Ultima oră
Carlos Tevez a fost internat Carlos Tevez a fost internat
Dan Petrescu a început revoluţia în Gruia! Cele două vedete care o vor părăsi pe CFR Cluj Dan Petrescu a început revoluţia în Gruia! Cele două vedete care o vor părăsi pe CFR Cluj
E gata! A venit verdictul în cazul accidentării lui Moruţan E gata! A venit verdictul în cazul accidentării lui Moruţan
Sebastian Colţescu, delegat la un meci din play-off Sebastian Colţescu, delegat la un meci din play-off
Imagini care vă pot afecta emoţional! Cum arată Romario Benzar după accidentarea suferită în meciul cu Dinamo Imagini care vă pot afecta emoţional! Cum arată Romario Benzar după accidentarea suferită în meciul cu Dinamo
Guvernul SUA va plăti 139 de milioane de dolari victimelor agresiunilor sexuale comise de Larry Nassar Guvernul SUA va plăti 139 de milioane de dolari victimelor agresiunilor sexuale comise de Larry Nassar

VIDEO | Craiova - UTA 2-0. Oltenii ratează mult, dar câştigă un meci complicat

Superliga Publicat pe 16 mar 2021
mail-share icon Email

Universitatea Craiova a câştigat disputa cu UTA, cu scorul de 2-0, în direct pe Look Sport+, din cadrul prologului etapei a 28-a din Casa Liga 1.

Oltenii au dominat aproape toată partida, dar nu au reuşit să marcheze în prima repriză, în care au avut şi o pierdere grea, după ce Ivan s-a accidentat şi a fost nevoie de înlocuirea atacantului. De asemenea, Ouzounidis a avut emoţii, după ce Papp a fost aproape de un autogol antologic.

Golurile au venit în cele din urmă în actul secund, prin Dan Nistor şi Alexandru Tudorie, care a adus liniştea în prelungiri, din penalty.

CS Universitatea se menţine pe locul 3 în clasament, cu 56 de puncte, după echipele FCSB şi CFR Cluj, care au acumulat câte 60 de puncte şi care vor juca una împotriva alteia, vineri, în această etapă, la Bucureşti.

UTA rămâne pe locul 10, cu 33 de puncte.

---------------------------------

Universitatea Craiova - UTA 2-0 (Nistor 69, Tudorie 90+2)

Echipele de start:

• Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, M. Constantin, N. Bancu – Mateiu, Nistor – Cîmpanu, Cicâldău, Baiaram – A. Ivan.
  • UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Erico Da Silva, Benga, Shliakov – Buhăcianu, Al. Albu, Vorobjovas, Miculescu – Roger – Ad. Petre.

Minutul 90+2: GOL Craiova! Erico face henţ în careu, iar Alexandru Tudorie marchează din penalty.

Minutul 69: GOL Craiova! Baiaram pătrunde, dar nu îl poate învinge pe Iacob, mingea revine la Dan Nistor, care este nemarcat şi înscrie a doua reuşit stagională.

Minutul 60: Contraatac perfect al Craiovei. Camara scapă singur cu portarul, dar alege să tragă şi este blocat de Iacob, în loc să îi paseze lui Tudorie, care era complet demarcat în faţa porţii goale.

Minutul 44: Acţiune în viteză a celor de la UTA, urmează o centrare din partea dreaptă, Papp nu este atent şi trimite spre vinclul propriei porţi, dar Pigliacelli salvează cu un reflex de senzaţie.

Minutul 41: UTA iese la joc. Tomozei trimite puţin pe lângă poartă.

Minutul 38: Alarmă la Craiova! Andrei Ivan cere schimbare. Atacantul oltenilor este înlocuit cu Alexandru Tudorie.

Minutul 29: Vătăjelu centrează din banda dreptă. Mingea este trimisă pe jos şi păcăleşte doi fundaşi adverşi, dar niciun jucător de la Craiova nu este pe fază să finalizeze.

Minutul 25: Dan Nistro centrează la Andrei Ivan, dar atacantul oltenilor trimite în braţele portarului Iacob

Minutul 22: Baiaram ia o acţiune pe cont propriu, trece de doi adversari, dar greşeşte o pasă decisivă şi faza se stinge.

Minutul 6: Cicâldău bate bine un corner, mingea ajunge la Papp, care complet nemarcat din 6 metri trimite slab, iar portarul Iacob reţine fără probleme.

Minutul 1: A început partida din Bănie!

----------------------------------------

CS Universitatea Craiova pare să fi depăşit definitiv seria meciurilor slabe, când au înregistrat şapte partide consecutive fără nicio victorie. Acum, oltenii au ajuns la trei victiorii consecutive şi au şanse mari să o bifeze şi pe a patra.

Adversara doljenilor, UTA, vine în bănie după eşecul cu FCSB, 0-1, pe teren propriu. Arădenii mai păstrează şanse teoretice la un loc în play-off şi au anunţat că se vor bate până la final pentru acest lucru, astfel că meciul se anunţă mai greu pentru gazde decât ar părea la o primă vedere.

Înaintea meciului de marţi, oltenii au 53 de puncte şi se află pe locul 3 în clasament, la 6 puncte în spatele liderului FCSB şi a CFR-ului. De cealaltă parte, UTA e a zecea şi are 33 de puncte.

CS Universitatea Craiova - UTA se joacă marţi, de la ora 19.00 şi se vede în direct pe Look Sport+.

Echipele probabile:

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, M. Constantin, Bancu – Bic, Mateiu, Cicâldău – Cîmpanu, Ivan, Baiaram

UTA: Balauru – Peteleu, Erico, Ilie, Shlyakov – Vorobjovas, Voinea – Antal, Roger, Rusu – A. Petre