Ultima oră
Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | CFR - Gaz Metan 1-2. Prima înfrângere pentru Petrescu în Casa Liga 1 ! Campioana a cerut două penalty-uri şi a avut un gol anulat

Superliga Publicat pe 1 nov 2020
mail-share icon Email

CFR Cluj a suferit prima înfrângere a sezonului live pe Look Sport+, 1-2 cu Gaz Metan Mediaş, meci în care campioana a avut un penalty refuzat, dar şi un gol anulat.
Suspendat la meciul cu medieşenii, Dan Petrescu rămâne cu 18 puncte, la şase lungimi de liderul U Craiova, iar o victorie a FCSB-ului cu Chindia ar distanţa şi formaţia lui Petrea la trei puncte.

Ronaldo Deaconu îi dă bătăi de cap lui Petrescu...

Cu un lot obosit şi Dan Petrescu în tribune, suspendat, CFR a schimbat şapte jucători faţă de meciul cu Young Boys, iar Debeljuh putea marca încă din minutul 12, dacă nu trimitea peste din câţiva metri o minge venită de la Deac. Curajoşi, medieşenii au ieşit la joc, iar Cardoso (19) a ratat ocazia care a precedat golul lui Ronaldo Deaconu (27), care a găsit excelent spaţiul liber din defensiva adversă şi nu a stat la discuţii cu Sandomierski. Putea egala Djokovic (39), dar Buzbuchi a trimis peste şi tabela a arătat 0-1 la pauză. Rezultat care l-a forţat pe Dan Petrescu să renunţe la Itu şi Susic, iar titularii de drept, Burcă şi Păun, şi-au făcut apariţia pe teren în încercarea de a schimba scorul şi a apropia campioana la trei puncte de liderul din Bănie.

...Ghinionul şi arbitrii îl "răpun"

Pentru că o seară nefastă e nefastă până la capăt, Burcă a deviat şutul lui Cardoso (60), l-a păcălit pe Sandomierski şi scorul a devenit 0-2. Deloc periculos, dar creator de momente tensionate, pentru că Păun (65) a cerut penalty, apoi Costache (68) a marcat de la limita ofsaidului, dar atât lovitura de la 11 metri, cât şi reuştia au fost refuzate de cuplul George Găman - Mircea Orbuleţ. Două decizii care i-au enervat pe campioni şi au ţinut oaspeţii pe linia de plutire. Costache (81) şi Rondon (86) au ratat ocazii mari, de fiecare dată din poziţii bune, golul lui Denis Ciobotariu a redat (90+2) trei minute de speranţe, dar CFR - Gaz Metan Mediaş a rămas 1-2, doar a doua înfrângere a lui Petrescu în ultimele 25 de meciuri pe teren propriu. Şi una după care va cere din nou introducerea VAR în Casa Liga 1!

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş 1-2 (Ciobotariu 90+2 / Deaconu 27, Cardoso 60), live pe LookSport+

• CFR Cluj: Sandomierski - Susic (Burcă 46), Manea, Ciobotariu, Latovlevici - Itu (Păun 46), Luis Aurelio, Djokovic (Rondon 61) - Deac, Debeljuh (Costache 66), Pereira
  • Rezerve: Bălgrădean, Camora, Hoban, William Soares, Carnat
  •
  • Gaz Metan: Buzbuchi - Romeo (Trif 75), Larie, Matias, Velisar - Alceus, Santos da Silva (Pambou 64) - Ciocan, Deaconu, Oliveira (Horşia 75)- Cardoso
  • Rezerve: Pleşca, Horj, Paul Costea, Sambu, Smola, Valente
Minutul 90+2: GOL CFR CLUJ! Deac bate superb o lovitură liberă, mingea loveşte transversala, cade pe Buzbuchi, apoi Ciobotariu o împinge în poartă. Trei minute de speranţe pentru campioană!

Minutul 82: Ocazie CFR! Costache scapă singur cu Buzbuchi, dar influenţa de ieşirea din poartă a medieşeanului finalizează foarte slab.

Minutul 68: GOL ANULAT CFR-ULUI! Costache, abia trimis în teren în locul lui Debeljuh, bagă mingea în poartă din câţiva metri, dar reuşita sa e anulată de tuşier pe motiv de ofsaid. Reluările arată, însă, o fază la limită.

Minutul 60: GOL GAZ METAN MEDIAŞ! Dumitru Cardoso trage de la foarte mare distanţă, mingea îl loveşte în spate pe Burcă, apoi capătă o traiectorie mult prea diferită faţă de cea originală şi Sandomierski e prins pe picior greşit. Petrescu ia măsuri imediate, cu Rondon în locul lui Djokovic, apoi cu Costache în locul lui Debeljuh.

Minutul 46: Începe repriza a doua, cu Burcă şi Păun intraţi în locurile lui Susic şi Itu.

Minutul 39: Djokovic trece pe lângă egalare. Latovlevici îi întoarce mingea, croatul trage din prima, dar Buzbuchi respinge în corner.

Minutul 27: GOL GAZ METAN MEDIAŞ! Lansat excelent pe un culoar liber din defensiva CFR-ului, Ronaldo Deaconu marchează cu o execuţie frumoasă şi îşi trece numele pe lista marcatorilor pentru a doua etapă la rând!

Minutul 20: Gazul răspunde. Alceus pasează la Ze Manuel, acesta întoarce perfect pentru Cardoso, dar execuţia căpitanului medieşean se duce puţin peste.

Minutul 13: Debeljuh, ocazie rarisimă! Deac îl scoate superb din joc pe Velisar, pasează în faţa porţii, de unde Debeljuh ratează neerosimil.

20:00: Avem echipele de start. Bălgrădean e înlocuit cu Sandomierski, Latovlevici debutează, Aurelio îşi face loc la mijloc, iar Pereira în atac.

Victoria Craiovei, 1-0 la Mediaş cu Hermannstadt, obligă echipa lui Dan Petrescu la un succes, pentru a reveni la trei puncte de trupa lui Bergodi. Fără Burcă, Petrescu îi va folosi în centrul defensivei pe Manea şi Ciobotariu, iar Costin Curelea, cel care va sta pe banca CFR-ului în locul suspendatului Petrescu, ştie că partida din Gruia va fi una dificilă: Am văzut jocul lor, practică un fotbal bun şi cu siguranţă vor progresa. Au un antrenor nou, au adus câţiva jucători buni, care au nevoie de câteva meciuri împreună pentru a fi mai omogeni. Deja au avut 4-5 meciuri, iar mâine, la meciul cu noi, se vor prezenta mult mai bine.

Suntem echipa campioană, jucătorii au demonstrat că pot juca cu cele mai mari echipe din Europa, dar şi cu formaţîi mai slab cotate din Liga 1. Asta înseamnă valoarea jucătorilor, valoarea antrenorului, care ştie de fiecare dată cum să ii motiveze cel mai bine.

Jucătorii sunt profesionişti şi vor lua toate meciurile la fel. Ei au dovedit şi până acum că pot face diferenţa între meciuri şi vor trata serios această partida”, a punctat fostul atacant, la conferinţa de presă.