Ultima oră
VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol
Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1 Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1
FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa
VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final” VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final”
Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat” VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat”

VIDEO | Astra - Hermannstadt 2-1. Gazdele se menţin în lupta pentru un loc de play-off

Astra Giurgiu Publicat pe 7 mar 2021
mail-share icon Email

Astra Giurgiu a câştigat cu scorul de 2-1, disputa de pe teren propriu cu Hermannstadt, din etapa XVI a primei ligi. Partida s-a putut urmări în direct pe Look Sport+.

Oaspeţii au început perfect partida şi au marcat la primul şut periculos pe poartă, prin Bagaric, replica a venit la faza următoare, prin Răduţ, care a reuşit egalarea, pentru ca în actul secund să se transforme în servant pentru Krpic, ce a generat golul unui succes nesperat.

Cei de la Astra ocupă locul 9, cu 32 de puncte, în timp ce Hermannstadt este pe penultimul loc, cu 22 de puncte.

----------------------------------------

Astra - Hermannstadt 2-1 (Răduţ 15, Krpic 57 / Bagaric 11)

Echipele de start:

•     Astra: Lazar - Hugo Sousa, Găman, Graovac, Lamanje - Răduţ, Canadija, Pahonţu - V. Gheorghe, Krpic, Stahl
  •     Hermannstadt: Cristiano - Măţel, O. Viera, Matricardi, Opruţ - Sîntean, R. Pires, Aosman, D. Mayoral - Sebaihi, Bagaric

Minutul 90+4: Final de meci! Astra se impune cu 2-1.

Minutul 90+3: Sebaihi este excelent plasat la marginea careului, dar trage cu întârziere, iar defensiva celor de la Astra respinge în corner.

Minutul 80: Claudiu Belu trimite o centrare în banda dreaptă, care ajunge la noul intrat Addae. Fotbalistul ghanez trimite însă greşit din careul mic, Lazar fiind batut, dacă prindea cadrul porţii.

Minutul 73: Şi cei de la Hermannstadt pierd un jucător. Alexandru Măţel acuză dureri la inghinali şi este înlocuit cu Addae.

Minutul 67: Merloi pătrunde în viteză, dar defensiva ardelenilor reuşeşte să respingă în corner.

Minutul 57: GOL Astra! Mihai Răduţ dă o pasă excelentă, Stoica greşeşte grav şi lasă mingea să se scurgă prin faţa careului mic, iar Krpic înscrie, portarul Cristiano a plonjat, dar mult prea târziu.

Minutul 40: Astra rămâne fără căpitan. Valerică Găman acuză dureri musculare, iar Eugen Neagoe este nevoit să îl înlocuiască cu Jovanovic. David Lazar preia banderola.

Minutul 29: Wutrich trage cu mult efect din lovitură liberă, de la 25 de metri. Balonul trece puţin pe lângă poartă.

Minutul 15: GOL Astra! Wutrich execută un corner pe 6 metri, iar Mihai Răduţ deviază mingea în plasa laterală, Cristiano fiind lăsat fără replică.

Minutul 11: GOL Hermannstadt! Valentin Ghoerghe pierde o minge aproape de centrul terenului, cei de la Hermannstadt pleacă pe contraatac, Bagaric trage plasat, iar mingea atinge bara înainte să intre în poartă.

Minutul 1: A început partida!

-------------------------------

Astra şi FC Hermannstadt se înfruntă în etapa a 26-a din Casa Liga 1, duminică de la ora 15:00. Confruntarea e live pe Look Sport +.

După calificarea în semifinalele Cupei României, giurgiuvenii au un moral bun şi vor să adune cât mai multe puncte, în încercarea de a îndeplini miracolul, care să îi ducă în play-off-ul din Casa Liga 1. Acum, ei sunt pe locul 10, cu 29 de puncte, la şapte lungimi de poziţia a 6-a, Academica Clinceni.

Hermannstadt e pe penultima în campionat, cu numai 22 de puncte. Sibienii se gândec doar să pornească play-out-ul cu cât mai multe puncte, iar de acolo să construiască totuşi ceva şi să se salveze de la retrogradare, să se mai menţină cel puţin un an în Casa Liga 1.

În ultima etapă din campionat, Astra a făcut egal pe teren advers cu Academica Clinceni, 1-1, iar Hermannstadt a cedat pe teren propriu cu Sepsi, 1-2.

În tur, Astra a câştigat la Sibiu cu 1-0.