Ultima oră
Ar putea fi lovitura verii în fotbalul românesc! Alex Cicâldău e dorit înapoi în Superliga Ar putea fi lovitura verii în fotbalul românesc! Alex Cicâldău e dorit înapoi în Superliga
VIDEO | FC Voluntari - Hermannstadt 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Echipele de start VIDEO | FC Voluntari - Hermannstadt 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Echipele de start
Barcelona, decizie finală cu privire la rămânerea lui Xavi pe banca tehnică Barcelona, decizie finală cu privire la rămânerea lui Xavi pe banca tehnică
Irina Begu a revenit cu dreptul după accidentare! S-a calificat în semifinale la turneul Megasaray Hotels Open din Antalya Irina Begu a revenit cu dreptul după accidentare! S-a calificat în semifinale la turneul Megasaray Hotels Open din Antalya
Dinamo a pregătit o surpriză copiilor la meciul cu Petrolul Dinamo a pregătit o surpriză copiilor la meciul cu Petrolul
FCSB ar putea suferi pierderi masive. Cel puţin cinci jucători sunt pe picior de plecare FCSB ar putea suferi pierderi masive. Cel puţin cinci jucători sunt pe picior de plecare

VIDEO | X-ul nimănui: FC Botoşani - Astra 1-1, cu goluri marcate de Keyta şi Montini. Lazar, remarcatul meciului

Superliga Publicat pe 11 dec 2020
mail-share icon Email

• FC Botoşani şi Astra au terminat la egalitate, 1-1, live pe Look Sport, primul meci al etapei a 13-a din Casa Liga 1 2020/2021. Montini a deschis scorul surprinzător, în minutul 55, iar Keyta a stabilit rezultatul final în minutul 69, din penalty.
  •
  • După 1-1 în Moldova, gazdele ajung la trei egaluri consecutive şi strâng 14 puncte, trei sub UTA, ocupanta locului al şaselea, în timp ce Neagoe ajunge la o serie de patru partide la rând fără eşec, suficient pentru penultimul loc, cu zece puncte, la egalitate cu FC Argeş.

Lazar-show în prima repriză! Golurile au venit în partea a doua

Ca în majoritatea meciurilor de pe teren propriu, FC Botoşani a început sus, a pus presiune şi a avut ocazii. Prima i-a aparţinut lui Rodriguez, dar şutul său, din minutul 17, a întâlnit transversala, după ce a fost deviat de Lazar. Apoi internaţionalul din poarta Astrei i-a blocat, rând pe rând, pe Keyta, Al Mawas şi Chindriş, iar oaspeţii au putut intra, astfel, cu un rezultat de egalitate la pauză

Neagoe a fost inspirat în momentul în care l-a trimis pe teren pe Montini, în minutul 54, iar italianul a marcat, zece secunde mai târziu, la chiar prima sa atingere, o lovitură de cap la colţul scurt la care Pap putea face mai multe. Apoi, giurgiuvenii au sunat retragerea, dar au rezistat doar un sfert de oră, pentru că Dima a comis henţ în careu la centrarea lui Al Mawas, Călin a dictat penalty, iar Keyta l-a transformat. Acelaşi Keyta a avut şansa lui 2-1 în minutul 89, dar a trimis peste şi FC Botoşani - Astra a rămas 1-1.

Etapa viitoare, moldovenii merg pe terenul celor de la Viitorul, iar Astra întâlneşte Gaz Metan Mediaş, la Giurgiu..

FC Botoşani - Astra 1-1 (Keyta pen. 69 / Montini 55), live pe Look Sport

• FC Botoşani: Pap – Braun, Haruţ. Chindri, Holzmann – Florescu, Rodriguez – Tîrcoveanu, Ongenda, Keyya  Al Mawas
  • Rezerve: Hankic, Plămadă, Toutouh, Şeroni, Tarsa, Ashkovski, Camara, Papa, Patache
  •
  • Astra: Lazar -  Hugo Sousa, Graovac, C. Dima, Bruno - Crepulja – Canadija, Răduţ. Budescu, Stahl (Montini 54)– V. Gheorghe
  • Rezerve: Popa, Azulay, Wutrich, Merloi, Moise, Balaure, Riza
Minutul 69: GOL FC BOTOŞANI! Iulian Călin dictează un penalty după ce Dima opreşte cu mâna stângă centrarea lui Al Mawas, iar Keyta transformă fără emoţii.

Minutul 55: GOL ASTRA! La doar câteva secunde după ce a fost trimis pe teren, Mattia Montini deschide scorul la chiar prima aringere, cu capul, după un corner şi o reluare la colţul scurt.

Minutul 36: Altă invervenţie a lui Lazar. Chindriş apare surprinzător în poziţie de finalizare, dar Lazar iese bine din poartă, îi închide unghiul şi respinge.

Minutul 30: Al Mawas, aproape de primul gol în România. Lăsat singur cu portarul în câţiva metri, sirianul trage dezamăgitor, pe direcţia lui Lazar, şi îi permite portarului giurgiuvean să reţină.

Minutul 20: Altă ocazie a gazdelor. Keyta driblează scurt un adversar, trage bine, dar Lazar are un reflex norocos şi respinge cu mâna dreaptă.

Minutul 17: BARĂ FC BOTOŞANI! Rodriguez prinde un şut superb, dar execuţia sa întâlneşte transversala.

Nici moldovenii nu au motive să se laude. Din revelaţia sezonului recent încheiat au făcut rapid trecerea la decepţia noii ediţii de campionat. Acum, Botoşaniul e abia pe locul 11 şi are 13 puncte.

Dacă vor pierde în Moldova, giurgiuvenii riscă să ajungă ultimii. Pentru ca un astfel de scenariu nefericit să devină realitate, mai trebuie însă întrunită o condiţie. Astfel, în timp ce Astra ar pierde pe terenul Botoşaniului, piteştenii ar trebui să câştige în aceeaşi rundă, la Clinceni.

Meciul dintre FC Botoşani şi Astra se va disputa vineri, de la ora 18.00, şi va fi transmis în direct de Look Sport.