ZEII AMICALELOR pana la 5-0, jenanti in final! Romania 5-3 Belarus! AICI sunt toate fazele meciului

SPORT.RO
Data publicarii: Miercuri 11 Noiembrie 2020, 20:07
Data actualizarii: Miercuri 11 Noiembrie 2020, 21:22

Nationala Romaniei s-a impus in amicalul cu Belarus, 5-3!

ROMANIA 5-3 BELARUS

Nationala lui Mirel Radoi s-a impus in meciul amical cu Belarus. Desi au inceput meciul bine si au reusit sa inscrie de patru ori in prima repriza, defensiva tricolorilor a cedat in a doua repriza, odata cu schimbarile, iar oaspetii au reusit sa inscrie de 3 ori, dupa mai multe erori in aparare.

• Romania - Belarus, LIVE VIDEO de la ora 19:00 | Primul meci al tricolorilor dupa infrangerile din octombrie! Echipele probabile

Mitrea a deschis scorul in minutul 11, iar Marin a majorat avantajul din penalty in minutul 20. Nedelcearu a inscris si el in minutul 31, iar Puscas a stabilit scorul primei reprize cu un minut inainte de pauza. Acelasi Nedelcearu a facut dubla in minutul 55.

Oaspetii au inscris in minutul 63, iar in minutul 80, Bakhar a mai inscris o data pentru Belarus. Klimovich a profitat de inca o eroare a defensivei Romaniei si a inscris si el in prelungirile reprizei secunde.

Pentru Romania, urmeaza meciurile din Nations League cu Norvegia, pe teren propriu si Irlanda de Nord, in deplasare. Partidele se vad IN DIRECT pe PRO TV si www.sport.ro!

Min. 92: GOL BELARUS! Klimovich inscrie dupa inca o eroare in defensiva Romaniei!

Min. 83: APARA LAZAR! Interventie buna a portarului Astrei care a respins cu bratul stang balonul sutat de Yablonski!

Min. 82: PENALTY Belarus! Mitrea faulteaza in careu, iar arbitrul dicteaza lovitura de pedeapsa pentru oaspeti!

Min. 80: GOL BELARUS! Gafa uriasa a lui Mitrea, care paseaza la adversar, Bakhar scapa singur cu Lazar si inscrie!

Min. 76: OCAZIE ROMANIA! Bicfalvi suteaza puternic de la distanta, balonul trece putin pe langa vinclu!

Min. 75: Vede si Mitrea cartonasul galben dupa o intrare dura in propria jumatate de teren!

Min. 71: Bicfalvi vede cartonasul galben dupa un fault dur!

Min. 70: Dubla schimbare facuta de Radoi! Mogos si Marin sunt scosi din teren, in locul lor intra Cretu si Bicfalvi.

Min. 63: GOL BELARUS!
Kendysh inscrie cu un sut din 5 metri dupa o centrare venita din corner! Mogos nu a reusit sa respinga bine, iar balonul a ajuns la adversar.

Min. 62: Tripla schimbare la Belarus! Au iesit Maevskiy, Laptev si Ebong, in locul lor au intrat Yablonski, Stasevich, Skavysh.

Min. 61: Bakhar trimite primul sut al Belarusului spre poarta Romaniei, dar Lazar este atent si respinge balonul!

Min. 57: Trei schimbari facute de Radoi! Ies Tanase, Man si Puscas, in locul lor au intrat Maxim, Alibec si Baluta.

Min. 55: GOOOOOL ROMANIA! Nedelcearu inscrie dupa o gafa a portarului! Dennis Man a primit la marginea careului, i-a trimis lui Tanase, care a incercat un sut de la distanta, dar portarul a respins gresit, balonul a ajuns la Nedelcearu, care a trimis in plasa.

Min. 46: Cate o schimbare in ambele tabere la pauza! In tabara Romaniei a iesit Tosca, iar in locul sau a intrat Cristea. La Belarus a iesit Naumov si a intrat Yuzepchuk.

Min. 46: A inceput a doua repriza!

PAUZA

Min. 44: GOOOOOL ROMANIA! Inscrie si George Puscas cu un sut din interiorul careului! Mitrea centreaza in careu, balonul ajunge la Nedelcearu care ii trimite lui Puscas cu capul, atacantul preia balonul, se intoarce in careu si inscrie.

Min. 44: Ganea primeste balonul in careu si ii trimite lui Puscas, insa adversarul s-a repliat rapid si ii fura balonul atacantului!

Min. 31: GOOOOL ROMANIA! Nedelcearu inscrie dupa o centrare venita de la Tanase din corner! Mingea a fost deviata de Mogos spre fundasul lui AEK Atena, care o a trimis in poarta cu capul.

Min. 28: OCAZIE ROMANIA! Puscas il vede bine pe Man in careu, acesta fenteaza un adversar si il asteapta pe Tanase sa ii paseze. Balonul e interceptat de un fundas advers.

Min. 26: Dan Nistor ii trimite in diagonala lui Puscas, patrunde in careu, ii trimite in dreapta lui Dennis Man, care trimite prea tare inapoi la Puscas, iar adversarii recupereaza. Marin fura mingea la marginea careului si trimite la Man, care incearca o centrare, dar il loveste pe Puscas si balonul se duce in out.

