Afișează toate

Turneul celor patru trambuline: start ideal pentru Halvor Granerud la Innsbruck

Cezara Paraschiv

Actualizat 02/01/2021 la 16:31 GMT+2

Novergianul Halvor Granerud a sărbătorit preluarea șefiei în clasamentul general pentru "Vulturul de Aur" prin câștigarea calificărilor de la Innsbruck, a treia etapă din Turneul celor patru trambuline.

Halvor Egner Granerud im Flug in Garmisch-Partenkirchen

Credit imagine: Getty Images

Turneul celor patru trambuline a ajuns în Austria, avându-l ca lider la general pe norvegianul Halvor Granerud. Iar sportivul în vârstă de 24 de ani își continuă parcursul excelent din acest sezon, reușind, sâmbătă, cea mai lungă săritură a calificărilor, de 129 m, singura care a depășit dimnesiunea trambulinei Bergisel. Cu total de 132,2 puncte, Granerud l-a devansat cu 3,3 puncte pe austriacul Daniel Huber, clasat al doilea. Cu a doua cea mai lungă săritură a calificărilor (128 m), Dawid Kubacki, câștigător cu o zi înainte a etapei de la Garmisch-Partenkirchen, a ocupat locul trei la finalul ședinței de calificare, polonezul ratând poziția secundă pentru 0,2 puncte.
Peste 125 puncte au obținut în calificări și germanul Markus Eisenbichler, polonezul Kamil Stoch și austriacul Stefan Kraft, care completează Top 6-le. Câștigătorul de la Oberstdorf, Karl Geiger, a încheiat ședința de calificare pe locul 7, în fața lui Piotr Zyla, Peter Prevc și Philipp Aschenwald.
Aflat la prima sa evoluție în această ediție a Turneului celor patru trambuline, austriacul Gregor Schlierenzauer a sărit 120,5 m și a încheiat calificările la egalitate pe locul 21 (același punctaj ca locul 20).
Primii 50 de sportivi din calificări vor evolua duminică în sistem KO în manșa întâi, țintind una dintre cele 30 de poziții în manșa a doua.

Turneul celor patru trambuline: Innsbruck, rezultate calificări

Innsbruck

Turneul celor patru trambuline: Innsbruck, perechile pentru manșa întâi de duminică, transmisă în direct pe Eurosport