Van Dijk le cere coechipierilor săi să se autodepăşească după eşecul cu Everton. „Toată lumea trebuie să se uite în oglindă” Van Dijk le cere coechipierilor săi să se autodepăşească după eşecul cu Everton. „Toată lumea trebuie să se uite în oglindă”
Xavi şi-a motivat alegerea, după discuţia cu preşedintele Barcelonei. „Proiectul nu s-a terminat” Xavi şi-a motivat alegerea, după discuţia cu preşedintele Barcelonei. „Proiectul nu s-a terminat”
Duel istoric pe zgura de la Madrid! Rafa Nadal, faţă în faţă cu un puşti de 16 ani Duel istoric pe zgura de la Madrid! Rafa Nadal, faţă în faţă cu un puşti de 16 ani
Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League

VIDEO | Ieşirea din criză! FC Voluntari - Astra Giurgiu 1-3. Eugen Neagoe scoate echipa din zona ”periculoasă” a clasamentului

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 3 feb 2021
mail-share icon Email

Astra Giurgiu a obţinut în direct pe Look Sport+, o victorie extrem de importantă, pe terenul celor de la FC Voluntari, cu scorul de 3-1. Golurile au fost marcate de Stahl (14), Budescu (45+3) şi V. Gheorghe (50), iar pentru învinşi, golul de onoare a venit de la I. Gheorghe (69).

Astralii au fost răsplătiţi după o primă repriză în care au dominat copios partida, adversarii au avut o tresărire de orgoliu şi au reintrat în meci după minutul 60, dar prea târziu pentru a schimba ceva. Portughezul Lopes a ratat câteva şanse bune, care l-au exasperat pe Bogdan Andone, care a fost un adevărat vulcan pe margine.

În urma acestui rezultat, Astra urcă pe locul 12 şi se îndepărtează de ultimele locuri, în timp ce ilfovenii rămân pe penultimul loc, la două lungimi în faţa ”lanternei roşii” Poli Iaşi.

------------------------------------

FC Voluntari - Astra Giurgiu 1-3 (I. Gheorghe 69 / Stahl 14, Budescu 45+3, Gheorghe 50)

Minutul 88: Încă o şansă mare ratată de Lopes. Portughezul scapă singur în careu, dar în loc să şuteze face exces de altruism şi pasează în dreapta lui Stoica, care este blocat de defensiva adversă.

Minutul 80: Marcelo Lopes recuperează un balon în careu şi trage puternic, dar Popa respinge în corner, de sub bara transversală, cu un reflex de senzaţie.

Minutul 69: GOL Voluntari! Ilfovenii revin în meci. Alexandru Vlad reuşeşte o intercepţie şi îi pasează lui Lopes, care dă mai departe la Ion Gheorghe, care marchează golul mult aşteptat.

Minutul 58: Ion Gheorghe execută o lovitură liberă din lateral, Armaş se înalţă şi trimite cu capul în bară.

Minutul 56: Voluntari ratează şansa de a-şi reaprinde speranţele. Ilie îl găseşte liber în careu pe Lopes, care are timp să îşi aşeze şutul, dar trimite mult peste poartă din poziţie ideală.

Minutul 50: GOL Astra! Oaspeţii tranşează partida. Echipa lui Eugen Neagoe pleacă pe contraatac, Valentin Gheorghe şutează năpraznic de la marginea careului, mingea prinde pământul, după care loveşte ambii stâlpi ai porţii şi intră după linie.

Minutul 45+3: GOL Astra! Wutrich porneşte o acţiune de la 40 de metri şi pasează lung pentru Constantin Budescu care sprintează singur cu portarul ilfovenilor, pe care îl driblează elegant şi marchează.

Minutul 36: Deşi nu s-a jucat dur până în acest moment se face a treia schimbare din cauza unei accidentări. Tavares acuză dureri la coapsă şi este schimbat cu Ion Gheorghe.

Minutul 26: Schimbare din cauza unei accidentări şi la Voluntari. Iese Angelov, intră Stoica.

Minutul 20: Angelov are o şansă mare de a marca. Fotbalistul celor de la Voluntari se demarcă excelent şi trimite cu capul din poziţie ideală pe lângă poartă, o centrare din banda stângă.

Minutul 14: GOL Astra! Stahl sprintează, intră în careu şi şutează, Lavin blochează, dar mingea revine la fotbalistul Astrei, care profită de faptul că portarul era culcat şi deschide scorul. Fotbalistul de 22 de ani a marcat şi în tur.

Minutul 14: Cristi Costin şutează periculos de la marginea careului, dar Popa are o intervenţie sigură.

Minutul 6: Pierdere importantă la Astra. Sousa se resimte şi nu poate continua. În locul său Eugen Neagoe îl trimite pe Ion.

Minutul 1: A început partida de pe stadionul ”Anghel Iordănescu”.

Echipele de start:

FC Voluntari: Lavin - I. Costin, Balaur, Fl. Achim, Armaş, Ricardinho - Tavares, Borţoneanu, A. Ivanov - Angelov, Da Veiga Lopes
Rezerve: Rîmniceanu - Buliga, Al. Vlad, Dorobanţu, Al. Ilie, Droppa, I. Gheorghe, Al. Stoia, Satli

Astra: M. Popa - Canadija, De Sousa, Jovanovic, David Bruno - Crepulja - Wutrich, Boe Kane, Budescu, V. Gheorghe - Stahl
Rezerve: Bolboaşă - Merloi, Montini, Riza, Balaure, G. Şerban, C. Ion

--------------------------------------------

FC Voluntari şi Astra Giurgiu joacă miercuri, de la ora 17:30, în direct pe Look Sport, într-o partidă care le găseşte pe cele două combatante în mare foame de puncte.

Astra Giurgiu ocupă locul 13 şi vine după o serie nefastă de cinci partide fără victorie în Casa Liga 1, la care se adaugă o situaţie financiară precară. În tabăra cealaltă, FC Voluntari este o poziţie mai jos, la două puncte distanţă. Ilfovenii sunt pregătiţi de Bogdan Andone, fostul tehnician al astralilor, care are reţeta pentru a-l anihila pe Constantin Budescu.

Deşi nu au mai câştigat demult, cei de la FC Voluntari vin după două remize contra unor echipe importante, Universitatea Craiova şi Sepsi.

În tur, cei de la FC Voluntari au câştigat cu 3-2, într-o perioadă în care cei de la Astra avea eşecuri pe linie, după un start de sezon catastrofal, în care au stat preţ de câteva runde ”lanternă roşie”.