FCSB a învins pe Dinamo cu 1-0 și rămâne lider în Liga 1 – Cronica sportivă

1. Derby-ul Dinamo – FCSB s-a încheiat în favoarea echipei oaspete, cu 1-0, într-un meci pe care l-a controlat în mare parte și a ratat foarte multe ocazii. Tănase a marcat singurul gol al meciului în min. 9, în timp ce Steliano Filip (79) a fost eliminat. FCSB se distanțează la patru puncte de CFR Cluj, care va juca astăzi împotriva Viitorului. (Video).

2. În celelalte două meciuri jucate ieri din etapa a 21-a din Liga 1, s-au consemnat următoarele rezultate:

-FC Hermannstadt a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Gaz Metan Mediaş. Golurile au fost marcate de Mayoral, în min. 57, pentru gazde şi Chamed, în min. 72, pentru oaspeţi (Video);

-Astra Giurgiu a reușit prima victorie din 2021, după ce a învins-o, în deplasare, pe FC Voluntari, cu 3-1, în vreme ce Bogdan Andone încă așteaptă prima victorie pe banca gazdelor. Au înscris: I. Gheorghe 69 / Stahl 14, Budescu 45+3, Gheorghe 50 (Video).

Astăzi, se vor disputa ultimele trei meciuri din etapa a 21-a, respectiv: Academica Clinceni – UTA Arad (de la ora 13.30), Chindia Târgoviște – FC Botoșani (de la ora 17.30) și CFR Cluj – Viitorul Constanța (de la ora 20.00).

3. Simona Halep este în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy de la Melbourne, după ce a trecut clar de Laura Siegemund în două seturi, scor 6-2, 6-4, într-o oră și 34 de minute. Ea o va întâlni în turul următor pe Ekaterina Alexandrova (Rusia). De asemenea, Simona Halep va juca în sferturi și la dublu, alături de australianca Daria Gavrilova, contra perechii Mihaela Buzărnescu/Alize Cornet. (Treizecizero)

4. Tot în sferturile de finală ale aceluiași turneu a ajuns și Irina Begu, după un nou meci maraton, în care a trecut de Johanna Konta, în trei seturi epuizante, scor 4-6, 7-6 (10), 7-6 (4). Irina Begu a câștigat la a noua minge de meci și va juca în continuare cu Naomi Osaka. Celelalte două sferturi de finală sunt Elise Mertens – Elina Svitolina și Kaia Kanepi – Karolina Muchova. (Treizecizero)

5. În primul său meci de la turneul Grampians Trophy, Sorana Cîrstea a trecut ușor de Oksana Kalaşnikova, cu 6-1 6-1, în 49 de minute, calificându-se în optimile de finală ale competiției. Ea o va întâlni în continuare pe Belinda Bencic, favorita nr. 2 a turneului. (News.ro)

6. Din păcate, un singur caz de coronavirus a dus la anularea tuturor meciurilor de tenis care trebuiau să se joace azi în Australia: un angajat de la unul dintre hotelurile folosite pentru carantinarea jucătorilor și a echipelor acestora a fost testat pozitiv cu coronavirus și toate persoanele care au stat la acel hotel în timpul carantinei sunt acum considerate potențiale contacte și trebuie să se izoleze și să se testeze, aproximativ 500-600 de persoane. Pentru moment, organizatorii spun că Australian Open nu este în pericol. (Treizecizero)

7. În a doua semifinală a Cupei Italiei, Napoli și Atalanta au încheiat la egalitate, într-un meci fără goluri, scor 0-0. Returul semifinalelor Cupei Italiei se va disputa săptămâna viitoare, după următorul program: Juventus – Inter, pe 9 februarie (în tur, 2-1); Atalanta – Napoli, pe 10 februarie (în tur, 0-0).

8. Aseară, în Premier League, s-au jucat cinci meciuri: Burnley – Man. City 0-2, Fulham – Leicester 0-2, Leeds – Everton 1-2, Aston Villa – West Ham 1-3 și Liverpool – Brighton 0-1 (a doua înfrângere consecutivă pe teren propriu pentru campioană).

În clasament, Man. City este pe locul întâi (47 de puncte), urmată de Man. United (44 de puncte), Leicester (42 de puncte), Liverpool (40 de puncte) și West Ham (38 de puncte). Astăzi se va juca încă un meci, derby-ul londonez Tottenham – Chelsea, de la ora 22.00.

9. Începe Campionatului Mondial al Cluburilor, care se va desfășura până pe 11 februarie, în Qatar. Campioanele celor şase confederaţii, alături de câştigătoarea Ligii Qatar Stars, Al Duhail SC, vor susţine şase meciuri pentru a desemna cea mai bună echipă de club de fotbal din lume. Astăzi se vor disputa două meciuri, respectiv Tigres UANL –  Ulsan Hyundai (de la ora 16.00) și Al Duhail – Al Ahli (de la ora 19.30). (News.ro)

10. Ianis Hagi a marcat al patrulea său gol al sezonului în Scoția: a fost și singurul gol al meciului disputat de echipa sa, Rangers, împotriva celor de la St. Johnstone, care a câștigat astfel cu 1-0. Rangers are acum 75 de puncte (din 27 de meciuri), fiind lider în Scoția, la 23 de puncte față de Celtic (care a disputat 25 de meciuri). (News.ro)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 02.00 – WTA Melbourne – Digi Sport 2, Digi Sport 4

-ora 08.00 – ATP Cup, tenis masculin – Eurosport 2

-ora 10.00 – ATP Adelaide, tenis masculin – Eurosport 1

-ora 13.30 – Academica Clinceni – UTA, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 17.30 – Chindia – FC Botoșani, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 20.00 – CFR Cluj – Viitorul, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 22.00 – Tottenham – Chelsea, Premier League – Eurosport 1

Ți-ar mai putea plăcea
Record de audienţă în sportul de sală din România: 10.000 de spectatori la meciul de baschet dintre U Banca Transilvania Cluj și MHP Riesen Ludwigsburg – Cronica Sportivă
FCSB a câștigat prima manșă din turul III preliminar al Conference League – Cronica Sportivă