INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

RANGERS - DUNDEE 4-0 » VIDEO+FOTO Ianis Hagi, două pase de gol în victoria lui Rangers! A ratat și o ocazie uriașă

Ianis Hagi (21 de ani), două pase de gol în victoria lui Rangers +7   FOTO
Ianis Hagi (21 de ani), două pase de gol în victoria lui Rangers

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 septembrie 2020 18:50 / Actualizat duminica, 13 septembrie 2020 00:48

Cu Ianis Hagi (21 de ani) integralist, Rangers s-a impus fără emoții pe teren propriu, 4-0 cu Dundee United, în etapa a 7-a din prima ligă din Scoția.

Rangers - Dundee 4-0

VIDEO Golul de 1-0 marcat de Rangers, cu assist Ianis Hagi:

VIDEO Golul de 4-0 marcat de Rangers, cu alt assist Ianis Hagi:

Ianis Hagi a făcut un joc excelent, iar în minutul 14 a pasat decisiv pentru golul lui Kent. Românul a primit mingea la 20 de metri de poarta adversară și a pasat pe poziție viitoare, printre picioarele unui adversar. Mingea a ajuns la Kent, care a marcat cu un șut puternic.

Până la pauză, Rangers a mai punctat o dată, în minutul 39, prin Tavernier, care a înscris din 5 metri. În partea a doua, Ianis a fost mult ma implicat în joc și a amenințat de două ori poarta adversă. În minutul 52 a șutat pe lângă poartă, de la 18 metri, iar în minutul 61 a ratat o ocazie imensă. Hagi a primit o pasă la marginea careului și șutat puternic, de la 14 metri. Mingea a fost apărată cu piciorul de portarul advers.

În minutul 68, Rangers a făcut 3-0, prin Roofe. În minutul 88, Ianis Hagi a fost din nou decisiv. Românul a scăpat singur spre poarta lui Dundee, a intrat în careu și i-a pasat perfect lui Arfield, care a stabilit scorul final.

După 7 meciuri, Rangers are un randament excelent: 6 victorii și un egal. Echipa lui Steven Gerrard e lider în Scoția, cu 6 puncte peste Celtic, care are două meciuri în minus.

Vezi AICI clasamentul actualizat din Scoția!

Rangers - Dundee, echipele de start:

Rangers: McLaughlin - Tavernier, Goldson, Balogun, Barisic - Jack, Davis, I. Hagi - Barker, Roofe, Kent
Antrenor: Steven Gerrard

Dundee: Siegrist - Neilson, Reynolds, Edwards - Pawlett, Powers, Robson, Butcher, Bolton - Harkes, Clark
Antrenor: Micky Mellon

Răzvan Marin a atras atenția italienilor la prima conferință: „Vreau să fiu liderul echipei!”

Tătărușanu, oficial la Milan! Prima poză cu Maldini și primul antrenament la Milanello!

SPECIAL GSP | A primit 3 lovituri în figură, a revenit după un an: „Vedeam în ceață, mă deranja orice zgomot” » Ce spun Luminița Huțupan Dinu sau Paula Ungureanu și opinia specialiștilor despre brutalitatea loviturilor frontale în handbal

SPECIAL GSP | Povestea-thriller a lui Claudiu Bozeșan, fotbalist ce a învins-o pe Dinamo într-un blat stricat de Poli Timișoara: „Nu mi-a fost frică de ordinele primite!” + Dramă imensă după ce fratele i-a murit într-un misterios accident de camion