Ultima oră
”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!
VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia
VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League
VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion
VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea” VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea”
VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă” VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă”

Vechiul Real s-a întors! VIDEO | Real Madrid - Liverpool 3-1, cu dublă Vinicius, şi "galacticii" devin favoriţi la calificarea în semifinale

Champions League Publicat de Andrei Ionascu pe 6 apr 2021
mail-share icon Email

Real Madrid a învins-o pe Liverpool, scor 3-1, live pe LookSport+, şi a luat o opţiune bună pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor 2020/2021. Vinicius a marcat o dublă, Asensio a profitat de o mare eroare a lui Trent Alexander-Arnold, iar golul oaspeţilor a venit de la Salah, în startul reprizei a doua.

S-a întors vechiul Real!

Reeditarea finalei Ligii Campionilor din 2018 a început cu Benzema (2) testând "lipiciul" lui Alisson şi cu Vinicius (13), servit excelent de Mendy, ratând, cu capul, din poziţie bună. Dar, mai important, a luat startul cu Real Madrid la turaţie maximă: o morişcă de pase la mijlocul terenului, joc în viteză, pătrunderi explozive şi o dominare cu care Klopp nu e obişnuit. Kabak (24) a depus un efort apreciabil pentru a-l bloca pe Benzema din drumul spre gol, dar Toni Kroos a lămurit lucrurile trei minute mai târziu. O pasă magistrală a scos din joc apărarea adversă, l-a lăsat pe Vinicius în poziţie bună, iar supertalentul brazilian a marcat pentru un 1-0 logic. În minutul 32, Felix Brych a ignorat un duel Benzema-Kabak în careul advers, apoi, în minutul 36, Alexander-Arnold a comis una dintre marile gafe ale carierei, i-a pus mingea pe tavă lui Asensio, iar ibericul nu a iertat: 2-0, old Real is back!

Klopp speră, Vinicius îi spulberă visele

Neamţul de pe banca lui Liverpool a mutat înainte de pauză, cu Thiago în locul lui Naby Keita, iar startul reprizei a doua a venit cu un gol aproape nesperat. Wijnaldum a orchestrat faza, Diogo Jota a ratat şutul, apoi Salah, de la limita ofsaidului, îşi trecea numele pe tabela de marcaj alături de minutul 51. Doar că Realul a revenit rapid în ofensivă, Kroos (61) a tras un mic semnal de alarmă, apoi Mendy (63) l-a blocat pe Mane în poziţie bună. Pe contraatac putea da lovitura Asensio (64), dar pasa sa spre un Vinicius complet liber a fost blocată norocos de Arnold. La faza următoare. Benzema i-a pasat lui Modric, fostul Balon de Aur l-a sesizat pe Vinicius în poziţie bună, iar dreptul brazilianului a făcut 3-1, după un şut pe care Alisson l-a văzut târziu. Alt moment ofensiv a venit de la Benzema (70), cu un şut la firul ierbii blocat de Alisson, apoi Thiago (77) s-a aflat în poziţie bună, dar stângul l-a trădat.

S-a terminat 3-1, într-o demonstraţie a lui Zinedine Zidane că Realul poate juca fotbal de calitate, perpendicular şi estetic în faţa oricărui adversar. Returul e pe 14 aprilie, când Klopp şi ai lui vor trebui să regăsească magia Anfield Road. Dar fără suporteri!

Real Madrid - Liverpool 3-1 (Vinicius 27, 65, Asensio 36 / Salah 51), live pe LookSport+

• Real Madrid: Courtois - Lucas Vazquez, Militao, Nacho, Mendy - Kroos, Casemiro, Modric - Asensio (Valverde 70), Benzema, Vinicius
  • Rezerve: Lunin, Altube - Isco, Arribas, Chust, Mariano, Marcelo, Odriozola, Rodrygo
  •
  • Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Kabak (Firmino 81), Philipps, Robertson - Keita (Thiago Alcantara 42), Fabinho, Wijnaldum - Salah, Jota (Shaqiri 81), Mane
  • Rezerve: Adrian, Daves - Cain, B. Davies, C. Jones, Milner, Oxlade-Chamberlain,Tsimikas, Williams

Minutul 81: La puţin timp după ce Philipps are o intervenţie decisivă în faţa lui Benzema, Klopp decide că e momentul să schimbe ofensiv: Firmino şi Shaaqiri pentru Kabak şi Jota.

