Ultima oră
”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!
VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia
VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League
VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion
VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea” VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea”
VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă” VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă”

VIDEO | FC Hermannstadt – Viitorul 0-0. Constănţenii au şanse minime la play-off

Superliga Publicat de Andrei Ionascu pe 13 mar 2021
mail-share icon Email

FC Hermannstadt şi FC Viitorul au remizat, scor 0-0, la Mediaş, în etapa cu numărul 27 din Casa Liga 1, în direct pe Look Sport. Ambele echipe rămân în zona inferioară a clasamentului.

După cea de-a 12-a remiză din acest sezon, Viitorul păstrează şanse minime de calificare în play-off.

A fost un meci destul de închis la Mediaş, cu puţine ocazii de gol. Calitatea slabă a gazonului a afectat jocul de pase al celor două echipe.

Hermannstadt a cerut două penalty-uri în prima repriză, pentru intervenţii asupra lui Bagaric.

Viitorul a reclamat o lovitură de la 11 metri în minutul 83, dar arbitrul George Găman a lăsat jocul să continue.

În urma acestui rezultat, Viitorul ocupă locul 11 în clasament, la 7 puncte de ultima poziţie care asigură calificarea în play-off-ul Ligii 1. Hermannstadt se menţine pe penultimul loc, cu doar 4 victorii în 27 de meciuri.

Hermannstadt - Viitorul 0-0, pe Look Sport

Min. 90+3: S-a încheiat meciul! 0-0

Min. 89: Ocazie pentru Hermannstadt! Aosman a şutat în forţă de la marginea careului, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.

Min. 85: Schimbare la Viitorul! Iese Matei, intră Andronache.

Min. 83: Viitorul a cerut penalty! Pitu a centrat din banda stângă, iar Grădinaru a atins mingea, apoi a căzut în careu.

Min. 81: Ocazie pentru Viitorul, la şutul lui Romario Benzar!

Min. 80: Ocazie pentru Hermannstadt! Petrişor Petrescu a centrat din lovitură liberă, iar Belu-Iordache a trimis mingea pe poartă, cu capul, fără emoţii pentru Cojocaru.

Min. 77: Cartonaş galben pentru Mladen (Viitorul)!

Min. 73: Dublă schimbare la Hermannstadt! Au ieşit Bagaric şi Addae, au intrat Aralica şi Aosman.

Min. 70: Dublă schimbare la Viitorul! Au ieşit Ganea şi Ciobanu, au intrat Gaztanaga şi Pitu.

Min. 57: Înlocuire la Viitorul! Iese Jo Santos, intră Răzvan Grădinaru.

Min. 56: Schimbare la Hermannstadt! Iese Sebaihi, intră Petrişor Petrescu.

Min. 54: Ocazie pentru Hermannstadt, după o ieşire eronată a portarului Cojocaru.

Min. 46: A început repriza a doua! Schimbare la Viitorul: a ieşit Boboc, a intrat Dussaut.

Min. 45+1: S-a încheiat prima repriză! 0-0! Raportul şuturilor pe poartă este 1-0 pentru Viitorul.

Min. 45: Ocazie pentru Viitorul! Jo Santos a şutat din lovitură liberă de la 20 de metri, dar portarul Cristiano a fost atent şi a reţinut mingea în doi timpi.

Min. 32: Schimbare la Hermannstadt! A ieşit Oroian, a intrat Elbers.

Min. 31: Ocazie pentru Hermannstadt! Bagaric a şutat puternic din careu, dar a fost blocat in extremis de către un fundaş.

Min. 25: Cartonaş galben pentru Belu-Iordache (Hermannstadt)!

Min. 20: Cartonaş galben pentru Bagaric (Hermannstadt)!

Min. 18: Hermannstadt a cerut penalty! Bagaric a driblat un adversar şi a căzut în careu! Încă o dată, arbitrul Găman n-a văzut un fault. Mladen l-a împins pe Bagaric.

Min. 16: Cartonaş galben pentru Addae (Hermannstadt)!

Min. 5: Hermannstadt a cerut penalty! Bagaric a căzut în careu după un contact cu Dobrosavlevici. Arbitrul a lăsat jocul să continue.

Min. 3: Ocazie pentru Viitorul! Boboc a centrat din banda stângă, iar lovitura de cap a lui Ganea s-a dus milimetric pe lângă bară.

UPDATE 14:30 A început meciul de la Mediaş!

UPDATE 14:00 Echipele de start:

Hermannstadt: Cristiano – Belu, Viera, Scarlatache, Opruţ – Addae, Pires – Sebaihi, Oroian, Mayoral – Bagaric.

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Dobrosavlevici, Mladen, Benzar – Ciobanu, Artean, Matei – Ganea, Tsoumou, Jo Santos.

FC Hermannstadt şi Viitorul Constanţa se duelează în etapa a 27-a din Casa Liga 1. Meciul va fi transmis în direct de către Look Sport, sâmbătă, începând cu ora 14:30. De asemenea, site-ul www.looksport.ro va reda partida în format live video.

VIDEO |FC Hermannstadt – Viitorul Constanţa, sâmbătă, de la 14:30, la Look Sport. Oaspeţii încă mai speră la play-off

Hermannstadt, penultima clasată, este sigură în acest moment din punct de vedere matematic că va evolua în play-out-ul primului eşalon. Chiar şi aşa, sibienii au nevoie de o victorie în faţa constănţenilor în lupta pentru evitarea retrogradării.

Viitorul avea înaintea începerii acestui sezon un obiectiv clar. Să prindă primele şase locuri din Casa Liga 1. În acest moment, trupa pregătită de Mircea Rednic se află la opt puncte de Academica Clinceni, ocupanta ultimului loc care duce în play-off. În ciuda acestei situaţii în care şansele par a fi doar teoretice, preşedintele Viitorului, Gică Popescu, s-a arătat optimist.

”Noi ne dorim să intrăm în play-off, chiar dacă este foarte greu. Trebuie să câştigăm toate meciurile până la final, e un obiectiv măreţ. Eram cu Mircea şi cu toţi discutam, noi aici mereu ne propunem lucruri îndrăzneţe. Avem nevoie de 5 victorii. De asta e fotbalul frumos, pentru că e imprevizibil.”, declara ”Baciul” pentru ProSport.

Ambele echipe par să aibă fluctuaţii de formă asemănătoare în ultimele cinci jocuri. Hermannstadt are trei înfrângeri consecutive, o victorie şi un egal. De cealaltă parte, Viitorul a pierdut şi ea trei partide la rând, însă în ultimele două etape a reuşit o victorie şi un egal.

Până acum, Viitorul, locul 11, a înregistrat în campionat şase victorii, 11 egaluri şi opt înfrângeri, cu un golaveraj de 35-32, care a condus la câştigarea a 29 de puncte. Hermannstadt, locul 15, a câştigat doar 4 partide, a remizat de 10 ori şi a pierdut de 12. Sibienii au marcat 24 de goluri, dar au încasat 37, ceea ce i-a făcut să obţină doar 22 de puncte.

În meciul tur, Viitorul s-a impus la Ovidiu cu scorul de 2-1. Constănţenii s-au impus până acum în confruntările directe cu sibienii de cinci ori, un meci s-a terminat la egalitate, iar alte două cu victoria Hermannstadtului.