Ultima oră
Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri
"Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV "Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV
Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen
VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Munteanu, gol de mare rafinament VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Munteanu, gol de mare rafinament
”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu ”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu
Bogdan Andone ratează dramatic o victorie mare. Bogdan Andone ratează dramatic o victorie mare.

KO tehnic în Marele Derby. VIDEO | Dinamo - FCSB 0-1, după un meci dominat de echipa lui Petrea. Tănase a marcat, Filip a fost eliminat

Superliga Publicat de Andrei Ionascu pe 3 feb 2021
mail-share icon Email

FCSB a învins Dinamo, 1-0, în direct la Look Sport+, a oprit o serie de şase ani fără victorie în sufrageria marii rivale şi a revenit la un avans de patru puncte faţă de CFR Cluj. Tănase, în minutul 9, a marcat singurul gol al unui meci dominat cap-coadă de echipa lui Toni Petrea, în timp ce Steliano Filip (79) a fost eliminat.

Şoseaua "Ştefan cel Mare", închisă pentru suporteri, deschisă pentru Tănase şi Moruţan

"Derby ca pe vremuri" a fost unul dintre titlurile preferate ale presei de sport înainte de Dinamo - FCSB, mai ales că fanii roş-albaştrilor au aprins baza de antrenament de la Berceni, iar PCH-ul anunţa, în ziua în care Hîldan ar fi împlinit 45 de ani, un nou spectacol marcă înregistrată. Doar că jandarmii au dat peste cap planurile ultraşilor dinamovişti, iar Şoseaua Ştefan cel Mare le-a fost închisă în nas. Doar că pe ea au zburdat, în voie, rapizii Tănase, Moruţan şi Coman. Cu avânt, apăsat, încă din start! Iar când Ovidiu Popescu a pus mingea pe capul tizului Octavian Popescu (5), doar lipsa unei lovituri de cap eficiente a făcut ca tabela să rămână, încă, blocată la 0-0. La nouă minute distanţă, Radu şi Bejan s-au uitat la Tănase ca la un corp străin, nu l-au atacat niciun moment, iar un şut exact, spre colţul lung, l-a dus pe liderul FCSB la cota 15 în acest sezon.

Probabil cota 15 era oferită de casele de pariuri pentru o întoarrcere de scor a lui Dinamo, pentru că atât de puţin probabilă era! La două minute distanţă, Tănase şi Coman au pus în scenă o schemă care iese rar în fotbalul profesionist, la o lovitură liberă, dar lui Florinel i-au lipsit 30 de centimetri pentru 2-0. Timid, Nemec (16) a trimis cu capul peste poarta lui Vlad, apoi asistentul Mitruţi (20) l-a stopat incorect pe Tănase din drumul spre o dublă aşteptată. Într-o zonă centrală în care Puljic şi Bejan au părut mai degrabă dirijori într-o intersecţie goală, Coman (32) a făcut ce a vrut, dar Filip şi Eşanu i-au refuzat golul. Pe final de repriză, Sorescu (36) a ratat din poziţie bună, iar Anton (45) a tras tare, dar pe Vlad, punând punct unei reprize în care Dinamo a faultat de nu mai puţin de 17 ori.

Dinamo rezistă. Şi rezistă. Şi rezistă...

Cu un Răuţă aerian şi Anton incapabil să se ia singur la trântă cu linia de mijloc a FCSB-ului, Dinamo a continuat să sufere. Iar repriza a doua a fost deschisă de Ovidiu Popescu (50), al cărui sprint spre poartă s-a încheiat cu un şut aproape de bară. Imediat, Coman (54) l-a întins pe Eşanu, apoi Octavian Popescu a verificat şi el priza goalkeeper-ului. În minutul 63, Popescu şi Coman au combinat ca pe terenurile de zgură din copilărie, adică liberi şi nesingheriţi, dar Florinel l-a nimerit din nou pe Eşanu. Fabbrini (69) i-a amintit lui Vlad că participă la un meci de fotbal, însă a şutat pe lângă poartă, apoi Steliano Filip (79) a pus talpa pe piciorul debutantului Ante Vukusic, a văzut al doilea galben din partea lui Colţescu şi a aflat mai repede care e temperatura apei calde la duşurile din Ştefan cel Mare. Iar victima sa, Vukusic, putea debuta cu gol la FCSB (86), dacă Eşanu nu-i devia uşor în bară execuţia din poziţie unu vs. unu.

