Ultima oră
LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul
Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova

VIDEO | FC Voluntari - FCSB 2-1. Primul eşec stagional pentru trupa lui Petrea, chiar înainte de duelul cu Topola

Superliga Publicat pe 12 sep 2020
mail-share icon Email

FC Voluntari primeşte vizita echipei FCSB, sâmbătă, de la ora 21:00, în etapa a treia din Liga 1. Meciul poate fi urmărit în direct pe Look Plus, iar cele mai importante faze se văd şi pe site-ul looksport.ro, în interiorul acestui articol.

FC Voluntari i-a provocat pe teren propriu prima înfrângere stagională celor de la FCSB, scor 2-1. Echipa pregătită de Toni Petrea a avut iniţiativa majoritatea jocului, dar ilfovenii au fost mai eficienţi.

Scorul a fost deschis de Mailat, care a finalizat un contraatac ca la carte, pornit din apropierea propriului careu. Cei de la FCSB au încercat să egaleze, dar nu au reuşit să se lipească de gol.

Ba mai mult, Ricardinho a majorat scorul, după o lovitură de colţ, venită după o respingere de zile mari a portarului Vlad. Pe final, Dennis Man a redus din diferenţă, dar nu a fost suficient decât pentru a micşora diferenţă de pe tabelă.

-------------------------------------------

FC Voluntari - FCSB 2-1 (Mailat 28, Ricardino 64 / Man 86)

Minutul 90+4: Final de partidă. Voluntari câştigă contra celor de la FCSB.

Minutul 86: Dennis Man reduce din diferenţă, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Moruţan.

Minutul 84: Dublă schimbare la Voluntari. Au ieşit Mailat şi Grădinaru, au intrat Voinescu şi Achim.

Minutul 83: Florin  Tănase cade în careu şi cere penalty. Arbitrul nu dictează nimic.

Minutul 76: Marcatorul golului Ricardinho este schimbat cu Borţoneanu.

Minutul 72: Prima modificare şi la Voluntari. Pablo de Lucas îi ia locul lui Eric.

Minutul 70: Schimbare la FCSB. Moruţan intră în locul lui Cristea.

Minutul 64: Lovitura de colţ aduce golul de 2-0 pentru Voluntari. Richardinho înscrie cu capul, contrar cursului jocului.

Minutul 63: Andrei Vlad respinge spectaculos în corner, şutul lui Ioan Gheorghe, care se anunţa foarte periculos.

Minutul 62: Florinel Coman are o acţiune superbă. Trage cu interiorul din afara careului, iar mingea trece puţin pe lângă poartă.

Minutul 61: Râmniceanu prinde din prima şutul tare al lui Panţîru, expediat din unghi.

Minutul 50: FCSB a fost la un pas de egalare. Dennis Man a trimis în forţă din foarfecă, iar mingea a zguduit transversala.

Minutul 48: Coman primeşte o pasă excelentă în careu. Pierde timp până îşi pregăteşte şutul, iar Costin îl deposedează.

Minutul 45+1: Pauză pe stadionul ”Anghel Iordănescu”. Voluntari conduce cu 1-0. Este primul gol primit de FCSB în acest sezon.

Minutul 45: Costin primeşte primul cartonaş galben al partidei.

Minutul 33: Andrei Vlad a fost la un pas să comită o gafă de proporţii. I-a pasat lui Miron care era cu spatele la el, cei de la Voluntari au interceptat, dar portarul lui FCSB a salvat în ultimul moment şi a trimis în out.

Minutul 28: GOOOL! Super contraatac al celor de la Voluntari. Popescu greşeşte aproape de propriul careu, iar ilfovenii nu iartă. Gheorghe trimite în interiorul careului de pe partea stângă, iar Mailat deschide scorul, cu latul.

Minutul 26: Ovidiu Popescu prinde un culoar de şut şi trage puternic, dar mingea nu prinde cadrul porţii. Portarul celor de la Voluntari a fost suprins de execuţie.

Minutul 17: Mailat trage din unghi, dar Vlad respinge fără mari emoţii.

Minutul 15: A trecut un sfert de oră, dar înfruntarea nu a oferit ceva notabil până acum.

Minutul 7: Buş lasă o minge bună pentru Dennis Man, care nu loveşte cum trebuie. Şutul său merge pe lângă poartă.

Minutul 1: Start de meci!

--------------------------------------------

LIVE pe Look Plus: FC Voluntari - FCSB, de la ora 21:00

UPDATE: Briceag e titular în premieră la FCSB. Petrea îl trimite din primul minut pe teren.

• FC Voluntari: Rîmniceanu - Vlad, Armaş, Balaur, Costin - I. Gheorghe, Căpăţînă, Eric - Grădinaru, Ricardinho, Mailat
    Rezerve: Lovin, Puel, Achim, Kocic, Borţoneanu, de Lucas, Ilie, Voinescu, Nicolae
    Antrenor: Mihai Teja
  • FCSB: Vlad - Creţu, I. Cristea, Miron, Briceag - Ov. Popescu, Vînă, Tănase - Man, Buş, Coman
    Rezerve: Ducan, Panţîru, Moruţan, Petre, Buziuc, R. Ion, Olaru, Pandele, Horşia
    Antrenor: Toni Petrea

Roş-albaştrii au început ca din tun noul sezon, cu trei victorii la scor de neprezentare. Două dintre ele în Liga 1 contra unor echipe cu pretenţii, Astra Giurgiu şi FC Voluntari, şi încă una în primul tur preliminar al Europa League contra armenilor de la Shirak. Astfel, FCSB a intrat în pauza prilejuită de meciurile echipelor naţionale de pe primul loc în Liga 1, însă echipa lui Toni Petrea a fost întrecută vineri de FC Botoşani, după remiza cu Dinamo.

FCSB poate reveni pe primul loc, dacă nu pierde sâmbătă la Voluntari. Misiunea roş-albaştrilor pare una destul de uşoară. Cu toate că Voluntari este neînvinsă în acest sezon, după 2-1 cu Gaz Metan şi 0-0 cu UTA Arad, echipa ilfoveană nu mai arată atât de bine ca în play-off-ul sezonului trecut. Ca de obicei, FC Voluntari nu a rupt gura târgului în perioada de mercato din vară, în condiţiile în care Mihai Teja a pierdut mulţi titulari din sezonul trecut.

În ediţia precedentă a Ligii 1, FC Voluntari şi FCSB şi-au împărţit victoriile. Ilfovenii au produs surpriza în turul sezonului regulat, învingând FCSB cu 3-1, la Piteşti, dar bucureştenii şi-au luat revanşa în retur, atunci când s-au impus cu 2-1.

Voluntari - FCSB. Echipele probabile:

• FC Voluntari: Râmniceanu - Ricardinho, Armaş, C. Achim, Kocici - Căpăţână, Eric, Borţoneanu - I. Gheorghe, Al. Stoica, Grădinaru.
  • FCSB: A. Vlad - V. Creţu, Cristea, Miron, Panţâru - Olaru, Ov. Popescu, Fl. Tănase - Man, S. Buş, F. Coman.