Spaniolul Joan Mir (Suzuki) a câştigat, duminică, Grand Prix-ul Europei la MotoGP, desfăşurat pe circuitul din Valencia. Este primul succes al lui Mir în MotoGP.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe Twitter Distribuie pe Email

Spaniolul este lider în clasamentul piloţilor, în care pe locul doi este francezul Fabio Quartararo (Yamaha-SRT). Acesta a căzur în primul tur, după care s-a redresat şi a încheiat cursa pe locul 14.

La Valencia, al doilea a terminat colegul şi compatriotul lui Mir, Alex Rins. Suzuki a reuşit astfel prima dublă de după 1982.

Sezonul de MotoGP mai are două etape: GP-ul Valenciei – 15 noiembrie şi GP-ul Portugaliei – 22 noiembrie.