Putea fi mai mult, dar Dinamo - FCSB s-a terminat 0-1, după un meci în care roş-albaştrii au arătat că fotbalul modern se joacă pe tehnică şi valoare, nu pe determinare şi orgoliu.

Dinamo - FCSB 0-1 (Fl. Tănase 9), live pe Look Sport+

• Dinamo: Eşanu – A. Radu, Puljic, Bejan,   St. Filip – Sorescu, P. Anton, Răuţă (Gol 58), Fabbrini (Gueye 73) – G. Creţu (Vl. Achim 2, Nepomuceno 73) – Nemec
  • Rezerve: Mitrovic – R. Grigore, Achim, Moldoveanu, Ehmann, Mihaiu
  •
  • FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic – Moruţan, Şut (Perianu 68), Olaru (Oaidă 71) – Oct. Popescu, Fl. Tănase, Fl. Coman 9Vukusic 76)
  • Rezerve: Târnovanu – V. Creţu, Simion, Nedelcu, Vînă, Buziuc
Minutul 90+4: Ocazie Dinamo! Nemec centrează din stânga, Nepomuceno reia cu capul puţin pe lângă poartă.

Minutul 86: BARĂ VUKUSIC! Croatul pândeşte perfect la linia ofsaidului, primeşte de la Octavian Popescu, trage bine, la colţul lung, dar Eşanu îi deviază şutul în bară.

Minutul 79: Filip e eliminat! După ce primise un galben pentru un fault tare la Octavian Popescu, Steliano Filip intră la rupere la Ante Vukusic şi e eliminat. Croatul rămâne întins pe gazon.

Minutul 76: Debutează şi Vukusic, trimis pe teren în locul lui Coman.

Minutul 73: Ies Fabbrini şi Achim, intră Nepomuceno şi Gueye.

Minutul 69: Fabbrini are mingea pe dreptul, încearcă şutul, dar nu prinde poarta.

Minutul 68: Se schimbă datele la mijlocul terenului. După ce Gane l-a înlocuit pe Răuţă cu Gol, Petrea a mutat cu Perianu în locul lui Şut.

Minutul 63: Tot Coman şi tot Eşanu! Moruţan e blocat, Octavian Popescu îşi permite să paseze cu călcâiul în careul advers, dar Eşanu iese la timp şi îl blochează pe Coman.

Minutul 56: Încearcă şi tânărul Popescu. Pe fondul spaţiilor mari din apărarea lui Dinamo, mingea se plimbă dintr-o parte în alta a careului, poposeşte la Tavi Popescu, dar şutul cu dreptul e prea lent pentru a nu fi reţinut de Eşanu.

Minutul 54: Asediul continuă. Linia de mijloc a lui Dinamo aproape că a capitulat, fundaşii centrali şi Eşanu sunt expuşi permanent, iar o nouă ocazie vine din piciorul lui Florinel Coman, care trage bine de la distanţă, dar goalkeeper-ul dinamovist are un reflex bun.

Minutul 50: Pericolul vine (şi) de la fundaşul dreapta. Ovidiu Popescu recuperează sus, se aruncă în sprint spre careu, trage cu stângul de lângă Bejan şi o face foarte aproape de bara din stânga lui Eşanu.

Minutul 46: Repriza a doua începe cu aceiaşi 22 de jucători pe teren, chiar dacă ne-am fi aşteptat ca Jerry Gane să schimbe ceva.

Minutul 45: Anton are o şansă bună! Achim e din nou la serviciu, duce mingea la Anton, liderul lui Dinamo trage puternic, însă direct pe Vlad, care respinge.

Minutul 36: Ocazie Dinamo! Achim găseşte o pasă perfectă pentru Sorescu, Deian intră în careu şi trage la colţul lung, la jumătate de metru de poartă.

