Ultima oră
Lovitură dată de FCSB! Jucătorul va semna pentru un salariu anual de aproape 500.000 de euro Lovitură dată de FCSB! Jucătorul va semna pentru un salariu anual de aproape 500.000 de euro
VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Calendarul ediţiei 2024-2025 a Cupei României. Modificări importante de regulament Calendarul ediţiei 2024-2025 a Cupei României. Modificări importante de regulament
Tempestini, gata să scrie o nouă filă de istorie şi în România: îl poate depăşi pe Titi Aur Tempestini, gata să scrie o nouă filă de istorie şi în România: îl poate depăşi pe Titi Aur
Edi Iordănescu, mesaj plin de emoţie după accidentarea lui Moruţan: ”Vom lupta şi pentru tine” Edi Iordănescu, mesaj plin de emoţie după accidentarea lui Moruţan: ”Vom lupta şi pentru tine”
”E drama vieţii lui”. Finanţatorul unui club la care a evoluat Moruţan a spus lucrurilor pe nume ”E drama vieţii lui”. Finanţatorul unui club la care a evoluat Moruţan a spus lucrurilor pe nume

Liga II Publicat pe 16 nov 2020
mail-share icon Email

Petrolul a fost învinsă de Aerostar Bacău, cu scorul de 4-1, într-un meci din etapa XI din Liga 2. Partida s-a desfăşurat la Mogoşoaia, deoarece la Ploieşti a fost cantonată echipa naţională.

Este cea mai mare umilinţă a ”lupilor galbeni” din ultimele sezoane. Formaţia moldavă era ultima înainte acestei partide şi a obţinut prima victorie în deplasare în acest sezon.

------------------------------------------------------

Petrolul - Aerostar 1-4 (Vajushi 84-penalty / Popescu 31, Vraciu 38-penalty, Ilie 60, Zaharia 89)

Echipele de start:

Petrolul Ploieşti: Kitanov – Olaru, Răuţă (cpt), Mondragon, Ticu – Enache – Diarra, Ekollo, Botic, Tudor – Beleck
Rezerve: Avram – Mendoza, Bogdan, Nicolae, Vajushi, Popovici, Simionescu, Constantinescu, Balint
Antrenor: Viorel Moldovan

Aerostar Bacău: Cebotaru – Alecsandru, Ardei, Chirilă, Corban – Popescu – Gavrilă, Ilie, Manole, Vraciu (cpt) – Iul. Zaharia
Rezerve: Petrişor – Danale, Cr. Zaharia, Burlacu, Mihalcea, Oteliţă, Bobaru, Tofan, Belciu
Antrenor: Daniel Munteanu

Minutul 89: GOL Aerostar! Moldovenii scapă pe contraatac. Mihalcea îl găseşte liber pe Zaharia care face o cursă solitară de la 40 de metri şi finalizează calm, singur cu portarul.

Minutul 88: Vajushi este aproape de ”dublă”. Şutează cu efect, dar Cebotaru scoate de sub bară.

Minutul 85: Portarul Cebotaru primeşte cartonaş galben, pentru că i-a împiedicat pe cei de la Petrolul să repună rapid mingea în joc.

Minutul 84: GOL Petrolul! În cele din urmă trupa lui Viorel Moldovan înscrie. Vajushi obţine o lovitură de pedeapsă, după un fault inutil al lui Chirilă, pe care tot el o transformă.

Minutul 79: Vajushi are o şansă bună de a reduce din diferenţă. Trage tare, mingea este uşor atinsă de un adversar, dar portarul Cebotaru este pe fază şi prinde.

Minutul 64: Balint scapă din marcajul advers, centrează pentru Saim, care dă pe lângă din poziţie ideală. Viorel Moldovan şi-a pus mâinile în cap de nervi.

Minutul 60: GOL Aerostar! Florin Ilie face ca scorul să ia proporţii. Mijlocaşul pătrunde prin defensiva adversă şi trage imparabil din afara careului, mingea se duce puţin pe lângă bară.

Minutul 49: Încă o problemă pentru Viorel Moldovan. Enache calcă greşit şi este înlocuit. Mijlocaşul a acuzat dureri la genunche şi a fost scos cu targa de pe teren. În locul său a intrat Nicolae Adrian.

Minutul 46: Corban şutează în forţă din interiorul careului, şutul îl loveşte în spate pe Mondragon, iar Petrolul scapă cu faţa curată.

Minutul 45+1: Pauză la Mogoşoaia.

Minutul 45: Tudor Saim trimite pe lângă poartă!

Minutul 44: Rază de speranţă pentru Petrolul. Vraciu face henţ în careu, iar arbitrul dictează penalty. Marcatorul golului secund primeşte şi cartonaş galben.

Minutul 39: GOL Aerostar! Cătălin Vraciu transformă de la punctul cu var. Atacantul trage pe stânga, nu foarte plasat, dar portarul Kitanov a plecat pe partea opusă.

Minutul 38: Situaţie bizară. Aerostar înscrie, dar golul este anulat, deoarece arbitrul a fluierat înainte penalty. Răuţă este eliminat, după ce vede al doilea cartonaş galben.

Minutul 36: Cornel Ardei vede cartonaşul galben, după un fault dur la Botic, în apropierea careului.

Minutul 31: GOL Aerostar! Moldovenii deschid scorul, după o lovitură liberă de la 16 metri. Gavrilă sare peste minge, iar Patrick Popescu şutează imparabil, portarul Kitanov fiind fără reacţie. Este primul gol în Liga 2 pentru tânărul mijlocaş.

Minutul 22: Centrare periculoasă pe bara a doua. Tudor Saim loveşte cu capul, dar este încurcat de adversa şi trimite pe lângă poartă.

Minutul 21: Iulian Zaharia primeşte primul cartonaş galben al partidei, pentru simulare.

Minutul 15: Ocazie mare a Petrolului. Tudor Saim pătrunde în care şi trage în forţă. Dar şutul mijlocaşului de 22 de ani este respins cu un reflex de senzaţie de Cebotaru.

Minutul 6: Aerostar marchează prin Florin Ilie, dar reuşita este anulată pentru offside. La reluare s-a văzut că tuşierul a avut dreptate când a ridicat fanionul.

Minutul 5: Eugen Cebotari iese greşit la o centrare, Diarra este aproape de intercepţie, dar balonul se scurge prin faţa porţii.

Minutul 1: A început partida care se joacă la Mogoşoaia!

--------------------------------------------

Petrolul Ploieşti şi Aerostar Bacău se înfruntă în această seară, de la ora 19:30, la Mogoşoaia, în etapa a 12-a din Liga a 2-a, în direct pe Look Sport+. 'Lupii galbeni' pot urca pe podium, în cazul unei victorii împotriva echipei aflate pe penultimul loc al clasamentului.

Petrolul vine după o victorie în derby-ul cu Rapid, scor 2-0, în timp ce Aerostar Bacău a remizat pe terenul liderului Ligii a 2-a, FC U Craiova 1948 (0-0).

Aerostar Bacău a pierdut opt dintre cele zece meciuri jucate în acest sezon. De cealaltă parte, Petrolul a avut evoluţii slabe în meciurile considerate pe teren propriu, suferind trei înfrângeri în şase partide.

Antrenorul Petrolului, Viorel Moldovan, nu poate conta pe şase jucători care au fost depistaţi pozitiv la testul COVID-19. În plus, căpitanul ‘lupilor galbeni’ din acest sezon, mijlocaşul spaniol Pol Roige, va fi suspendat.

Sursa foto: Sport Pictures