Ultima oră
Pedro Rocha a fost numit preşedinte al Federaţiei Spaniole de Fotbal, în ciuda inculpării sale pentru corupţie Pedro Rocha a fost numit preşedinte al Federaţiei Spaniole de Fotbal, în ciuda inculpării sale pentru corupţie
VIDEO EXCLUSIV | Veste excelentă pentru CFR Cluj în finalul acestui sezon. „Cu siguranţă va veni mai repede” VIDEO EXCLUSIV | Veste excelentă pentru CFR Cluj în finalul acestui sezon. „Cu siguranţă va veni mai repede”
Jaqueline Cristian, victorie de răsunet la Madrid! Succes contra unei câştigătoare de grand slam Jaqueline Cristian, victorie de răsunet la Madrid! Succes contra unei câştigătoare de grand slam
Bomba momentului în fotbalul românesc! Daniel Niculae, OUT din Giuleşti?
VIDEO | Dinamo - FC Voluntari 1-1, în direct la Prima Sport 1! Două goluri într-un minut pe „Arcul de Triumf” VIDEO | Dinamo - FC Voluntari 1-1, în direct la Prima Sport 1! Două goluri într-un minut pe „Arcul de Triumf”
Veste cumplită primită de Daniel Niculae, după ce a fost pus sub urmărire penală: „Pedeapsa este îndreptată spre maximum!” Veste cumplită primită de Daniel Niculae, după ce a fost pus sub urmărire penală: „Pedeapsa este îndreptată spre maximum!”

VIDEO | "Racheta" lui Popovici a îngenuncheat Şepcile Roşii: U Cluj - ASU Poli 0-1 şi Falub pierde primul meci pe Cluj Arena în acest sezon

Liga II Publicat pe 7 sep 2020
mail-share icon Email

ASU Poli Timişoara a dat lovitura pe Cluj Arena, 1-0 cu Universitatea Cluj, şi a obţinut prima victorie a sezonului în Liga 2. Golul succesului a venit de la Sergiu Popovici, care a punctat superb din lovitură liberă în minutul 70.

Prima ştire interesantă legată de meciul din Ardeal a oferit-o Gabi Tamaş, care a intrat pe teren cu genunchiul rupt, cu o zi înaintea operaţiei la menisc. Şi, după o ratare a lui Axente pe start de meci, veteranul din centrul defensivei lui Falub a reuşit, în minutul 34, să-l încurce pe Ioan Mera, aflat în poziţie foarte bună. Până la pauză, Borbei a respins cu greu şutul din unghi al fostului timişorean Goga, iar cele trei puncte păreau greu de obţinut, dat fiind echilibrul din teren.

Sclipirea lui Popovici, suficientă pentru victorie

Declicul s-a produs în minutul 70, când Sergiu Popovici, fotbalist cu mulţi ani la activ în Casa Liga 1, a înscris ceea ce va rămâne, foarte probabil, unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului în fotbalul românesc. Cu dreptul, de la 35 de metri, a pus mingea în vinclu şi l-a lăsat pe Muţiu spectator. Iar "racheta" lui Popovici a fost suficientă, pentru că Falub şi ai lui nu au găsit în rezervor resursele necesare pentru a împiedica prima înfrângere pe Cluj Arena în chiar primul meci jucat pe teren propriu în noul sezon.

ASU Poli face patru puncte, după 1-0 la Cluj şi 0-0 acasă cu CS Mioveni, în timp ce Şepcile Roşii rămân doar cu punctele aduse de la Bacău, 1-0 cu Aerostar. Etapa viitoare, U Cluj merge la Buzău, iar timişorenii joacă pe Bega contra Farului Constanţa.

U Cluj - Poli Timişoara 0-1 (Sg. Popovici 70), live pe Look Plus

• Universitatea Cluj: Muţiu - Luchin, Tamaş, Mureşan, Neciu - Novac, Filip, Negrean - Ilieş, Roskopf, Goga
  • Rezerve: Vâtcă, Maneran, Rus, Ferreira, Gavra, Golan, Barbu, Taub, Telcean
  •
  • ASU Politehnica Timişoara: Borbei - Sofran,Scutaru, Mera, Pamfile - Codrea, Ignea - Munteanu, Popovici, Alexandru Popescu - Axente
  • Rezerve: Murariu, Jury, Vasile Bogdan, Doru Andrei, Lolea, Radu Denis, Plazonja, Manea
Minutul 70: GOL ASU POLI! Sergiu Popovici bate exemplar o lovitură liberă şi deschide scorul pe Cluj Arena.

Minutul 45+1: Goga şutează bine din unghi, la colţul lung, dar Borbei se întinde şi respinge.

Minutul 34: Ocazie a oaspeţilor! Tras de tricou de Tamaş, Mera apucă să reia din cădere, dar Muţiu se întinde şi respinge.

18:10 Avem echipele de start pentru meciul de pe Cluj Arena, iar ştirea interesantă e că Gabi Tamaş a ales să joace din primul minut, deşi are genunchiul rupt. Mai multe detalii, AICI.

U Cluj a început sezonul cu o victorie, scor 1-0, pe terenul lui Aerostar, în timp ce Timişoara a remizat pe teren propriu cu CS Mioveni, scor 0-0.

Clujenii sunt favoriţi în disputa de luni seară, iar o nouă victorie le-ar permite să rămână în plutonul fruntaş.

După două partide disputate, doar trei formaţii au punctaj maxim: Călăraşi, Rapid şi Farul Constanţa, iar U Cluj are şansa să devină a patra formaţie cu 6 puncte obţinute din tot atâtea posibile.

Meciul U Cluj - ASU Poli Timişoara poate fi urmărit pe Look Plus şi online, pe www.looksport.ro, de la 18:30.