Ultima oră
VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman
Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele

Pe placul lui Becali! VIDEO | Chindia Târgovişte - FCSB 0-2, a treia victorie consecutivă fără gol primit pentru echipa lui Petrea. Cristea şi Tănase au marcat la Giurgiu

Superliga Publicat pe 2 nov 2020
mail-share icon Email

• FCSB a câştigat fără probleme şi meciul cu Chindia Târgovişte, 2-0, live pe Look Sport+, a ajuns la trei victorii consecutive fără gol primit şi golaveraj 10-0 şi s-a apropiat la trei puncte de liderul U Craiova.
  • Cristea (23) şi Tănase (55) au marcat golurile care au dus cifra din dreptul reuşitelor din acest sezon la 24 şi au ajutat echipa lui Petrea să pună trei puncte între ea şi CFR Cluj. Este a patra victorie consecutivă a roş-albaştrilor şi a şaptea a sezonului.

Din nou Cristea!

Chindia - FCSB a părut încă de la început genul de meci al cărui rezultat depinde de momentul în care favorita, adică echipa lui Petrea, va găsi drumul spre gol. Asta pentru că Săndoi a vrut să arate încă din start că nu are întâmplător a doua cea mai bună apărare din Casa Liga 1 şi şutul lui Dulca (12), respins de Vlad, a rămas singurul moment ofensiv al echipei. Cu mingea de la fundaşi la mijlocaşi, apoi spre creativii din faţă, FCSB a ţinut sub presiune linia defensivă a lui Aioani, iar aceasta a cedat devreme, în minutul 23, după centrarea lui Moruţan şi apariţia oportună a lui Iulian Cristea. Al doilea gol consecutiv al fundaşului a deblocat meciul şi a arătat cât de limitată e trupa lui Săndoi: mingea a stat tot la FCSB, Man, Tănase, Moruţan şi Olaru au forţat în permanenţă, ajutaţi de Panţîru şi Creţu, iar eforturile lui Popa şi Florea au fost zadarnice până la pauză.

Man + Tănase = no problem!

Iar scenariul s-a respectat şi în partea a doua, una pe care Vînă şi Simion au privit-o de pe bancă, iar Şut şi Sergiu Buş din teren. Diferenţa de valoare a fost vizibilă, iar o fază pe traseul Man-Tănase (55) i-a permis căpitanului FCSB să-l învingă pe Aioani şi să semneze al şaptelea gol al sezonului, bornă atinsă şi de arădean. Imediat, Bourama a scos din faţa porţii o centrare a lui Cristea, iar Man (72) putea face 3-0, dacă nu încerca o scăriţă pretenţioasă în poziţie de unu vs. unu cu Aioani. A încercat şi Oaidă (82), dar s-a lovit de piciorul lui Aioani, iar meciul s-a terminat cu impresia că echipa lui Săndoi ar mai fi avut nevoie de 90 de minute pentru a-şi crea şi o ocazie cu adevărat mare de gol.

După 2-0 cu Chindia, pentru FCSB urmează meciul cu FC Botoşani, de pe teren propriu, în timp ce târgoviştenii aflaţi pe locul nouă, cu 11 puncte, vor merge pe terenul liderului din Bănie.

Chindia Târgovişte - FCSB 0-2 (I. Cristea 23, Tănase 55), live pe Look Sport+

• Chindia: Aioani - Căpuşă (Martac 90+1), Piţian, P. Iacob, Bourama - Neguţ (Atanase 86), Raţă, M. Dulca (Cherchez 86), Yameogo (Neicuţescu 71) - D. Popa, D. Florea (Berisha 71)
  • Rezerve: Dinu Moldovan - Negrea, A. Ioniţă, Mihai Costea
  •
  • FCSB: V. Vlad - Creţu, I. Cristea, Miron, Panţîru (Ov. Popescu 57) - Vînă (Sg. Buş 46), Simion (Şut 46), Olaru (Oaidă 77) - Man, Fl. Tănase (Buziuc 90+2), Moruţan
  • Rezerve: Straton - Enache, Cr. Dumitru, Briceag

Minutul 89: Încearcă şi Buş :). Sergiu caută golul în ziua în care împlineşte 28 de ani, dar şutul său, cu dreptul la colţul lung, e prea aproape de Aioani.

Minutul 82: Încearcă şi Oaidă. Trimis în locul lui Olaru, mijlocaşul central trage un şut telefonat, pe care Aioani îl vede târziu, dar portarul gazdelor respinge cu piciorul.

Minutul 73: Man nu se lipeşte de gol. Scăpat singur cu portarul, arădeanul vrea o scăriţă de efect, dar loveşte greşit mingea.

Minutul 67: Are şi Chindia o ocazie. Popa centreaă periculos, Neguţ e blocat de Cristea, apoi cere penalty, acuzând că e lovit în timp ce se afla la pământ.

Minutu 64: FCSB, aproape de 3-0. Cristea se infiltrează superb în defensivă, îl driblează pe Aioani, dar Bourama apare în ultimul moment şi îi respinge pasa în faţa porţii.