Min. 20: GOOOOOL ROMANIA! Razvan Marin executa lovitura de pedeapsa si trimite pe jos, puternic, in dreapta portarului!

Min. 18: Penalty pentru Romania! Naumov il faulteaza pe Puscas in careu, iar arbitrul dicteaza lovitura de pedeapsa!

Min. 11: GOOOL ROMANIA! Bogdan Mitrea deschide scorul la Ploiesti cu un gol cu capul! Razvan Marin a centrat din corner, iar fundasul s-a inaltat frumos de langa aparatorii Belarusului si a inscris!

Min. 8: Tanase primeste balonul la marginea careului, ii trimite lui Dennis Man in interior, dar extrema este blocata de un aparator al Belarusului.

Min. 1: A inceput meciul!

18:30 Mihai Stoichita a vorbit inainte de startul partidei despre schimbarile facute de Radoi in primul 11, dar si despre decizia de a-l trimite pe Ianis Hagi la nationala de tineret pentru meciul decisiv cu Danemarca.

"Mitrea este un jucator care debuteaza la 32 de ani, dar are activitate bogata la echipele la care a fost. Daca te uiti la ce avem in teren, toti au continuitate, ritm de joc.

Dennis Man e omul de la care se asteapta enorm de mult, dar trebuie sa intelegem ca nu poate fi nici el extraordinar tot timpul. Trebuie sa fim atenti sa nu ajungem intr-o situatie in care daca nu va juca foarte bine, dar cred ca va juca bine, sa fie contestat, asa cum e Ianis Hagi acum.

E nevoie de Ianis la nationala de tineret acum. Noi daramam jucatorii care au confirmat pana acum, ii construim pana la 20 de ani, dar dupa ii daramam", a spus Mihai Stoichita inainte de meci.

18:10  Gica Popescu a vorbit despre alegerile lui Mirel Radoi pentru primul 11 din amicalul cu Belarus. Presedintele Viitorului vede ca pe un lucru pozitiv schimbarea de sistem propusa de selectioner.

"Ne asteptam sa joace bine si sa castige. Doar rezultatele bune si evolutiile bune ne dau incredere. Avem o echipa modesta in fata, eu asa cred.

E un lucru pozitiv ca incearca sa joace pe mai multe sisteme, e important sa aiba mai multe pe care sa le schimbe in functie de adversar. Nu avem o valoare a jocului, in care sa facem adversarul sa danseze dupa cum vrem noi. Sunt cei mai in forma jucatori din campionatul intern, Man, cel putin a avut o evolutie extrem de buna si la tineret si la echipa de club.

Nici nu stiam ca e convocat Mitrea si iata ca e titular . M-as bucura sa fiu surprins si dupa meci.

E important sa avem in poarta mai multe variante, indiferent de cum se numesc. Mi s-ar parea trist ca nationala sa stea doar intr-un portar", a spus Gica Popescu la DigiSport.

Echipele de start:

Mirel Radoi a facut majore in echipa de start, incepand chiar de la portar, acolo unde Lazar il va inlocui pe Tatarusanu. Mitrea, Mogos, Nistor, Ganea, Man si Tanase sunt numele noi de pe lista lui Radoi care vor incepe in meciul cu Belarus.

16. Lazar – 5. Nedelcearu, 4. Mitrea, 3. Tosca – 13. Mogos, 18. Marin, 8. Nistor, 11 Ganea – 20. Man, 9. Puscas, 19. Tanase.

Selectioner: Mirel Radoi.

UPDATE 15:55: Pentru 9 jucatori convocati de Mirel Radoi la nationala pentru meciurile din aceasta luna, partida cu Belarus are o insemnatate aparte.

Pentru Lazar, Cretu, Mitrea si Albu, meciul amical din aceasta seara ar putea insemna debutul la echipa nationala, in timp ce pentru Alexandru Maxim aceasta ar fi a 43-a prezenta in tricoul Romaniei, intrand in top 50 cei mai selectionati "tricolori".

De asemenea, daca ar intra pe teren impotriva Belarusului, George Puscas i-ar egala cu 20 de meciuri la nationala pe Iuliu Baratky, Nicolae Lupescu si Ion Voinescu, depasindu-i pe Daniel Niculae si Flavius Stoican.

In plus, Ciprian Tatarusanu are sansa de a-l depasi pe Ciprian Marica si a-i egala pe Cosmin Contra si Rodion Camataru, cu 73 de meciuri pentru Romania, in timp ce Razvan Marin ar putea acumula mai multe meciuri decat Gheorghita Geolgau si Vasile Iordache, bifand partida cu numarul 24.

Nu in ultimul rand, Ionut Nedelcearu ar avansa si el in clasamentul celor mai selectionati fotbalisti romani, depasindu-i pe Bogdan Mara si George Ogararu, cu 12 partide.

UPDATE 14:25: "Tricolorii" si-au ales numerele pentru cele trei partide din aceasta luna. Iata ce numar va purta fiecare pe tricou:

UPDATE 13:40: Fotbalistii lui Mirel Radoi trebuie sa aiba grija la unul dintre jucatorii lui Markhel.

