Ultima oră
VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol
Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1 Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1
FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa
VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final” VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final”
Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat” VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat”

VIDEO | CFR a forţat când şi cât a trebuit. Campioana României ţine pasul cu FCSB, după un succes la limită cu Sepsi

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 17 ian 2021
mail-share icon Email

CFR Cluj a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un meci din etapa a 17-a din Casa Liga 1. Golul a fost marcat de Debeljuh, în minutul 72. Gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 49, când a fost eliminat Bouhenna după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Florin Ştefan (Sepsi) a fost scos cu ambulanţa de pe teren, după ce a suferit o accidentare în repriza a doua.

• Sepsi: Niczuly – Deligiannidis, Bouhenna, B. Mitrea, Fl. Ştefan (Nouvier ’64) – Gal-Andrezly (Tincu ’53), Vaşvari, Tortella, Ştefănescu – I. Fulop (Bajrovic ’64), Dragomir (Aganovic ‘6). Antrenor: Leo Grozavu
  • CFR Cluj: Bălgrădean (Sandomierski ’46) – C. Manea, D. Ciobotariu, A. Burcă, Camora – C. Deac (Itu ’85), Hoban (Aurelio ’56), Djokovic – V. Costache (Carnat ’75), Debeljuh, Pereira (Chipciu ’46). Antrenor: Edward Iordănescu

Sepsi-CFR Cluj 0-1 (Debeljuh 72)

Echipele de start:

• Sepsi: Niczuly – Deligiannidis, Bouhenna, Mitrea, Ştefan – Vaşvari, Eder, Gal-Andrezly, Dragomir – Ştefănescu, L. Fulop.
  • CFR: Bălgrădean – Camora, Burcă, Ciobotariu, Manea – Djokovic, Hoban, Deac – Costache, Debeljuh, Pereira.

Min. 90+9: Final de meci la Sfântu Gheorghe. CFR Cluj câştigă cu 1-0.

Min. 72: GOOOL CFR Cluj! Debeljuh marchează din câţiva metri, din pasa perfectă a lui Costache.

Min. 57: Este nevoie de interveţia ambulanţei, după un episod neplăcut în care este implicat Florin Ştefan. Acesta s-a lovit de propriul portar, într-o ciocnire involuntară în urma unei centrări

Min. 49: Bouhenna este eliminat după o intrare întârziată la Deac. Vede al doilea cartonaş galben şi este trimis la vestiare mai repede. Sepsi rămâne în 10 oameni.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45: Pauză la Sfântu Gheorghe.

Min. 36: Încă o ocazie mare pentru gazde. Aganovic şutează de la 14 metri, după ce apărătorii CFR-ului sunt depăşiţi foarte uşor, dar Bălgrădean scoate în lateral.

Min. 18: Vaşvari trage din lovitură liberă, dar balonul trece la mai bine de un metru de poarta lui Bălgrădean.

Min. 6: Sepsi, la un pas de gol. Ştefănescu trage din interiorul careului, după ce îl driblează pe Bălgrădean, dar Manea scoate de pe linia porţii.

Min. 1: Începe meciul!

Campioana a început perfect Anul Nou, cu un succes clar, acasă, contra celor de la Academica Clinceni, scor 3-1. Pentru elevii lui Edi Iordănescu urmează un meci greu, pe terenul lui Sepsi, care se va disputa în condiţii grele.

Gazdele vin şi ele după un meci bun cu Universitatea Craiova, terminat la egalitate, scor 0-0. Băieţii lui Leo Grozavu au făcut un meci tactic foarte bun şi nu le-au permis oltenilor să creeze pericol.

Se va juca pe ger

Gerul a pus stăpânire peste România şi afectează grav şi fotbalul. Partida dintre Sepsi Sfântu Gheorghe şi CFR Cluj a fost mutată, duminică, de la ora 16:45, din cauza temperaturilor extreme din Covasna.

Dacă s-ar fi jucat la ora iniţială ar fi fost -14 grade, iar după decizia LPF, meciul va fi ”mai cald” cu 5 grade. Edi Iordănescu a punctat acest aspect şi spune că va avea foarte multe bătăi de cap cu Sepsi, inclusiv din cauza condiţiilor de joc.

„De la -14 la -9 este mai puţin rău. E greu, cum am mai spus. Este foarte greu să ne adaptăm. În perioadele acestea eram obişnuiţi să fim în ţări cu climă mai blândă, în pregătiri centralizate, mă bucur că măcar s-a modificat ora, pentru că ne permite să jucăm cât de cât în condiţii mai bune, iar în acelaşi timp cred că ne vom întoarce la Cluj şi nu vom mai rămâne, aşa cum ne-am planificat iniţial.

Asta înseamnă o zi în plus pentru pregătirea următorului joc. Mă aştept la cea mai grea deplasare pe care o avem în acest retur, în condiţiile în care jucăm şi la Craiova, jucăm şi la FCSB”, a spus Edward Iordănescu, la conferinţa de presă.