Ciprian Marica a dat verdictul în privinţa titularului la EURO! ”Nu există alt vârf” Ciprian Marica a dat verdictul în privinţa titularului la EURO! ”Nu există alt vârf”
Elizabeta Samara s-a calificat în optimi la WTT Champions Incheon 2024 Elizabeta Samara s-a calificat în optimi la WTT Champions Incheon 2024
Nu e Drăguşin sau Man! Englezii au numit jucătorul român care trebuie urmărit la EURO Nu e Drăguşin sau Man! Englezii au numit jucătorul român care trebuie urmărit la EURO
Doi antrenori importanţi sunt în pole-position! Cine ar putea să îl înlocuiască pe Xavi la Barcelona Doi antrenori importanţi sunt în pole-position! Cine ar putea să îl înlocuiască pe Xavi la Barcelona
Cine ar fi crezut? Motivul incredibil pentru care un fotbalist din MLS nu a avut voie nici măcar să stea pe bancă Cine ar fi crezut? Motivul incredibil pentru care un fotbalist din MLS nu a avut voie nici măcar să stea pe bancă
All-season, avantaje şi dezavantaje All-season, avantaje şi dezavantaje

VIDEO | Rapid Bucureşti - CS Mioveni 0-3. Giuleştenii, umiliţi la Buftea şi tot mai departe de play-off!

Liga II Publicat pe 29 oct 2020
mail-share icon Email

Continuă marea degringoladă de la Rapid! Giuleştenii au fost umiliţi la Buftea, joi, de CS Mioveni, care a câştigat cu 3-0 şi a subliniat cu trei dungi problemele foarte mari existente la clubul lui Victor Angelescu. Işvan (20), Garutti (55) şi Negruţ (69) au marcat golurile care au dus la un debut perfect pentru Alexandru Pelici pe banca oaspeţilor.

Cu doi antrenori, Mihai Iosif şi Pelici, numiţi în această săptămână pe cele două bănci tehnice, restanţa de la Buftea avea conotaţii speciale pentru ambele echipe în lupta pentru prinderea unui loc de play-off, mai ales că distanţa faţă de primele şase clasate începe să crească. Iar singurii conectaţi la importanţa partidei au fost argeşenii!

Rapidul, groggy la Buftea!

Fără Iencsi, suspendat într-un mod dubios de Victor Angelescu, Mihai Iosif a început cu Bălan, Hlistei, Drăghiceanu şi Sefer, dar a demonstrat doar că a ofensivei calitate nu depinde de numărul de atacanţi. De marcat au marcat oaspeţii, prin Işvan (22), cu un şut frumos la colţul lung, apoi Rapidul a intrat în hora obişnuită. joc încâlcit, mijloc inexistent! Logic, repriza a doua a adus un nou gol, de la Garutti (55), după un corner, iar faultul evident al lui Drăghia la Rusu i-a permis lui Sergiu Negruţ să ducă scorul la 3-0. Un scor perfect pentru Pelici şi ai lui, dezamăgitor pentru conducerea, fanii, antrenorul şi jucătorii Rapidului, care se văd din nou destul de departe de zona play-off-ului.

Cu opt meciuri scurse în cazul giuleştenilor şi nouă în al argeşenilor, cele două echipe împart locul al zecelea, cu câte 13 puncte. Până la locul al şaelea, ocupat de Turris, mai sunt două puncte, dar şi alte trei echipe: Petrolul, Dunărea şi Unirea Slobozia. Etapa viitoare se joacă derby-ul Rapid - Universitatea Cluj, iar CS Mioveni merge pe terenul Farului.

Rapid - CS Mioveni 0-3 (Işfan 20, Garutti 55, Negruţ pen. 69), live pe LookSport+ de la 18:30

• Rapid: Drăghia – Jorza, (Benzar 76), Dandea, Bg. Manole, Goge – R. Lazăr, Pănoiu (Mocioacă 46) – Sefer (Fică 84), Drăghiceanu (Ţîră 60), Hlistei (Dulca 76) - Ad. Bălan
  • Rezerve: Ciuculescu – R. Crişan,  R. Costin, Leasă
  • Antrenor interimar: Mihai Iosif
  •
  • CS Mioveni: Ius. Popescu – Oancea, Al. Iacob (Gherghe 84), Garutti, Burnea (cpt.) – Sz. Veres, M. Chindriş (Rădescu 78) – Işfan (Toma 78), C-tin. Şerban (Măr 78), Massaro (Negruţ  62) – Bg. Rusu
  • Rezerve: Val. Sima – Traşcu, Coşereanu, Velbrum
  • Antrenor: Alexandru Pelici
Minutul 69: GOL CS MIOVENI! Drăghia îl faultează evident pe Rusu în careu, Chivulete arată penalty, iar Negruţ bate sigur, pe centru, şi duce scorul la proporţii de neprezentare!

Minutul 64: Şansa Rapidului. Cornerul lui Sefer duce mingea la Bogdan Manole, dar fundaşul central îl nimereşte pe Bunea, din poziţie foarte bună.

Minutul 55: GOL CS MIOVENI! Işfan bate bine o lovitură de colţ de pe partea stângă, iar înaltul fundaş central Garutti apare bine, în câţiva metri, şi îl transformă pe Drăghia în victimă sigură.

Minutul 46: Reîncepe meciul de la Buftea. La gazde iese Pănoiu şi intră Mocioacă pentru a acoperi flancul drept al defensivei, iar Jorza e urcat la mijlocul terenului.

Minutul 45+1: Repriza se încheie cu un şut al lui Goge, dar Popescu e atent şi reţine. Încă o evoluţie modestă a rapidiştilor, care-l pun pe interimarul Mihai Iosif în ipostaza de a schimba ceva la pauză.

Minutul 21: GOL CS MIOVENI! Oaspeţii combină pe traseul Rusu-Massaro, mingea ajunge la Işvan, iar mijlocaşul ofensiv în vârstă de doar 20 de ani prinde un şut superb, care-l lasă fără replică pe Drăghia!

18:30: A început meciul de la Buftea, cu Florin Chivulete la centru!

Partida a fost programată iniţial pentru 15 octombrie, dar nu s-a putut desfăşura din cauza cazurilor de coronavirus apărute în cadrul clubului Rapid.

Atât FC Rapid, cât şi CS Mioveni vin după o înfrângere. CS Mioveni a pierdut acasă împotriva celor de la “U” Cluj, cu scorul de 0-1, în timp ce Rapid a suferit etapa trecută o înfrângere drastică pe terenul celor de la FC U Craiova 1948, scor 5-0.

Jumătate dintre meciurile de campionat disputate până acum de CS Mioveni s-au încheiat cu scorul de 0-0, echipa având un golaveraj de 3-3 după primele opt etape ale sezonului.

‘Alb-vişiniii’ vor fi conduşi de pe bancă de către Mihai Iosif, cel care a pregătit până acum echipa secundă a Rapidului, alături de staff-ul său.

Singurul absent de la Rapid este căpitanul Ionuţ Voicu, acesta suferind o leziune la coapsa dreaptă, în meciul cu Progresul Spartac, din Cupa României.

Ultimul meci direct dintre Rapid şi Mioveni s-a încheiat cu scorul de 0-0, după un meci echilibrat ce s-a desfăşurat în prima etapă a play-fff-ului din campionatul anterior al ligii secunde.

Sursa foto: Sport Pictures