Minutul 56: GOL FCSB! Şi ce gol simplu! Man duce mingea la Tănase, căpitanul se întoarce cu faţa spre poartă, iar şutul de la 17 metri e prea bine plasat pentru ca Aioani să mai poată face ceva. Al şaptelea gol al sezonului pentru Tănase, care-l egalează pe Man, autor al assist-ului cu numărul cinci.

Minutul 55: Intrarea lui Buş nu schimbă foarte multe în linia ofensivă a FCSB-ului, iar Chindia continuă să arate că atacul poziţional nu e chiar punctul ei forte. Creţu şi Man pun presoune în flancul drept.

Minutul 46: Meciul de la Giurgiu începe cu modificările clasice de la FCSB: Şut şi Buş pentru Simion şi Vînă.

Minutul 45: Pauză la Giurgiu. Şi ultimul sfert de oră s-a desfăşurat în acelaşi registru, fapt pentru care FCSB intră în avantaj la cabine.

Minutul 31: Chindia, incapabilă de replică. Aflată în avantaj, FCSB are în continuare posesia, iar calitatea individuală a jucătorilor din faţă îi sperie pe târgovişteni, care preferă, în continuare, să stea la cutie şi să aştepte eventualele şanse pe contre rapide. Care nu au venit, până acum.

Minutul 23: GOL FCSB! Moruţan centrează după un corner, Aioani ezită, Cristea e scăpat din marcaj, iar stoperul punctează pentru a doua etapă la rând!

Minutul 12: Marco Dulca, fiul lui Cristi Dulca, îl încearcă pe Vlad cu un şut de la distanţă, dar goalkeeper-ul oaspeţilor respinge în lateral.

Minutul 10: În timp ce FCSB propune o posesie prelungită şi multă mişcare pe frontul ofensiv, gazdele preferă defensiva în zonă şi contraatacul.

21:00: Start joc la Giurgiu, cu Andrei Chivulete la centru. Este, de asemenea, ultimul meci al asistentului Bogdan Velicu!

19:30: Avem echipele de start. Iar Toni Petrea surprinde din nou şi joacă fără atacant de meserie. Buş rămâne pe bancă de ziua lui, iar nouă fals va fi cel mai probabil Florin Tănase, flancat de Man şi Moruţan. La mijloc revine Olaru, iar Simion rămâne titular.

Se anunţă o confruntare dezechilibrată, între  echipa cu cele mai multe goluri înscrise – FCSB (22) şi echipa cu cel mai slab atac din campionat – Chindia (doar cinci goluri marcate).

FCSB a câştigat patru dintre ultimele cinci meciuri din Liga 1. Cu un success în această seară, ‘roş-albaştrii’ se apropie la trei puncte de liderul Universitatea Craiova şi se distanţează la trei puncte de CFR Cluj.

Dennis Man este aşteptat să impresioneze din nou. Atacantul în vârstă de 22 de ani are şapte goluri marcate, patru pase decisive şi un penalty scos în 7 meciuri.

Vrem să profităm de forma bună pe care o traversăm. Este un prilej pentru noi să mai aducem trei puncte în clasament, să ne apropiem de lider. Întâlnim un adversar periculos, care a reuşit rezultate surprinzătoare. E o echipă cu o bună defensivă, periculoasă pe contraatac.

Încercăm să ne îmbunătăţim jocul, mă bucur că reuşim să marcăm cu jucători din toate compartimentele. Nu e o presiune faptul că Universitatea Craiova câştigă, pe mine mă interesează ceea ce facem noi, campionatul este lung.

Valoarea lui Dennis Man nu o poate pune nimeni la îndoială, mă bucură evoluţia lui. Sper să-şi găsească loc în cadrul echipei naţionale şi, de ce nu, să prindă un transfer în străinătate”, a spus Toni Petrea la conferinţa de presă.

Se înfruntă două echipe cu o medie de vârstă scăzută în cadrul lotului: Chindia Târgovişte - 24 ani şi 10 luni; FCSB - 23 ani şi 6 luni, cea mai mică din Liga 1.

În ediţia precedentă a Ligii 1, FCSB a învins Chindia în deplasare cu 2-1 (meci jucat pe arena "Ilie Oană" din Ploieşti / 20 octombrie 2019). În retur (22 februarie 2020), cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1, golul târgoviştenilor venind în minutul 90+1.

Echipe probabile

Chindia (4-3-1-2): Aioani - Dinu, Piţian, Fomba, Ioniţă - Neguţ, Raţă, Yameogo - Cherchez - Popa, Florea
Rezerve: Moldovan, Martac, Berisha, Neicuţescu, Diaz, Atanase, Negrea, Căpuşă
Antrenor: Emil Săndoi

FCSB (4-3-3):  Vlad - Creţu, Cristea, Miron, Panţîru - Vînă, Olaru, Moruţan - Man, Buş, Tănase
Rezerve: Straton, Simion, Briceag, Buziuc, Dumitru, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea, Cană
Antrenor: Toni Petrea