Ultima oră
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin
VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei” VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei”
Adrian Mutu a fost ”făcut praf” de un jucător de la CFR, care şi-a anunţat plecarea. ”Pentru mine nu are caracter” Adrian Mutu a fost ”făcut praf” de un jucător de la CFR, care şi-a anunţat plecarea. ”Pentru mine nu are caracter”
VIDEO | Bîrligea, decisiv în Bănie. Atacantul speră să fie la EURO. ”Eu o să dau totul” VIDEO | Bîrligea, decisiv în Bănie. Atacantul speră să fie la EURO. ”Eu o să dau totul”
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund
Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată Stadion stelar într-un oraş legendar al ţării. Real Madrid este aşteptată

VIDEO | Dinamo - Gaz Metan Mediaş 2-1. "Câinii" câştigă cu un gol controversat şi se apropie la cinci puncte de play-off

Superliga Publicat pe 27 ian 2021
mail-share icon Email

Dinamo a obţinut, miercuri seară, în direct pe Look Sport+, a şasea victorie a sezonului, 2-1 cu Gaz Metan Mediaş, şi s-a apropiat la cinci puncte de play-off-ul din Casa Liga 1. Valente a deschis scorul pentru oaspeţi, apoi Gueye şi Puljic au întors rezultatul până la pauză

Meciul vecinelor de clasament (locurile 11, respectiv 10 înaintea etapei) a început cu Gazul pe post de forţă dominantă. Iar greşeala lui Răuţă, din minutul şapte, i-a permis lui Ricardo Valente să-l dribleze scurt pe Puljic, apoi să-l învingă pe Eşanu cu o execuţie la colţul lung. Imediat, Eşanu (10) a respins în faţa lui Baco, apoi acelaşi goalkeeper a salvat la o minge deviată de Bejan (27). Ieşită la timp din corzi, Dinamo a găsit replica în minutul 37, când Nemec a deviat pentru Gueye, iar atacantul l-a driblat pe Pleşca şi a făcut 1-1. Înaintea pauzei, un corner executat de Anton direct pe poartă a dus la golul de 2-1, dar nu fără controverse: Pleşca a respins în Puljic, balonul a intrat în poartă, dar oapeţii au protestat vehement faţă de un fault comis de Bejan la goalkeeper-ul Gazului. Marcel Bîrsan nu i-a luat în calcul şi a validat reuşita!

Ajunsă în avantaj, Dinamo a trecut pe modul cinic, Gane l-a debutat pe Nepomuceno, apoi a renunţat la Gueye, iar Anton putea face 3-1 la mijlocul reprizei a doua, dacă Pleşca nu intervenea la o lovitură liberă excelent executată. Fără energie ofensivă, Gazul s-a complăcut într-un joc închis propus de dinamovişti, iar scorul a rămas neschimbat.

Cu 22 de puncte, Dinamo ajunge la o lungime de Gaz Metan şi are de recuperat cinci puncte până la ultimul loc de play-off, ocupat de Chindia Târgovişte. Etapa viitoare, câinii lui Gane întâlnesc UTA, iar Gazul dă peste Academica Clinceni.

Dinamo - Gaz Metan 2-1 (Gueye 32, Puljic 43 / Valente 7), live pe Look Sport+

• Dinamo: Eşanu - A Radu, Puljic, Bejan, St. Filip - Creţu (Nepomuceno 46), Anton, Răuţă (Gol 80), Fabbrini - Nemec, Gueye (Vl. Achim 67)
  • Rezerve: Mitrovic - Ehmann, R. Grigore, Bani, Mihaiu,  R. Moldoveanu
  •
  • Gaz Metan: Pleşca - Butea, Baco, Yuri, Trif - Alceus (Ze Manuel 58), Da Silva - Horşia (Sambu 46), Deaconu, Valente - Niţu (P. Costea 78)
  • Rezerve: Buzbuchi - Romeo, Larie, Horj, Pambou, Velisar

Minutul 83: Oaspeţii cer penalty. Nepomuceno se comportă neglijent atunci când duce mâna spre minge în propriul careu, dar Bîrsan consideră că a lovit balonul cu umărul şi lasă jocul liber.

