Ultima oră
Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată
Claudiu Keşeru îi răspunde lui Mircea Rednic: „Contractul nu a fost respectat” | EXCLUSIV Claudiu Keşeru îi răspunde lui Mircea Rednic: „Contractul nu a fost respectat” | EXCLUSIV
Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!” Căpitanul lui Dinamo, mesaj clar: ”Singurul meci în care mai depindem de noi!”
VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie VIDEO | AS Roma a câştigat în prelungiri cu Udinese, în continuarea meciului întrerupt pe 14 aprilie
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1, în direct la Prima Sport 1! Bîrligea deschide scorul VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1, în direct la Prima Sport 1! Bîrligea deschide scorul
Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off"  | EXCLUSIV Pierdere mare pentru un club cu pretenţii din Superliga: "Nu îi văd în play-off" | EXCLUSIV

VIDEO | Hermannstadt - FC Argeş 4-1. Ardelenii fac show, la debutul lui Eugen Beza. Oaspeţii pierd o şansă uriaşă de a urca pe loc de play-off

Superliga Publicat pe 3 apr 2021
mail-share icon Email

Pe o ploaie torenţială, Hermannstadt a dat lovitura la meciul de debut pe banca tehnică a lui Eugen Beza. Ardelenii s-au impus cu un categoric 4-1, deşi cei de la FC Argeş au avut multe ocazii, pe care însă le-au irosit nepermis.

Malele a deschis scorul dintr-un penalty ce s-a repetat, dar din acel moment sibienii au reuşit o remontada de senzaţie şi au mai marcat de patru ori.

FC Argeş ar fi urcat pe locul 5 în cazul unui succes, dar după meciul de azi rămâne pe locul 7. Hermannstadt este pe penultimul loc, dar se apropie la doar un punct de Dinamo.

-------------------------

Hermannstadt - FC Argeş 4-1 (Yazalde 43, 52, Aosman 77, Măţel 90+4 / Malele 23-penalty)

Echipele de start:

• Hermannstadt: Cristiano - Măţel, Matricardi, I. Stoica, Opruţ - Buzan, Dâlbea, Yazalde, Sebaihi - Aosman - Bagaric
  • Rezerve: Pop, Vodă, P. Petrescu, Aralica, Alhassan, Viera, Addae, Belu-Iordache, Romario Pires
  •
  • FC Argeş: Greab - Tofan, Turda, Maric, Muşat - Meza Colli, I. Şerban, C. Dumitru - Drăghici, Malele, Palic
  • Rezerve: Croitoru, Boldor, Deslandes, De Jonghe, Ndiaye, Năstăsie, Maes, Grecu, Honciu

Minutul 90+4: GOL Hermannstadt! Măţel execută impecabil o lovitură liberă de la 15 metri, aproape de vinclu.

Minutul 90+3: Mediop are o şansă bună, dar şutul său este blocat de o perdea de fundaşi adverşi, care practic stăteau în faţa portarului.

Minutul 77: GOL Hermannstadt! Ardelenii dau lovitura, pe fondul unei dominaţii a oaspeţilor. Aosman este lansat perfect şi îl învinge cu sânge rece pe Greab. Este primul gol pentru fotbalistul sirian în Casa Liga 1.

Minutul 70: Palic bate bine o lovitură liberă de la 20 de metri, însă execuţia sa a mers slab, pe centru porţii, iar portarul gazdelor a respins în faţă.

Minutul 62: Şansă mare ratată de oaspeţi. Malele primeşte un balon din marginea terenului, scapă de doi adversari, dar trimite pe lângă poartă din 7 metri.

Minutul 55: Oaspeţii primesc o şansă uriaşă de a egala. Cristi Dumitru primeşte o minge în care, dar nu se aştepta la un asemenea cadou şi nu reuşeşte să marcheze.

Minutul 52: GOL Hermannstadt! Petrişor Petrescu execută un corner din partea stângă, Yazalde loveşte balonul de lângă Muşat şi face ”dubla”!

Minutul 43: GOL Hermannstadt! Petrescu centrează din banda dreaptă. Yazalde se desprinde din marcaj şi înscrie cu o lovitură de cap, din 3 metri.

Minutul 35: Gazdele ies la joc. Aosman are o şansă bună, dar nu trage foarte plasat, iar greab prinde.

Minutul 23: GOL FC Argeş! Figueiredo vede cartonaşul galben pentru proteste, iar Malele reuşeşte să transforme din a doua încercare. Execuţia s-a dus în dreapta porţii.

Minutul 22: Stoica îl faultează în careu pe Cristi Dumitru, iar centralul dictează penalty. Malele ratează de la punctul cu var, dar Figueiredo nu a stat bine pe linia porţi, iar lovitura de pedeapsă se va repeta.

Minutul 13: Şerban pătrunde fără prea mari probleme, după ce scapă elegat peste adversar. Mijlocaşul gazdelor încearcă să finalizeze din lob, dar Figueiredo respinge.

Minutul 11: Prima şansă importantă a partidei este ratată de Meza Colli, care trage puţin pe lângă poartă.

Minutul 1: A început partida de la Sibiu!

--------------------------------------------------------

Sibienii sunt la retrogradare, în timp ce piteştenii luptă pentru locurile de play-off, în continuare. Hermannstadt este penultima în campionat, cu numai 23 de puncte. Sub ea se mai află doar Poli Iaşi, cu patru puncte mai puţin.

FC Argeş, după un an trecut destul de modest, în care ocupa ultimele poziţii, a revenit şi acum se luptă pentru play-off. E pe locul 7, la numai un punct sub Academica Clinceni, următoarea clasată, pe 6.

În tur, meciul celor două s-a terminat la egalitate, 2-2, la Piteşti. Hermannstadt porneşte clar cu şansa a doua, mai ales că în ultimele 16 meciuri a câştigat unul singur, 1-0 cu FCSB.

FC Argeş a adunat 10 puncte în ultimele cinci etape.

Echipele probabile:

• FC Hermannstadt: Cristiano – Scarlatache, Viera, Stoica, Opruţ - Romario, Dâlbea, Aosman – Belu-Iordache, Lastras, Sîntean
  • FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Maric, Muşat – Colli, Şerban – Grecu, Palic, Dumitru – Malele