Minutul 71: Vinicius mai creează o fază superbă, pasează la Benzema, dar şutul francezului, pe jos, e reţinut de Alisson.

Minutul 65: GOOOOL REAL MADRID! Benzema scoate mingea dintr-o poziţie aglomerată, Modric pasează la Vinicius, apoi brazilianul gândeşte repede, şutează din prima, Alisson vede mingea târziu şi tabela se schimbă în 3-1!

Minutul 64: Mare ocazie a Realului! Dintr-un corner al lui Liverpool, Courtois lansează contraatacul, Benzema pasează la Asensio, dar Arnold îl blochează în momentul pasei decisive la Vinicius.

Minutul 63: Ocazie a lui Liverpool. Diogo Jota combină superb cu Robertson, pasează la Mane, dar Ferlan Mendy are o intervenţie superbă.

Minutul 61: Realul revine în presiune, Kroos trage cu stângul, de la 16 metri, dar trimite peste.

Minutul 51: GOOOOL LIVERPOOL! Wijnaldum eliberează jocul la mijlocul terenului, Dogo Jota intră în careu şi ratează şutul, dar mingea ajunge la Salah, aflat la limita ofsaidului, care marchează pentru 1-2. Iar golul e validat de VAR.

Minutul 43: O nouă gafă, o nouă şansă! Kabak greşeşte, Asensio scapă spre poartă, dar trage în Alisson.

Minutul 36: GOOOL REAL MADRID! O nouă pasă a lui Kroos duce la o eroare mare a lui Alexander-Arnold, apoi Asensio se distrează cu Alisson şi face 2-0.

Înaintea reuşitei lui Asensio, Liverpool a cerut un fault la Mane, dar Brych a ignorat protestele şi a lăsat jocul să curgă.

Minutul 32: Altă ocazie a Realului. La puţin timp după ce Felix Brych ignoră un duel Benzema-Kabak în careu, Vinicius trage la colţul lung, cu dreptul, dar ratează ţinta.

Minutul 27: GOOOOL REAL MADRID! Vinicius se demarcă superb la o pasă de geniu a lui Toni Kroos, preia pe piept într-o viteză prea mare pentru Philipps, apoi finalizează la fel de inspirat. 1-0 pentru Real, complet meritat.

Minutul 24: Arnold pierde neglijent o minge în propria jumătate, Benzema scapă pe contraatac, dar Kabak îl prinde din urmă şi îl blochează.

Minutul 13: Ocazie pe filiera Mendy-Vinicius! Francezul îl păcăleşte pe Arnold, centrează bine, dar "capul" lui Vinicius se duce pe lângă poarta conaţionalului Alisson.

Minutul 2: Benzema îşi creează spaţiu de şut, trage cu stângul, dar Alisson nu are probleme.

Real Madrid are 11 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competiţiile şi trei victorii la rând în Liga Campionilor.

Măcinată de accidentări, Liverpool ocupă un dezamăgitor loc 6 în Premier League. Câştigătoarea Ligii Campionilor în sezonul 2018-2019 riscă să rateze prezenţa în ediţia 2021-2022 a competiţiei.

Real Madrid – Liverpool este reeditarea finalei Ligii Campionilor din 2018, când ‘galacticii’ s-au impus cu 3-1 la Kiev. Benzema (51’) şi Bale (64’, 83’) au înscris pentru echipa spaniolă, în timp ce Mane (55’) a marcat pentru englezi.

Real Madrid are cele mai multe trofee ale Ligii Campionilor, 13, în timp ce Liverpool are 6 titluri.

Cea mai mare problemă a lui Zinedine Zidane este accidentarea căpitanului Sergio Ramos. Vor mai lipsi Eden Hazard, Dani Carvajal şi Federico Valverde.

Zidane este unul dintre cei mai buni antrenori din istoria clubului Real Madrid, având trei Ligi ale Campionilor în palmares.

Liverpool a mai recuperat din jucătorii accidentaţi, dar vor lipsi în continuare Virgil van Dijk, Divock Origi, Joel Matip, Jordan Henderson şi Joe Gomez.

Sursa foto: profimediaimages.ro