Vitaly Lisakovich este cel mai periculos fotbalist din echipa nationala a Belarusului. Atacantul in varsta de 22 ani este jucatorul celor de la Lokomotiv Moscova, pentru care a marcat un gol in cele 12 aparitii din acest sezon.

Pentru echipa nationala, Lisakovich a inscris doua goluri in meciurile din toamna anului 2019, remarcandu-se prin faptul ca atunci cand inscrie, Belarus nu pierde meciul.

Amicalul dintre Romania si Belarus este programat de la ora 19:00 si va fi IN DIRECT pe PRO X si WWW.SPORT.RO.

UPDATE 12:30: Antrenorul echipei nationale a Belarusului a vorbit despre amicalul cu Romania si a punctat care sunt asemanarile dintre cele doua echipe.

"Suntem bucurosi ca putem juca impotriva unui adversar puternic, avand o istorie fotbalistica atat de bogata. Singura problema pe care am intampinat-o in pregatirea acestui joc a fost ca trei din jucatorii nostri de baza au primit rezultate la testarea Covid premergatoare perioadei de cantonament. Nu e o scuza, e un fapt.

Exista similitudini intre echipele noastre, ambele au pierdut semifinala barajului pentru EURO si ambele au ca selectioneri fostii selectioneri de la nivel U21.

In aceste conditii, se impune o reconstructie, exista oportunitatea si imperativul de a promova jucatori tineri care sa se integreze alaturi de cei experimentati", a declarat selectionerul Belarusului, Mikhail Markhel, la conferinta de presa dinaintea partidei.

UPDATE 11:45: "Tricolorii" joaca in echipamentul galben amicalul cu Belarus, programat de la ora 19:00 si transmis IN DIRECT pe PRO X si WWW.SPORT.RO.

UPDATE 10:30: Mirel Radoi i-a convocat in premiera la echipa nationala de seniori pe Dennis Man si Florin Tanase. Pe langa cei doi golgeteri ai Ligii 1, de la FCSB in lotul Romaniei pentru partidele din aceasta luna se mai afla Iulian Cristea si Valentin Cretu.

Radoi are astfel sansa de a trimite in teren, inca din primul minut de joc, 4 titulari de la FCSB, care este liderul clasamentului Ligii 1.

Echipa lui Becali nu a mai dat 4 titulari la nationala in 2016, cand Anghel Iordanescu ii includea in primul 11 pe Mihai Pintilii, Adi Popa, Nicolae Stanciu si Alexandru Chipciu, in meciul amical contra reprezentativei Republicii Democrate Congo.

Niciun selectioner care a trecut pe la nationala dupa Iordanescu nu a mai folosit in formula de start 4 jucatori de la FCSB. Acest lucru poate fi pus pe seama faptului ca echipa nu a mai reusit sa castige titlul in Romania si nici nu a mai obtinut performante notabile pe plan european.

Acum, insa, FCSB este lider in Liga 1 dupa 10 etape, iar Mirel Radoi a declarat ca isi doreste sa testeze mai multi jucatori pentru a vedea pe ce se poate baza pentru campania de calificare la Campionatul Mondial din 2022.

Iata cum ar putea arata echipa de start a Romaniei in aceasta seara:

UPDATE 9:45: Marti dupa-amiaza, jucatorii convocati de Mirel Radoi au sustinut prima sesiune de pregatire in formula completa. Iata cateva imagini de la antrenamentul oficial dinaintea amicalului cu Belarus:

Echipa nationala a Romaniei joaca un meci amical in aceasta seara, pe stadionul "Ilie Oana" din Ploiesti, in compania reprezentativei Belarusului.

"Tricolorii" au sansa de a-si recastiga increderea in fortele proprii dupa cele trei infrangeri suferite in octombrie, in meciul de baraj pentru calificarea la Euro 2020 si in partidele din Nations League cu Norvegia si Austria.

De cealalta parte, Belarus a avut un octombrie mai bun, reusind, dupa infrangerea de la baraj in fata Georgiei, sa obtina o victorie si o remiza in partidele din Nations League cu Kazakhstan si Lituania.

Mirel Radoi pregateste in aceste zile alte dueluri importante in Liga Natiunilor. Romania va infrunta Norvegia (15 noiembrie) si Irlanda de Nord (18 noiembrie), IN DIRECT pe PRO TV si WWW.SPORT.RO. Cele doua partide sunt decisive pentru "tricolori", acestia avand sansa sa termine faza grupelor pe locul 2.

Meciul amical dintre Romania si Belarus este programat de la ora 19:00 si va fi transmis IN DIRECT pe PRO X si WWW.SPORT.RO.

Echipele probabile:

Romania: Tatarusanu - Cretu, Nedelcearu, Cristea, Camora - Bicfalvi, Marin, Maxim - Man, Alibec, Tanase

Belarus: Hatkevici - Zolotov, Poliakov, Naumov, Bordacev - Bahar, Ebong, Iablonskii, Klimovici - Haciaturian, Lisakovici