INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RANGERS - ST. MIRREN 3-0

Glasgow Rangers - St. Mirren 3-0 » Rangers, la un pas de titlu! Ianis, gol într-un meci crucial: „Hagi a fost ireal!” » Vezi AICI reușita

Ianis Hagi, gol în Rangers - St. Mirren // foto: Imago +20   FOTO
Ianis Hagi, gol în Rangers - St. Mirren // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 martie 2021 18:32 / Actualizat sambata, 06 martie 2021 18:57

Rangers, cu Ianis Hagi (22 de ani) titular, s-a impus la scor de neprezentare cu St. Mirren, 3-0 pe „Ibrox”. Echipa din Glasgow a făcut un pas imens spre titlu cu acest rezultat.

Echipa lui Steven Gerrard - suspendat la acest meci - a început partida excelent, iar în minutul 16 avea un avantaj de două goluri. Ryan Kent (minutul 14) și Alfredo Morelos (16) au înscris două goluri foarte frumoase. Kent a șutat din afara careului, iar Morelos dintr-un unghi închis, din careul de 16 metri.

Ianis Hagi a fost activ în prima parte, a cerut mingi și a participat la majoritatea fazelor de atac ale celor de la Rangers. Ianis a fost implicat în faza construcției golului doi, reușit de Morelos.

+16 FOTO

VIDEO. Ianis Hagi, gol în Rangers - St. Mirren 3-0

Iar evoluția bună din prima repriză a fost încununată de Ianis cu un gol, imediat după startul actului secund. Ianis a marcat în minutul 46, de la aproximativ 8 metri de poartă. Românul a preluat o pasă a lui Kent, l-a culcat pe portarul advers și a șutat necruțător. Ianis a primit cartonașul galben în minutul 71, pentru o intrare întârziată la Erhahon, iar 3 minute mai târziu a fost înlocuit cu Scott Wright.

Scorul s-a menținut până la final, iar Rangers a făcut un pas important spre titlu și așteaptă meciul lui Celtic de mâine, cu Dundee United. Dacă Celtic nu va câștiga, Rangers va deveni matematic campioana Scoției!

10 titluri consecutivea câștigat Celtic în Scoția

Ianis Hagi i-a cucerit pe fanii lui Rangers

+16 FOTO

Imediat după golul de 3-0, semnat de Ianis, pe Twitter au început să curgă complimentele pentru fotbalistul român. Iată câteva dintre cele mai bune comentarii:

• Ce calitate are Hagi!
  • Hagi e unul dintre cei mai buni jucători în a doua parte a sezonului
  • Ianis Hagi > Gheorghe Hagi, e mai bun ca tatăl lui
  • Superb fotbalist e Hagi! Acum se descurcă mult mai bine și fizic în fotbalul scoțian
  • Signed, sealed, delivered! Ianis nici nu i-a lăsat să înceapă bine repriza a doua că a și făcut 3-0
  • Hagi a fost ireal sezonul acesta și va fi chiar și mai bun!
  • Uneori jucătorii primesc mingea și te gândești «Ah, trebuie să și-o facă pe piciorul bun». Cu Ianis Hagi și Kent nu ai problema asta, e rar să să ai doi jucători buni cu ambele picioare, ce grozav!

Rangers - St. Mirren 3-0

• Au marcat: Kent 14, Morelos 16, Ianis Hagi 46

Rangers - St. Mirren, echipele de start:

RANGERS: McGregor - Patterson, Goldson, Helander, Barisic - Aribo, Davis, Kamara - Hagi, Morelos, Kent
Rezerve: Arfield, Balogun, Barjonas, Bassey, Defoe, Itten, Simpson, Stewart, Wright
Antrenor: Steven Gerrard

ST. MIRREN: Alnwick - Fraser, McCarhy, Shaughnessy, Tait - Doyle-Hayes, Erhahon - Connolly, McGrath, Durmus - Quaner
Rezerve: Lyness, Flynn, Reid, MacPherson, McAllister, Henderson, Jamieson, Erwin, Obika
Antrenor: Jim Goodwin

Arbitru: Steven McLean
Ibrox Stadium (Glasgow)

VIDEO. Cele mai bune momente ale lui Ianis Hagi în tricoul celor de la Glasgow Rangers

Evaziune fiscală » Fără contract, Real Madrid i-a plătit un milion de euro brazilianului Ronaldo

Ce se întâmplă cu Dennis Man, după ce a acuzat probleme medicale în partida cu Inter Milano » Anunțul presei din Italia

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Ce susține MM Stoica că face săptămânal pentru suporterul pe care l-a pocnit: „Cumva am reparat-o”