Ultima oră
VIDEO | Mai reuşeşte cineva să o oprească pe Collins? Americanca a câştigat un meci nebun la Madrid şi continuă seria fabuloasă VIDEO | Mai reuşeşte cineva să o oprească pe Collins? Americanca a câştigat un meci nebun la Madrid şi continuă seria fabuloasă
VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici” VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici”
Marius Marin a înscris un gol pentru Pisa în Serie B Marius Marin a înscris un gol pentru Pisa în Serie B
Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO
EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm
VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu” VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu”

VIDEO | Care ultimă impresie? CFR şi Craiova termină 2020 cu un meci închis, scor 0-0. Oltenii au cerut gol pe final, Papură a fost eliminat!

Superliga Publicat pe 22 dec 2020
mail-share icon Email

• CFR Cluj şi Craiova au terminat la egalitate, 0-0, live pe Look Sport+, ultimul meci din Casa Liga 1 în anul 2020, rezultat care le ţine la trei, respectiv două puncte distanţă de liderul FCSB.
  • Oltenii au avut ocaziile primei reprize, prin Bălaşa şi Mamut, iar CFR-ul a cerut un penalty, după un henţ al lui Bălaşa la o centrare a lui Deac. În minutul 89, Bic a lovit transversala cu un şut violent.

Venită pe cai mari, după trei victorii consecutive cu 2-0, CFR a părut că s-a întors la ritmul şi strategia din epoca lui Dan Petrescu. A dispărut prospeţimea din joc, care a făcut loc prudenţei, iar campioana a stat, în mare parte din timp, departe de poarta lui Pigliacelli. În acest context, Bălaşa (27) şi Mamut (32) au ratat şansele de a deschide scorul, iar singura zvâcnire a feroviarilor a venit pe final de repriză, când Deac a centrat în mâna lui Bălaşa, dar Radu Petrescu a lăsat jocul liber.

CFR a răspuns, în repriza a doua, prin ocaziile lui Burcă şi Vinicius, apoi Bărbuţ l-a testat pe Bălgrădean, iar campioana a cerut un nou penalty în minutul 84, când mingea lui Păun l-a lovit în mână pe acelaşi Bălaşa. Momentul culminant putea veni în minutul 89, dar şutul violent al lui Ovidiu Bic a izbit transversala şi a căzut în zona liniei porţii, făcându-i pe craioveni să ceară acordarea golului.

CFR - Craiova s-a terminat 0-0, scor în urma căruia oltenii ajung la 32 de puncte, iar ardelenii fac 31. Liderul de toamnă rămâne FCSB, cu 34 de puncte.

CFR - Craiova 0-0

• CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Vinicius, A. Burcă, Camora - C. Deac, Soares, Djokovic - M.Gîdea, Debeljuh, V. Costache
  • Rezerve: Sandomierski - Susic, Ciobotariu, Hoban, Itu, Pereira, Păun, Chipciu, Vojtus
  •
  • Craiova: Pigliacelli - Şt. Vlădoiu, Bălaşa, Papp, N. Bancu - Nistor, Ov. Bic, Cicâldău - V. Constantin, I. Mamut, Ofosu
  • Rezerve: I. Popescu - I. Mitran, M. Cosntantin, Vătăjelu, Screciu, Cătăţînă, Bărbuţ, Baiaram, A. Ivan

Min. 90 + 3: Fluier final! CFR - Craiova se termină 0-0.

Min. 90 + 2: Radu Petrescu îi acordă al doilea galben antrenorului Corneliu Papură, care este eliminat.

Min. 90 + 1: Pereira (CFR Cluj) vede cartonaşul galben.

Min. 90: Radu Petrescu dictează 3 minute de prelungiri.

Min. 89: Păun şutează în braţele lui Pigliacelli.

Min. 89: Ocazie uriaşă pentru Craiova! Bic trimite o torpilă după o pasă a lui Cicâldău, care pică din bară uşor pe linia porţii. Oltenii au avut ghinion, le-a lipsit câţiva centimetri pentru a marca, cel mai probabil, golul victoriei.

Min. 84: Ocazie CFR! Păun este foarte aproape să scape singur cu Pigliacelli, dar Bălaşa trimite în corner. Arbitrul acordă eronat out de poartă, iar Păun vede galben pentru proteste.

Min. 84: Bărbuţ şutează la colţul scurt din careul CFR-ului, însă Bălgrădean este atent şi prinde fără emoţii.

Min. 82: Dublă schimbare la CFR! Intră Păun şi Itu, ies Costache şi Soares.

Min. 82: Susic încasează cartonaşul galben.

Min. 81: Ofosu (Craiova) vede cartonaşul galben.

Min. 79: Ocazie mare pentru CFR! Vinicius nu reuşeşte să reia către poartă din şase metri, în poziţie centrală. Mingea i-a fost suflată cel mai probabil de Bălaşa.

