Ultima oră
VIDEO | Mai reuşeşte cineva să o oprească pe Collins? Americanca a câştigat un meci nebun la Madrid şi continuă seria fabuloasă VIDEO | Mai reuşeşte cineva să o oprească pe Collins? Americanca a câştigat un meci nebun la Madrid şi continuă seria fabuloasă
VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici” VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici”
Marius Marin a înscris un gol pentru Pisa în Serie B Marius Marin a înscris un gol pentru Pisa în Serie B
Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO
EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm
VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu” VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu”

VIDEO | Bătută moldovenească. Viitorul - FC Botoşani 1-2. Keyta reuşeşte ”dubla”, iar Rednic rămâne fără victorie de la revenirea în Casa Liga 1

Superliga Publicat pe 15 dec 2020
mail-share icon Email

FC Botoşani a obţinut o victorie foarte importantă în bătălia pentru play-off, la Ovidiu, contra celor de la Viitorul Constanţa, cu scorul de 2-1.

Prima repriză a fost una extrem de animată, în care ambele echipe au avut câteva ocazii bune de a marca. Keyta a fost însă singurul care s-a lipit de gol. Actul secund i-a lăsat pe moldoveni în 10 oameni, după eliminarea lui Ongenda.

Trupa lui Marius Croitoru nu a resimţit omul în minut, iar Keyta a reuşit ”dubla”. Golul de onoare a venit de la Luckasen, cel mai activ jucător al dobrogenilor, în primul minut de prelungiri.

Viitorul - Botoşani 1-2 (Luckassen 90+1 / Keyta 36, 68)

Echipele de start:

Viitorul: Căbuz – Dussaut, Ghiţă, Mladen, Boboc – Iancu, Artean, Ciobanu – C. Matei, Luckassen, Măţan

FC Botoşani: Hankic – Patache, Haruţ, Chindriş, Holzmann – E. Florescu, J. Rodriguez, Ongenda – S. Camara, Keyta, Al Mawas

Minutul 90+1: GOL Viitorul! În cele din urmă dobrogenii marchează. Ely trimite o centrare, iar Luckassen finalizează.

Minutul 81: Viitorul are o şansă mare de a reveni în meci. Luckassen primeşte o centrare şi se trezeşte singur la 7 metri. Atacantul încearcă o finalizare din plonjon, dar mingea zguduie bara.

Minutul 68: GOL Botoşani! Trupa lui Marius Croitoru nu simte inferioritatea numerică şi marchează după o fază colectivă. Al Mawas îl deschide perfect pe Keyta, care reuşeşte ”dubla”.

Minutul 59: Ongenda este eliminat! Mijlocaşul moldovenilor loveşte balonul în semn de protest, după o decizie a arbitrului şi vede al doilea cartonaş galben, după ce cu două minute mai devreme îl văzuse pe primul.

Minutul 53: Iancu trage tare, dar balonul se duce mult peste poartă.

Minutul 45: Pauză la Ovidiu. Nu s-a dictat niciun minut de prelungiri.

Minutul 42: Gabi Iancu trimite foarte bine din lovitură liberă de la 20 de metri. Zidul atinge uşor mingea, care se duce în corner.

Minutul 37: Replică puternică dată de Viitorul la următoarea fază. Cosmin Matei primeşte o minge în careu şi finalizează cu capul. Execuţia zguduie bara transversală.

Minutul 36: GOL Botoşani! Deschiderea de scor vine după un corner. Chindriş trimite cu capul la colţul scurt, Căbuz respinge în transversală, iar mingea cade în faţa lui Keyta, care marceahză cu poarta goală.

Minutul 30: A doua mare şansă a partidei pentru Botoşani. Rodriguez trage tare de la 25 de metri. Căbuz este la post şi respinge cu un reflex de senzaţie.

Minutul 22: Chindriş îl faultează la marginea careului pe Luckassen şi primeşte cartonaşul galben. Artean execută lovitura liberă, dar mingea se duce în zid.

Minutul 8: Artean trece de Ongenda şutează puternic şi mingea loveşte bara porţii adverse. Portarul Hankic era bătut.

Minutul 7: Ciobanu vede primul cartonaş galben al partidei, pentru un fault la Camara.

Minutul 4: Prima ocazie a partidei îi aparţine lui Eduard Florescu. Mijlocaşul a tras puternic de la 20 de metri, iar Căbuz a respins cu emoţii.

Minutul 1: Partida a început! S-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Stere Dămăşaru.

----------------------------------------------

UPDATE 20:20 Iată echipele de start!

VIITORUL (4-3-3): Căbuz - Dussaut, Ghiţă, Mladen, Boboc - C. Matei, Artean, A. Ciobanu - G. Iancu, Luckassen, Măţan

Antrenor: Mircea Rednic

FC BOTOŞANI (4-3-3): Hankic - Patache, Haruţ, Chindriş, Holzmann - Ed. Florescu, J. Rodriguez, Ongenda - Camara, H. Keyta, Al Mawas

Antrenor: Marius Croitoru

Viitorul - FC Botoşani, al doilea meci al zilei în Casa Liga 1, se joacă la Ovidiu, de la 21:00, live pe Look Sport şi www.looksport.ro.

Viitorul - FC Botoşani, live pe Look Sport de la 21:00. Echipele probabile:
  • Viitorul: Căbuz - Mladen, Dobrosavlevici, Ortega - Boboc, Ciobanu, Matei, De Nooijer - Iancu, Luckassen, Măţan
  • FC Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - Rodriguez, Florescu - Aşkovski, Ongenda, Keyta - Al Mawas
Debutul lui Mircea Rednic la Viitorul a însemnat un 1-1 cu Chindia Târgovişte, iar Puriul are şansa primei victorii pe teren propriu în faţa unei contracandidate în lupta pentru obţinerea unuia dintre cele şase locuri care duc în play-off. După 13 etape, Viitorul are 17 puncte, suficient pentru locul al şaselea, dar şi un meci în minus. Conştient de importanţa celor trei puncte, Rednic a anunţat, înaintea meciului, că nu va pune accent pe spectacol, ci pe eficienţă.

Dincolo, Marius Croitoru are trei egaluri consecutive şi, cu 14 puncte, ocupă locul al zecelea în Casa Liga 1. E, totuşi, la doar trei puncte de Viitorul, iar un succes la Ovidiu ar reprezenta o mare lovitură în economia bătăliei pentru play-off.