Ultima oră
VIDEO | Borussia Dortmund - PSG 1-0. Nemţii iau prima opţiune pentru calificarea în finala Ligii Campionilor VIDEO | Borussia Dortmund - PSG 1-0. Nemţii iau prima opţiune pentru calificarea în finala Ligii Campionilor
Victor Piţurcă, deloc impresionat de Florinel Coman. ”Este invizibil! Dispare mult din joc!” Victor Piţurcă, deloc impresionat de Florinel Coman. ”Este invizibil! Dispare mult din joc!”
”M-am decis să nu mai susţin echipa”. Un club din Liga 2 rămâne fără finanţator ”M-am decis să nu mai susţin echipa”. Un club din Liga 2 rămâne fără finanţator
"Au început negocierile cu agentul lui”. Clubul care face tot posibilul să îl aibă pe Risto Radunovic "Au început negocierile cu agentul lui”. Clubul care face tot posibilul să îl aibă pe Risto Radunovic
S-a aflat motivul pentru care Jannik Sinner s-a retras de la Madrid Open S-a aflat motivul pentru care Jannik Sinner s-a retras de la Madrid Open
Dennis Man şi Valentin Mihăilă au pus umărul la revenirea Parmei în Serie A! Dennis Man şi Valentin Mihăilă au pus umărul la revenirea Parmei în Serie A!

VIDEO | CFR Cluj - Clinceni 3-0. Campioana se descătuşează în repriza secundă şi poate termina etapa pe primul loc, dacă FCSB nu bate pe FC Botoşani

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 18 apr 2021
mail-share icon Email

CFR Cluj a câştigat pe teren propriu, cu scorul de 3-0 în faţa Academicii Clinceni, în prima etapă din play-off-ul campionatului.

Ardelenii au început foarte bine partida, dar au ratat nepermis de mult, iar Edi Iordănescu a izbucnit pe margine. Eliberarea a venit în actul secund, când Păun a deschis scorul cu o super execuţie de la 25 de metri, iar trei minute mai târziu Deac a marcat cu capul, o minge cotestată de adversari, care ar fi fost respinsă de portarul Vâlceanu înainte să intre cu întreaga circumferinţă în poartă.

Scorul final a fost stabilit de Debeljuh, atacant care a intrat într-un con de umbră în ultima perioadă. Croatul a punctat cu capul, din centrarea lui Hoban.

Ardelenii pot termina pe primul loc etapa, dacă FCSB nu câştigă cu FC Botoşani.

--------------------------------

CFR Cluj - Academica Clinceni 3-0 (Păun 53, Deac 56, Debeljuh 90)

Echipele de start:

CFR CLUJ: Arlauskis - Susic, Ben Youssef, Burcă, Camora - Deac, Soares, Păun - Rondon, Dodi Joca, Costache

CLINCENI: Vâlceanu - Pashov, Gardoş, Patriche, Dobrescu - Cr. Tănase, Moulin, Ventura, Cordea - Rusescu, Longher

Minutul 90: GOL CFR! Debeljuh marchează cu o lovitură de cap, din centrarea veteranului Hoban.

Minutul 75: Noul intrat Gâdea este aproape de primul gol în Casa Liga 1, dar trimite peste poartă.

Minutul 64: Păun este aproape de ”dublă”, dar nu reuşeşte să împingă în poartă mingea trimisă prin faţa porţii de Costache.

Minutul 56: GOL CFR! Chipciu trimite la Deac, care loveşte foarte bine cu capul, Vâlceanu respinge, după ce mingea a trecut cu întreaga circumferinţă de linia porţii.

Minutul 53: GOL CFR! Păun trimite o minge sărită de la 25 de metri cu exteriorul imparabil

Minutul 47: Clinceni începe foarte bine repriza a doua. Arlauskis salvează la şutul lui Rusescu.

Minutul 45+5: Costache este găsit liber în 7 metri, dar trimite multe peste cu jumătate de poartă goală. Cei de la CFR au mari probleme la finalizare.

Minutul 37: Cristi Tănase trece elegant pe lângă Soares, pătrunde în careu, dar trimite în braţele lui Vâlceanu.

Minutul 31: Susic centrează pentru Chipciu, dar mijlocaşul celor de la CFR finalizează slab.

Minutul 9: Chipciu trimite din bandra dreaptă în careu, până la Deac, care trimite complet demarcat dintr-o poziţie excelentă peste poartă.

Minutul 7: Cristi Tănase trimite din lovitură liberă de la 20 de metri puţin peste poarta lui Arlauskis.

Minutul 1: A început partida din Gruia!

CFR Cluj primeşte vizita Academicii Clinceni, de la ora 18:30, în direct pe Look Sport+, în prima etapă din play-off-ul Ligii 1. Echipa pregătită de către Edi Iordănescu este pe cai mari după triumful din Supercupă cu FCSB, la loviturile de departajare. Totuşi, campioana ultimelor trei sezoane a avut mai puţin de trei zile să pregătească partida şi are absenţe importante de lot.

CFR Cluj a câştigat ambele partide cu Academica Clinceni din sezonul regulat al Ligii 1 (2-1 şi 3-1).

CFR Cluj n-a mai pierdut pe teren propriu din 22 noiembrie 2020 (0-1 cu UTA). ‘Alb-vişiniii’ au trei victorii consecutive în Liga 1, fără gol primit (5-0 cu FC Argeş, 4-0 cu Poli Iaşi, 1-0 cu Dinamo).

Academica Clinceni s-a calificat cu emoţii în play-off, pentru prima dată în istoria clubului. Echipa pregătită de către Ilie Poenaru a câştigat ultimele două meciuri: 2-1 cu Poli Iaşi şi 3-1 cu Dinamo.

După meciul cu FCSB, din Supercupă, Edi Iordănescu a deplâns situaţia din lot. Mulţi dintre jucători au probleme medicale, iar cea mai proaspătă absenţă este cea a mijlocaşului Luis Aurelio, depistat pozitiv la COVID-19.

“Din păcate, am avut din nou foarte multe absenţe. Parcă e un calvar care nu se mai opreşte, în fiecare zi avem câte o «surpriză». Ieri l-am avut pe Bordeianu (n.r. infectat cu COVID-19), astăzi dimineaţă Luis Aurelio, în plus băieţii de acasă. Sunt fericit, echipa a arătat bine, felicit băieţii, pentru că a fost o victorie de necontestat, au arătat foarte multă atitudine şi spirit.

Trebuie să ne echilibrăm rapid, să vedem cum abordăm meciul cu Clinceni pentru că lipsesc foarte mulţi jucători, nu avem multe soluţii şi media noastră de vârstă este una înaintată. Aş vrea să transmit susţinere către băieţii noştri de acasă, care nu au putut fi alături de noi, este şi munca lor la mijloc, mă bucur pentru ei şi îi doresc cât mai repede înapoi”, a spus antrenorul echipei CFR Cluj.

Echipele probabile:

CFR: Arlauskis - Camora, Burcă, Ben Youssef, Manea – Gîdea, Soares, Deac – Costache, Debeljuh, Păun.

Clinceni: Vîlceanu – Dobrescu, Pashov, Gardoş, Patriche – Moulin, Cebotaru – Longher, Rusescu, Cordea - Chunchukov