) și Liverpool (34 de puncte). Astăzi se vor juca încă cinci meciuri, printre care Chelsea – Wolves (de la ora 20.00) și Everton – Leicester (de la ora 22.15).

6. Simona Halep, locul 2 WTA, va disputa primul ei meci din 2021 împotriva liderului WTA, australianca Ashleigh Barty, în cadrul turneului demonstrativ de la Adelaide. Meciul se va disputa vineri, 29 ianuarie, în jurul orei 12.00. În cadrul aceluiași eveniment, va juca și Irina Begu, doar un set, împotriva lui Venus Williams. (News.ro)

7. Încă un meci al lui CSM București din Liga Campionilor a fost amânat: după ce meciul de săptămâna trecută cu Rostov a fost amânat, CSM București nu va mai juca nici cu Bietigheim, întâlnire care era programată pentru weekendul viitor, din cauza focarului de coronavirus de la formația oaspete. În acest context, e foarte posibil ca Federația Europeană (EHF) să trimită toate cele 16 echipe (și nu doar 12) în fazele eliminatorii ale Champions League. (Lead.ro)

8. Astăzi se vor disputa cele patru sferturi de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Egipt, după următorul program: Danemarca – Egipt (de la ora 18.30), Suedia – Qatar, Spania – Norvegia și Franța – Ungaria (toate trei de la ora 21.30). Echipele învingătoare se vor califica în semifinale, care se vor juca vineri, 29 ianuarie.

9. Sandu Iacob, tehnicianul lui CSM Bacău, a fost numit, surprinzător, antrenor la naționala de handbal masculin a Georgiei, pentru a încerca să califice echipa la Campionatul European din 2024. Federația gruzină trebuie să primească însă și acordul clubului băcăuan. (Gsp.ro)

10. Cycling News a alcătuit o listă preliminară cu rutierii importanți care vor lua parte la cele trei mari tururi, în 2021. Astfel, printre alții, în Giro vor participa Thibaut Pinot, Vincenzo Nibali și George Bennett; în Tour de France, Tadej Pogačar, Chris Froome și Primož Roglič; în La Vuelta, Tadej Pogačar, Enric Mas și Miguel Angel López. Încă nu au anunțat în ce tur vor merge Egan Bernal, Geraint Thomas, Romain Bardet și Tao Geoghegan Hart. (Eurosport)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 14.30 – Academica Clinceni – FC Botoșani, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 17.00 – Poli Iași – UTA Arad, LIga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 18.30 – Danemarca – Egipt, CM handbal masculin – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport 2

-ora 18.45 – Atalanta – Lazio, Cupa Italiei – Look Sport+

-ora 20.00 – Dinamo – Gaz Metan, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 20.00 – Chelsea – Wolves, Premier League – Eurosport 1

-ora 21.30 – Franța – Ungaria, CM handbal masculin – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport 2

-ora 21.30 – Spania – Norvegia, CM handbal masculin – Digi Sport 4, Telekom Sport 3, Look Sport 3

-ora 21.45 – Juventus – SPAL, Cupa Italiei – Look Sport+

-ora 22.15 – Manchester Utd – Sheffield Utd, Premier League – Eurosport 1

Ți-ar mai putea plăcea
Premieră în Bundesliga: O femeie a devenit antrenor secund la Union Berlin – Cronica Sportivă
Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Moscova – Cronica sportivă