Minutul 69: Anton, aproape de gol. Mijlocaşul câinilor bate bine o lovitură liberă de la 25 de metri, dar Pleşca se întinde şi salvează de lângă bară.

Minutul 62: Deaconu centrează din corner, Sambu reia, dar o face prea slab şi Eşanu prinde.

Minutul 43: GOL DINAMO! Anton bate un corner direct pe poartă, Pleşca respinge, mingea îl loveşte pe Puljic şi se duce în poartă! Medieşenii cer un fault în atac comis de Bejan asupra portarului, dar Marcel Bîrsan validează golul.

Minutul 32: GOL DINAMO! Anton centrează, Nemec îndeplineşte perfect rolul de pivot şi pasează cu capul spre Gueye, iar atacantul îl driblează scurt pe Pleşca şi egalează.

Minutul 27: Altă şansă a Gazului. Valente centrează din dreapta, Bejan deviază mingea, dar gazdele au noroc şi balonul îl loveşte pe Eşanu.

Minutul 10: Ocazie a oaspeţilor. Presiunea Gazului continuă, Baco reuşeşte să reia periculos cu capul, din câţiva metri, însă Eşanu respinge.

Minutul 7: GOL GAZ METAN MEDIAŞ! O minge pierdută de Răuţă îi pune pe contraatac pe medieşeni, Deaconu pasează la Valente, iar mijlocaşul ofensiv şutează din faţa lui Puljic, la colţul lung, şi îl învinge pe Eşanu.

Gaz Metan Mediaş are un avans de patru puncte faţă de Dinamo şi speră să prindă un loc de play-off. Echipa pregătită de către Jorge Costa este neînvinsă în ultimele patru meciuri în Liga 1.

O absenţă importantă pentru Dinamo va fi Deian Sorescu, care a primit un cartonaş galben la Botoşani şi va fi suspendat pentru meciul cu Gaz Metan Mediaş.

Noile achiziţii Steliano Filip şi Gevaro Nepomuceno nu au primit deocamdată documentele de transfer. Totuşi, sunt şanse mari ca ei să primească drept de joc până miercuri.

În ultima confruntare directă, Dinamo s-a impus la Mediaş cu 3-1. Au marcat Gonzalez, Sorescu şi Camara. Niciunul dintre aceşti jucători nu vor evolua miercuri. Gonzalez şi Camara au plecat de la Dinamo.

"Această pandemie a schimbat calitatea fotbalului în toată lumea şi trebuie să ne adaptăm repede la realitate, mai ales că jucăm din 3 în 3 zile. Nu mai contează ce s-a întâmplat la Botoşani, vreau o reacţie pozitivă a echipei, mai ales că îi avem la dispoziţie şi pe jucătorii care nu au făcut deplasarea în Moldova.

Sperăm să-i putem folosi cât mai repede pe toţi, indiferent de nume! Sunt jucători valoroşi, cu experienţă, cu siguranţă vor aduce un plus echipei. Să nu uităm că la Botoşani am avut pe foaie 10 jucători U21, ceea ce nu s-a mai întâmplat la Dinamo de foarte mulţi ani! Trebuie să avem răbdare cu cei tineri, nu este uşor nici pentru ei să se integreze în această perioadă complicată la Dinamo.

I-am pregătit mental pe toţi încă de la reunirea lotului, de la primele antrenamente în acest an. Jucătorii sunt pregătiţi pentru meciurile următoare, nu e cazul să ne mai plângem din cauza acestui program. În loc de antrenamente repetate în aceste zile friguroase, cred că este cel mai frumos lucru să joci din 3 în 3 zile, să uiţi o înfrângere pentru a învăţa din nou să câştigi", a spus Ionel Gane, antrenorul lui Dinamo.

Echipele probabile

Dinamo: Eşanu – Radu, Puljic, Bejan, Creţu – Răuţă, Anton – Fabbrini, Achim, Moldoveanu – Nemec.

Gaz Metan: Pleşca – Trif, Yuri, Baco, Butean – Junior, Alceus – Valente, Chamed, Horşia – Niţu.

Sursa foto: Sport Pictures