Min. 77: Mamut vede cartonaşul galben după un duel cu Costache.

Min. 75: Dublă schimbare la CFR Cluj! Intră Susic şi iese Manea. Intră Pereira şi iese Chipciu, care a făcut un meci slab. Edi Iordănescu a folosit până acum trei schimbări din maximum cinci posibile.

Min. 70: A doua schimbare la Craiova! Iese accidentat Paul Papp, intră Marius Constantin.

Min. 64: Vinicius reia peste poarta Craiovei o centrare trimisă de Alex Chipciu.

Min. 60: Bălgrădean prinde fără emoţii o centrare trimisă de Cicâldău.

Min. 56: Prima schimbare la Craiova! Intră Cristi Bărbuţ şi iese Vasile Constantin.

Min. 53: Ocazie CFR! Bancu îl blochează pe Manea şi este corner pentru CFR. Ciprian Deac îl execută, iar Andrei Burcă reia bine către poarta lui Pigliacelli. Nistor era prezent la colţul scurt.

Min. 49: CFR începe tot în atac prima repriză, însă continuă să nu creeze pericol din cauza aşezării foarte bune a Craiovei în teren.

Min. 46: A început a doua repriză.

Min. 45 + 1: Centralul fluieră finalul primei reprize. Ardelenii au cerut penalty la o centrare trimisă de Ciprian Deac şi blocată de Mihai Bălaşa prin alunecare.

Min. 45: Arbitrul dictează un minut de prelungiri.

Min. 44: Bancu trimite o ghiulea către poarta CFR-ului, însă balonul se duce departe de ţintă. Căpitanul Craiovei avea şi alte opţiuni de a pasa balonul către coechipieri.

Min. 38: Djokovic ratează o execuţie cu ristul exterior de la 25 de metri de poarta Craiovei.

Min. 33: Ocazie Universitatea Craiova! Bălgrădean respinge ca la handbal un şut al lui Mamut.

Min. 27: Ocazie Universitatea Craiova! Bălgrădean respinge defectuos o centrare, iar Mihai Bălaşa reia spectaculos din voleu, din interiorul careului, însă complet ineficient.

Min. 23: Alex Chipciu execută o lovitură liberă obţinută de Gabriel Debeljuh, însă Pigliacelli boxează bine.

Min. 18: Mario Camora trimite o centrare slabă, direct în out de poartă.

Min. 10: Antrenorul Craiovei Corneliu Papură vede cartonaşul galben.

Min. 9: Schimbare la CFR Cluj! Edi Iordănescu îl scoate pe Gâdea (20 de ani) şi îl introduce pe mult mai experimentatul Alex Chipciu (31 de ani).

Min. 5: CFR continuă cu un presing agresiv în jumătatea de teren a Craiovei. Elevii lui Edi Iordănescu par să aibă iniţiativa în acest început de meci. ”Leii din Bănie” stau bine în teren, motiv pentru care nu apar încă ocazii.

Min. 2: CFR Cluj obţine primul corner al meciului, după o minge trimisă de Ciprian Deac, blocată de apărarea oltenilor. ”Feroviarii” încep meciul în atac.

Min. 1: A început meciul!

Niciuna dintre echipe nu îşi permite un pas greşit în această partidă în lupta pentru titlu. CFR Cluj porneşte ca principală favorită datorită formei arătate de ”feroviari” de la preluarea echipei de către Edi Iordănescu, care a reuşit să îi redreseze de la deraierea de pe şinele luptei pentru titlu din finalul mandatului lui Dan Petrescu. Ardelenii au câştigat tot în campionat de atunci: 0-2 pe terenul lui Poli Iaşi, 2-0 în Gruia cu rivala FCSB şi 0-2 acasă la Dinamo.

Craiova lui Corneliu Papură se clatină din temelii. Oltenii pleacă înaintea începerii jocului cu un moral scăzut după eşecul categoric suferit pe teren propriu, în faţa rivalei FCSB, scor 0-2, când doar paradele lui Mirko Pigliacelli i-au salvat pe ”lei” de o înfrângere extrem de ruşinoasă pentru o echipă de tradiţie, care emite pretenţii în lupta pentru titlu. Anterior, Universitatea Craiova învinse în deplasare UTA (1-2) şi acasă Gaz Metan Mediaş (3-1). Însă, cu alte două meciuri în urmă oltenii au remizat în deplasare cu Botoşani (0-0) şi au pierdut pe teren propriu cu Chindia Târgovişte (0-1).

Dacă va face un nou pas greşit, şansele ca tehnicianul Craiovei să fie înlocuit în pauza competiţională cresc considerabil, mai ales ţinând cont că a fost ales mai mult ca o soluţie provizorie după demisia lui Cristiano Bergodi.