Ultima oră
”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!
VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia
VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League
VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion
VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea” VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea”
VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă” VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă”

VIDEO | FC Botoşani - Viitorul Constanţa 1-0. Keyta aduce moldovenilor o victorie crucială în lupta pentru un loc de play-off

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 4 apr 2021
mail-share icon Email

FC Botoşani s-a impus pe teren propriu cu scorul de 1-0, în faţa celor de la Viitorul Constanţa, în primul meci al zilei de duminică din Casa Liga 1. Unica reuşită a fost semnată de Keyta, golgheterul moldovenilor, în minutul 81, după o fază colectivă excelentă a elevilor lui Marius Croitoru şi astfel sunt aproape siguri de prezenţa în play-off.

În clasament, FC Botoşani a acumulat 41 de puncte şi ocupă locul 5, la egalitate cu Academica Clinceni, de pe locul 6.

Astra şi FC Argeş au câte 37 de puncte şi sunt pe locurile 7-8, iar Chindia, care nu a jucat în această etapă, este pe locul 9, cu 36 de puncte.

Chindia evoluează, luni, acasă, cu FC Voluntari.

FC Viitorul este pe locul 11, cu 31 de puncte.

--------------------------------------------

FC Botoşani - Viitorul 1-0 (Keyta 81)

Echipele de start:

FC Botoşani: Pap – Braun, Chindriş, Maleke, Ţigănaşu – Tîrcoveanu, Rodriguez, Ongenda – Mahmoud Al Mawas, Croitoru, Fiili

FC Viitorul: Căbuz – Dussaut, Artean, Mlade, Bobooc – Babunski, Jon Caztanaga, Ciobanu – Ganea, Tsoumou, Pitu

Minutul 90+3: Keyta este aproape de ”dublă”, dar Căbuz respinge în corner, cu un reflex de senzaţie.

Minutul 81: GOL FC Botoşani! Al-Mawas centrează de pe stânga, Ashkovski şutează, dar Căbuz respinge până la Keyta, care deschide scorul din 3 metri.

Minutul 69: Ţigănaşu trimite în bara transversală cu un şut din interiorul careului. Imediat după, Braun cade în careu, dar vede ”galben” pentru simulare.

Minutul 60: Mihai Roman trece mingea elegant pe lângă un adversar, dar trimite în braţele lui Căbuz din 5 metri.

Minutul 52: Keyta pătrunde în interiorul careului şi caută colţul lung, dar Căbuz are o super intervenţie la şutul cu efect al fotbalistului de la Botoşani.

Minutul 46: Tsoumou are o şansă bună în startul reprizei secunde. Dar atacantul nu îşi aşează mingea cum trebuie din poziţie ideală.

Minutul 45+1: Ocazie mare pentru Viitorul. Pap nu aşează bine zidul la o lovitură liberă, iar Babunski este la un pas de a marca.

Minutul 40: Dussaut primeşte cartonaş galben pentru henţ.

Minutul 27: Ongenda execută în forţă o lovitură liberă, portarul Căbuz nu prinde din prima, dar în cele din urmă reuşeşte să stingă faza.

Minutul 8: Al-Mawas ia o cursă pe cont propriu din banda stângă, pătrunde în careu, dar trage din unghi puţin pe lângă poartă.

Minutul 2: Primul moment important al acestui joc. Chindriş este aproape să înscrie cu capul, după un corner executat cu efect de Rodriguez.

Minutul 1: A început partida!

--------------------------------------------------

Partidă cu miză mare în Moldova! FC Botoşani primeşte vizita celor de la Viitorul Constanţa, duminică, de la ora 15:00, în direct pe Look Sport.

Gazdele au o mare presiune. După o primă parte de sezon perfectă, cei de la FC Botoşani au lăsat turaţia mai moale şi au emoţii serioase pentru a prinde locul de play-off, de care la un moment dat erau aproape siguri.

Trupa lui Marius Croitoru este în prezent pe locul 5, dar în cazul în care nu triumfă duminică ar putea cădea până pe locul 9 şi astfel ar avea nevoie de o minune în ultima etapă din sezonul regulat.

Pe de altă parte, Viitorul mai are obiective doar în play-out. Venirea lui Mircea Rednic nu a adus revitalizarea, iar dobrogenii ocupă un modest loc 11. De menţionat este faptul că cei de la Viitorul au patru meciuri consecutive fără eşec în Casa Liga 1, dintre care însă trei sunt remize. Cei de la Botoşani au o serie mult mai rea, în ultimele cinci meciuri bifând doar două puncte.