SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

Dunărea Brăila, egal dramatic la Krasnodar cu echipa marelui Evgheni Trefilov!

Dunărea Brăila a condus-o și la 5 goluri diferență pe Kuban Krasnodar, dar pe final echipa lui Evgheni Trefilov a avut șansa victoriei. Româncele au egalat și se întorc cu un punct uriaș din Rusia, scor 25-25. FOTO Dan Potor

Articol de - Publicat duminica, 17 ianuarie 2021 14:57 / Actualizat duminica, 17 ianuarie 2021 15:37

Dunărea Brăila a condus-o și la 5 goluri diferență pe Kuban Krasnodar în EHF European League, dar pe final echipa lui Evgheni Trefilov a avut șansa victoriei. Româncele au egalat și se întorc cu un punct uriaș din Rusia, scor 25-25.

Start fantastic de joc pentru Dunărea Brăila în deplasarea din Rusia, de la Krasnodar. Echipa pregătită de croatul Neven Hrupec conducea cu 6-2 după primele 9 minute, pentru ca apoi să se distanțeze la 12-7 după 16 minute. Evgheni Trefilov, tehnicianul care a făcut carieră la "naționala" Rusiei, a luat foc pe margine. Și-a certat elevele la time-out și le-a trimis amenințări printre dinți. Brăila și-a continuat însă parcursul de metronom, având trei jucătoare impecabile: Marina Dmitrovici, Elena Dache și Maria Kanaval. Kuban a mai echilibrat jocul, dar tot Brăila era în avantaj la pauză, 15-13!

Time-out cerut aiurea

În partea a doua, în start, Kuban a avut câteva momente foarte exacte și a trecut în avantaj: 17-16. Imediat însă, Brăila și-a revenit, s-a apărat exact și a înclinat din nou balanța în favoarea ei. S-a desprins la 24-20. Când mai erau 9 minute de joc, la 24-21 pentru echipa sa, Neven Hrupec a cerut-time-out. A fost un moment total neinspirat pentru că și-a scos echipa din ritm, iar Kuban s-a trezit la viață. Rusoaicele au marcat de patru ori consecutiv și au avut șansa să se desprindă decisiv pe tabelă. Noroc cu portarul Elena Șerban care a făcut minuni între buturi. Și cu 30 de secunde până la final, Sazdovska a egalat din extrema stânga, scoțând un punct nesperat, la un moment-dat, pentru brăilence.

Dunărea e lider acum în grupa D, cu 3 puncte, și va juca săptămâna viitoare, pe teren propriu, cu ultima câștigătoare a trofeului, echipa maghiară Siofok KC.

Citește mai multe știri din handbal:

Podravka Koprivnica - SCM Rm. Vâlcea, liveSCORE de la ora 17:00 » Vâlcea caută primele puncte în Liga Campionilor

CSM BUCUREȘTI – VIPERS 22-29 » „Tigroaicele”, 3 înfrângeri la rând în Liga Campionilor! Cristina Neagu a vorbit despre plecare

Cariera pe care și-a construit-o fotbalistul dat afară de la FCSB, umilit și numit „vagabond” de Gigi Becali: „Ne vedem peste un an!”

Cornel Dinu a jignit doi „tricolori” după amicalul naționalei: „Au nume de CAP” + Fotbalistul despre care a spus „bine că nu l-am văzut pe teren”