Minutul 32: Coman are două ocazii într-un minut. Mai întâi e deposedat de Filip în momentul şutului din apropiere, apoi trage bine, cu stângul, dar o face prea aproape de Eşanu şi goalkeeper-ul dinamovist respinge.

Minutul 20: Tănase, oprit neregulamentar din drumul spre gol. Găurile din defensiva gazdelor sunt imense, Tănase pleacă pe un culoar imens, dar asistentul Mitruţi ridică eronat fanionul.

Minutul 18: Prima vizită a lui Dinamo la poarta lui Vlad. Filip centrează din lovitură liberă, Nemec loveşte cu capul de la 16 metri, dar trimite peste.

Minutul 11: Altă ocazie a oaspeţilor! Defensiva lui Dinamo e pur şi simplu KO, iar Tănase o păcăleşte ca în curtea şcolii, cu o pasă din lovitură liberă pentru Coman, dar Florinel ajunge o secundă prea târziu şi ratează şansa de a face 2-0.

Minutul 9: GOL FCSB! Găsit bine de Moruţan, Tănase se distrează cu Radu şi Bejan, trage la colţul lung şi deschide scorul cu al 15-lea gol al sezonului.

Minutul 5: Ocazie FCSB! În timp ce puştiul lui Dinamo ia loc pe bancă, "perla" oaspeţilor are prima şansă: Ovidiu Popescu centrează din dreapta, Octavian Popescu apare nemarcat şi reia cu capul, însă trimite pe lângă.

Minutul 2: Puştiul Creţu e scos pentru a-i face loc lui Vlad Achim în spatele lui Adam Nemec.

20:30: Marius Bilaşco e de părere că Jerry Gane i-a întins o capcană lui Toni Petrea: "Andrei Radu în dreapta e un minus, pentru că el e fundaş de picior stâng. Dar e posibil să iasă Creţu, să treacă Sorescu fundaş dreapta, iar Radu şi Filip să joace în bada stângă", a spus oficialul CFR-ului, la Fotbal Look.

18:10: În timp ce fanii lui Dinamo au anunţat că vor merge la stadion pentru a-i încuraja pe jucători înainte de meci, omologii de la FCSB au făcut acelaşi gest. Peluza Nord, condusă de Gheorghe Mustaţă, a mers la baza de pregătire din Berceni pentru a-i "îmbărbăta" pe Florin Tănase şi colegii lui.şi i-au ironizat pe rivali: "Faceţi chetă să jucaţi / De Liga 2 nu scăpaţi".

FCSB este liderul Ligii 1, cu 45 de puncte, în timp ce Dinamo se află pe poziţia a 9-a, cu 25 de puncte.

Ultima victorie a FCSB în campionat pe terenul lui Dinamo datează din 2015. În schimb, bilanţul ultimelor 5 confruntări directe este favorabil FCSB-ului, care a câştigat trei meciuri, o partidă s-a încheiat la egalitate, iar Dinamo s-a impus în sezonul trecut.

Precedentul duel dintre Dinamo şi FCSB a avut loc pe 3 octombrie 2020 şi a fost una spectaculoasă. FCSB s-a impus cu 3-2, după ce a condus cu 2-0 şi a fost egalată de Dinamo.

Principalul pericol pentru apărarea lui Dinamo este Florin Tănase, golgheterul la zi al Ligii 1, alături de Dennis Man, cu 14 reuşite. Cel mai probabil, tripleta ofensivă pentru FCSB va fi Florin Tănase – Octavian Popescu – Florinel Coman.

De cealaltă parte, Deian Sorescu este cel mai bun marcator al ‘câinilor roşii’, deşi a fost reprofilat fundaş dreapta. Antrenorul Ionel Gane trebuie să aleagă în ofensivă între Adam Nemec şi Magaye Gueye.

Dinamo şi FCSB se vor întâlni de două ori într-o săptămână. Mai întâi miercuri, în Liga 1, apoi miercurea viitoare, pe 10 februarie, în optimile Cupei României.