CFR Cluj a pierdut dramatic cu Young Boys Berna în Europa League, scor 1-2 – Cronica sportivă

1. CFR Cluj a părăsit Europa League, după ce a fost învinsă dramatic, cu 2-1, de Young Boys Berna, după ce conducea cu 1-0 în minutul 90. Debeljuh a înscris în min. 84, apoi arbitrul a acordat un penalty inexistent la Bălgrădean, care a fost și eliminat. Nsame (min. 90+3) și Gaudino (min. 90+6) au stablit scorul final, 2-1 pentru Young Boys. În celălalt meci al grupei, ȚSKA Sofia a învins Roma cu 3-1 și CFR Cluj a terminat pe locul 3 al grupei, fără să se califice așadar în primăvara europeană. (Look Sport)

2. Tot ieri s-au jucat celelalte meciuri contând pentru ultima etapă a Europa League:

-în grupa B: Dundalk – Arsenal Londra 2-4 și Rapid Viena – Molde 2-2

-în grupa C: Bayer Leverkusen – Slavia Praga 4-0 (Nicolae Stanciu a jucat din min. 19 la oaspeți) și Hapoel Beer Sheva – Nice 1-0

-în grupa D: Lech Poznan – Glasgow Rangers 0-2 (Ianis Hagi a înscris al doilea gol al oaspeților) și Standard Liege – Benfica Lisabona 2-2

-în grupa E: PAOK Salonic – Granada 0-0 și PSV Eindhoven – Omonia Nicosia 4-0

-în grupa F: Rijeka – AZ Alkmaar 2-1 și Napoli – Real Sociedad 1-1

-în grupa G: Leicester City – AEK Atena 2-0 (Ionuț Nedelcearu a fost integralist la oaspeți) și Braga – Zorya 2-0

-în grupa H: Celtic – Lille 3-2 și Sparta Praga – AC Milan 0-1

-în grupa I: Maccabi Tel Aviv – Sivasspor 1-0 (Villarreal – Qarabag FK nu s-a jucat, din cauza numărului ridicat de cazuri de infectare cu noul coronavirus din echipa oaspete)

-în grupa J: Ludogorets Razgrad – LASK Link 1-3 (Claudiu Keșeru a jucat până în min. 77 la gazde) și Tottenham Hotspur – Royal Antwerp 2-0

-în grupa K: Dinamo Zagreb – CSKA Moscova 3-1 și Wolfsberger AC – Feyenoord 1-0

-în grupa L: Slovan Liberec – Steaua Roșie Belgrad 0-0  și Hoffenheim – Gent 4-1

3. Ca urmare a meciurilor disputate aseară, s-au calificat în 16-imile de finală ale Europa League (care se vor disputa în februarie 2021) următoarele echipe: AS Roma, Young Boys Berna, Arsenal Londra, Molde, Bayer Leverkusen, Slavia Praga, Rangers, Benfica, PSV Eindhoven, Granada, Napoli, Real Sociedad, Leicester City, Braga, AC Milan, Lille, Villarreal, Maccabi Tel Aviv, Tottenham, Royal Antwerp, Dinamo Zagreb, Wolfsberger, Hoffenheim și Steaua Roșie Belgrad.

4. România a pierdut primul meci din Grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin, cu Croația, și nu mai are nicio șansă la calificarea în semifinalele ale competiției. Deși am început bine și am condus cu 8-4, jucătoarele din Croația au revenit și au preluat inițiativa de la jumătatea primei reprize și până la finalul meciului. Rezultatul final: 25-20 pentru Croația. (Lead.ro)

5. În celelalte meciuri disputate ieri la CE de handbal feminin, s-au consemnat următoarele rezultate:

-în grupa 1: Muntenegru – Rusia 23-24 și Franța – Spania 26-25

-în grupa 2: Olanda – Norvegia 25-32

Astăzi, se vor disputa următoarele partide din grupa 1: Franța – Rusia, de la ora 19.15, respectiv Danemarca – Suedia, de la ora 21.30.

Rest In Peace, Paolo Rossi! (The Guardian)

6. Astăzi, vor avea loc primele două meciuri din etapa a 13-a a Ligii 1, respectiv FC Botoșani – Astra Giurgiu, de la ora 18.00 și Dinamo – Poli Iași, de la ora 20.30. În clasament, după 12 etape, pe locul întâi se află FCSB, cu 30 de puncte, urmată de Universitatea Craiova, cu 28 de puncte și CFR Cluj, cu 24 puncte.

7. Astăzi, se reia și Liga 2 la fotbal, cu meciul Universitatea Cluj – Ripensia Timișoara, care începe la ora 16.00. În clasament, conduce U Craiova 1848, cu 30 de puncte, urmată de Viitorul Tg. Jiu și Rapid București, cu 26 puncte fiecare. U Cluj se află pe locul 10, cu 20 de puncte, în vreme ce Ripensia se află pe antepenultimul loc, cu 15 puncte.

8. Sorana Cîrstea şi Gabriela Ruse s-au calificat în semifinalele turneului ITF de la Dubai. Gabriela Ruse a trecut, în sferturi, de Danka Kovinic din Muntenegru, cu scorul de 6-1, 6-4, și va juca în semifinale cu Katerina Siniakova (Cehia). Sorana Cîrstea a învins-o, în sferturi, cu scorul de 7-6 (5), 1-6, 6-3, pe Barbora Krejcikova din Cehia și va evolua în semifinale cu  slovena Polona Hercog, cap de serie numărul 2. (Eurosport)

9. Naționala de tineret a României și-a aflat adversarii de la Campionatul European U21: echipa noastră va juca în Grupa A, alături de Ungaria, Olanda și Germania. În primul meci, România va întâlni, la 24 martie 2021, reprezentativa Olandei, la Budapesta. (News.ro)

10. Volei Alba Blaj s-a calificat în semifinalele Challenge Cup la volei feminin, după ce a învins formaţia cehă VK Prostejov, scor 3-0, în manşa unică din sferturile competiţiei. Semifinalele şi finala Challenge Cup se vor juca sub formă de meciuri tur-retur, între 24 februarie – 24 martie 2021. (News.ro)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 16.00 – Universitatea Cluj – Ripensia Timișoara, Liga 2 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 18.00 – Botoșani – Astra, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 19.15 – Franța – Rusia, CE handbal feminin – Digi Sport 2, Look Sport 2

-ora 20.30 – Dinamo – Poli Iași, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 21.30 – Danemarca – Suedia, CE handbal feminin – Digi Sport 2, Telekom Sport 4, Look Sport 3

-ora 21.45 – Sassuolo – Benevento, Seria A – Digi Sport 4, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – Leeds United – West Ham United, Premier League – Eurosport 1

-ora 22.00 – Valladolid – Osasuna, La Liga – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

Ți-ar mai putea plăcea
Novak Djokovici rămâne pe locul 1 în clasamentul ATP și după Australian Open – Cronica Sportivă
Brazilia învinge Serbia cu 2-0 la Campionatul Mondial de fotbal – Cronica Sportivă