Cele mai populare
Toate sporturile
Afișează toate

Premieră pentru Gabriela Ruse, după calificarea în sferturile turneului ITF de la Dubai

Cezara Paraschiv

Actualizat 09/12/2020 la 15:44 GMT+2

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de 100.000 de dolari de la Dubai, după ce Kristina Mladenovic, principala favorită a tabloului, a abandonat în primul set.

Elena-Gabriela Ruse | Tennis | ESP Player Feature

Credit imagine: Getty Images

Pornită din calificări, Gabriela Ruse (177 WTA) își continuă parcursul în turneul ITF de la Dubai, obținând biletul pentru faza sferturilor de finală după ce adversara sa nu a rezistat pe teren decât 25 de minute. Kristina Mladenovic, 49 WTA, a acuzat o accidentare și a renunțat la scorul de 2-2. Până în acel moment, ambele jucătoare își câștigaseră fără emoții turele pe lansare.
Chiar dacă meciul s-a încheiat înainte de limită, din cauza problemelor sportivei din Franța, Gabriela Ruse contabilizează o primă victorie a carierei în fața unei jucătoare din Top 50 mondial.
În precedentele opt meciuri jucate în fața unor adversare din Top 8, Ruse reușit să câștige patru seturi: cu Rybakina și Radwanska, pe iarbă, în 2018, cu Bencic, pe hard - tot în 2018, iar cel mai recent, în iulie 2019, în fața unei alte reperzentante a Franței, Caroline Garcia, pe iarbă. Una dintre cele mai bune evoluții ale jucătoarei de 23 de ani a venit la Wimbledon 2018, când Gabriela a avut șase mingi de meci în fața polonezei Agnieszka Radwanska.
  • Gabriela Ruse va juca pentru un loc în semifinale împotriva muntenegrencei Danka Kovinic (77 WTA). Aceasta din urmă și-a început parcursul la Dubai cu o victorie în fața unei alte tinere reprezentante a României, Jaqueline Cristian (6-1, 6-3).

Două românce în sferturi la Dubai

Sorana Cîrstea (86 WTA) și-a câștigat și ea biletul pentru sferturile turneului de la Dubai, după o victorie cu 6-0, 6-3 în fața italiencei Elisabetta Cocciaretto (134 WTA, jucătoare venită din calificări).
După un prim set dominat cu autoritate, pe durata căruia a pierdut doar cinci puncte, Sorana Cîrstea a reușit să reziste în manșa secundă, deși și-a pierdut serviciul de două ori. Românca a câștigat șase dintre cele șapte game-uri începute la retur în acest meci.
  • Sorana Cîrstea va juca în sferturi cu a șasea favorită a tabloului, Barbora Krejcikova (cap de serie 6). Jucătoarea din Târgoviște și-a începutul parcursul la Dubai cu o surpriză, eliminând-o pe a patra favorită a tabloului, Anna Blinkova.