Ultima oră
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman
Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele
Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami

VIDEO | Show în lupta pentru play-off. Viitorul - Sepsi 3-3. Gazdele au condus de trei ori, dar au pierdut victoria în prelungiri

Superliga Publicat pe 26 ian 2021
mail-share icon Email

Viitorul Constanţa şi Sepsi au oferit un regal fotbalistic pe Look Sport+. Scorul final a fost 3-3, după ce gazdele au condus de trei ori, dar s-au văzut de fiecare dată egalate, datorită unor erori în defensivă, care l-au enervat la culme pe Mircea Rednic.

Golgheterul Luckasen a deschis scorul rapid, în minutul 8, dar replica a venit de la Eder, fotbalistul adus din Liga 2 a punctat, după o eroare mare a căpitanului Artean. Fotbalistul Viitorului se încurcă în minge, Safranko îl deposedează şi apoi îl serveşte perfect pe Eder Gonzales, care înscrie din poziţie de 1 vs 1 cu Cojocaru. Pentru spaniol este al doilea gol, după ce a înscris şi runda trecută, contra Astrei Giurgiu.

La pauză, cei de la Viitorul au intrat în avantaj, după ce Luckasen a reuşit ”dubla”. Avantajul s-a pierdut imediat după ce s-a reluat partida, după ce Mitrea a transformat un penalty controversat dictat de Feşnic.

Gazdele au marcat pentru 3-2, datorită unei erori majore a lui Eder. Fotbalistul lui Sepsi îl loveşte peste picioare pe Răzvan Grădinaru, fotbalistul celor de la Viitorul fiind cu spatele la poartă, la o fază care părea sub control. Andrei Ciobanu transformă cu piciorul drept, balonul s-a dus aproape de bara stângă a porţii covăsnene.

Sepsi a atacat furibund pe final, iar pe fondul unei desincronizări în centrul defensivei dobrogenilor, Safranko a salvat un punct, în prelungiri.

În urma acestui rezultat, Viitorul ocupă locul 8, la două puncte de ultimul bilet de play-off, pe care îl deţine în acest moment Academica Clinceni. Sepsi are o situaţie mult mai bună, fiind pe locul 4.

Viitorul - Sepsi 3-3 (Luckassen 8, 45, Ciobanu 83-penalty / Eder 18, Mitrea 47-penalty, Safranko 90+2)

Minutul 90+2: GOL Sepsi! Atac prelungit al oaspeţilor, Dumiter pătreunde, Grădinaru se duce la deposedare, dar nu reuşeşte. Andrea Dumitrescu centrează în careu, acolo unde Safranko finalizează cu o lovitură de cap.

Minutul 82: GOL Viitorul! Greşeală uriaşă a lui Eder. Fotbalistul lui Sepsi îl loveşte peste picioare pe Răzvan Grădinaru, fotbalistul celor de la Viitorul fiind cu spatele la poartă, la o fază care părea sub control. Andrei Ciobanu transformă cu piciorul drept, balonul s-a dus aproape de bara stângă a porţii covăsnene.

Minutul 80: Ely este foarte aproape de a marca un gol de senzaţie. Mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Jesus Fernandez, care părea depăşit de situaţie la această fază.

Minutul 77: A început o ploaie măruntă la Ovidiu, care deocamdată nu afectează partida.

Minutul 64: Gazdele au şansa de a reveni la conducere. Andrei Ciobanu are un culoar bun din afara careului, dar execuţia este prinsă fără probleme de Jesus Fernandez.

Minutul 47: GOL Sepsi! Centralul Feşnic dictează destul de uşor un penalty la o intrare a lui Artean. Bogdan Mitrea marchează al doilea gol stagional. Execuţia sa a mers în partea stângă a porţii, iar Cojocaru a sărit fix invers.

Minutul 45: GOL Viitorul! Bâlbă în defensiva lui Sepsi, Luckassen este foarte atent şi îl învinge pe Fernandez cu un şut aproape de vinclu.

Minutul 42: Sepsi are o şansă mare de a prelua conducerea, dar Fofana trage defectuos din careu.

Minutul 18: GOL Sepsi! Greşeală mare a căpitanului Artean. Fotbalistul Viitorului se încurcă în minge, Safranko îl deposedează şi apoi îl serveşte perfect pe Eder Gonzales, care înscrie din poziţie de 1 vs 1 cu Cojocaru. Pentru spaniolul adus din Liga 2 este la al doilea gol, după ce a înscris şi runda trecută, contra Astrei Giurgiu.

Minutul 8: GOL Viitorul! Gazdele reuşesc o fază prelungită de atac, Cosmin Matei trage din unghi, iar portarul lui Sepsi respinge în faţă, până la Luckassen, care finalizează cu sânge rece.

Minutul 1: A început partida de la Ovidiu!

--------------------------------------------------

Viitorul şi Sepsi, două dintre cele mai în formă echipe din acest retur se întâlnesc într-un meci cu o miză aparte. Dobrogenii sunt neînvinşi în retur, iar în tot acest timp au reuşit două rezultate importante, 2-2 cu FCSB şi 1-1 cu Universitatea Craiova.

Viitorul - Sepsi, live pe Look Sport de la 15:30. Echipele de start:

• Viitorul: Cojocaru – Dussaut, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc – Matei, Artean, Ciobanu – Ely, Luckassen, Măţan
  • Rezerve: Căbuz, Buta, Ganea, Sabala, Babunski, Benzar, Grameni, Grădinaru, Pitu
  •
  • Sepsi:Fernandez – Radoslav, Bouhenna, Mitrea, Csiszer – Tamas, Fofana, Tincu, Bajrlovic – Safranko – Eder
  • Rezerve: Szanto, Kovacs, Dumiter, Purece, Markovic, Păun, Degiannidis, Dragormir

În oglindă, echipa din Sfântu Gheorghe a remizat şi ea cu FCSB şi Universitatea Craiova (1-1, respectiv 0-0). Sepsi are însă şi o înfrângere, un 0-1 cu CFR Cluj, chiar în Covasna.

Ardelenii sunt foarte bine plasaţi în acest moment, în lupta pentru un loc în play-off. După 18 etape, Sepsi e a patra şi are 31 de puncte. Ceva mai prost stă echipa patronată de Gică Hagi şi pregătită în acest moment de Mircea Rednic. Viitorul e abia a opta şi are 23 de puncte, însă în cazul unui eventual succes marţi ar urca pe poziţia a şase, ultima care duce în play-off.

Viitorul - Sepsi se joacă marţi, de la ora 15.30, şi se vede în direct pe Look Sport. Partida contează pentru etapa a 19-a din Casa Liga 1.