Ultima oră
Lovitură de proporţii în Formula 1! Carlos Sainz, dorit de rivala celor de la Ferrari Lovitură de proporţii în Formula 1! Carlos Sainz, dorit de rivala celor de la Ferrari
Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală la Rouen. A trecut de o jucătoare mult mai bine clasată în ierarhia WTA Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală la Rouen. A trecut de o jucătoare mult mai bine clasată în ierarhia WTA
VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj 1-0, în direct la Prima Sport 1! Cisse deschide scorul VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj 1-0, în direct la Prima Sport 1! Cisse deschide scorul
Antrenorul momentului în România, ofertat din Superliga. „Ştiu că mai am lucruri de oferit” | EXCLUSIV VIDEO Antrenorul momentului în România, ofertat din Superliga. „Ştiu că mai am lucruri de oferit” | EXCLUSIV VIDEO
România şi-a aflat adversarele din grupele europeanului de handbal feminin România şi-a aflat adversarele din grupele europeanului de handbal feminin
Louis Munteanu, drum liber către FCSB? Anunţul momentului: „Cu siguranţă” Louis Munteanu, drum liber către FCSB? Anunţul momentului: „Cu siguranţă”

VIDEO | Spectacol în ploaie. Astra - FC Botoşani 1-1. Gazdele au ratat nepermis de mult şi au scos doar un punct, care le reduce şansele de play-off

Superliga Publicat pe 18 mar 2021
mail-share icon Email

Astra Giurgiu şi FC Botoşani au terminat la egalitate, 1-1, în singurul meci al zilei din Casa Liga 1. Partida a fost marcată de o ploaie torenţială, care a format bălţi pe suprafaţa de joc, ce a rezistat însă nesperat de bine.

În ciuda intemperiilor meteorologice, meciul a fost unul alert, cu multe faze de poartă, majoritatea produse de cei de la Astra Giurgiu, care însă s-au văzut conduce, după golul lui Papa, la singura şansă mare a moldovenilor.

Actul secund a adus goana după egalare, care a venit prin lovitura de cap a lui Montini, italianul marcând şi în partida tur.

FC Botoşani ocupă locul 5 în campionat, cu 38 de puncte, în timp ce adversarii de joi de la Giurgiu sunt pe 7, primul sub linia de play-off, dar la doar două lungimi ecart.

---------------------------------------------------

Astra - FC Botoşani 1-1 (Montini 78 / Papa 43)

Echipele de start:

Astra: Lazar - Raspopovic, H. Sousa, Graovac, D. Bruno - Canadija, Boje Kane, Pahonţu - Stahl, Krpic, Răduţ

FC Botoşani: Pap - Braun, Chindriş, Meleke, Holzmann - Papa, Florescu - Al Mawas, Ongenda, Keyta - D. Croiotru

Minutul 90+3: Fluier final! Partida se termină 1-1!

Minutul 90+3: Mihai Roman pătrunde nestingherit în careu şi trimite în faţa porţi, Stahl respinge în extremis.

Minutul 86: Fază controversată! Meleke îl trânteşte în careu pe Răduţ, dar arbitrul nu dictează nimic.

Minutul 83: Valentin Gheorghe este lansat excelent în adâncime, Meleke respinge în corner, chiar înainte ca adversarul său să şuteze.

Minutul 79: GOL Astra! Montini înscrie în poarta Botoşaniului, cu o lovitură perfectă de cap, după un corner executat din banda stângă.

Minutul 75: Eroare uriaşă a lui David Lazar. Portarul Astrei a vrut să îi paseze lui Graovac, dar mingea a sărit din cauza gazonului la Enriko Papa, care a fost surprins de această şansă şi nu a apucat să pregătească execuţia.

Minutul 72: Marius Croitoru vede şi la acest meci cartonaşul galben pentru proteste.

Minutul 70: David Bruno şutează puternic, mingea îi revine, dar trimite printre picioarele unui adversar pe lângă poartă, al cărei colţ lung era complet descoperit.

Minutul 62: Răduţ trage din marginea careului, dar pe centrul porţii.

Minutul 58: Montini trage din interiorul careului, dar terenul îmbibat cu apă, face ca şutul italianului să fie unul moale, prin fără emoţii de Pap.

Minutul 55: Valentin Gheorghe lasă excelent un balon în careu pentru Raspopovic, dar fundaşul giurgiuvenilor trage în blocaj.

Minutul 43: GOL FC Botoşani! După o lovitură liberă pe partea dreaptă, Chindriş scoate în spate la Enriko Papa, care finalizează cu exteriorul sub bară, la prima ocazie a moldovenilor în acest meci.

Minutul 39: Raspopovic centrează în forţă, Răduţ pluteşte elegant prin defensiva adversă, dar execuţia sa cu capul loveşte bara transversală.

Minutul 27: Eduard Pap are o intervenţie de senzaţie la execuţia lui Krpic.

Minutul 6: Stahl combină bine cu Krpic, care trimite balonul la Wutrich, elveţianul dă mai departe la Răduţ, care însă trimite slab în braţele lui Pap.

Minutul 1: A început partida! Plouă torenţial la Giurgiu, iar gazonul nu se prezintă foarte bine.

-----------------------------------------------------

Astra şi Botoşani vor juca în etapa a 28-a din Casa Liga 1, joi de la ora 17:00. Partida e pe Look Sport.

E un nou meci importat în contextul play-off-ului. Astra era în subsolul clasamentului în urmă cu câteva etape, dar a urcat graţie rezultatelor bune, iar acum se află la distanţă mică de primele şase locuri. În cazul unui succes, cu puţin noroc, ar putea urca cel puţin pe locul 6.

Ultimele cinci meciuri ale Astrei în Casa Liga 1:

vs. Poli Iaşi (deplasare) 3-2
vs. Dinamo (acasă) 2-0
vs. Clinceni (deplasare) 1-1
vs. FC Hermannstadt (acasă) 2-1
vs. Chindia (deplasare) 1-0

FC Botoşani este într-o scădere clară de formă în ultimele runde, iar play-off-ul nu mai este atât de sigur. Trebuie să înregistreze rezultate pozitive în ultimele etape din sezonul regulat, fiind la mâna ei.

Ultimele cinci meciuri ale Botoşaniului în Casa Liga 1:

vs. Gaz Metan Mediaş (acasă) 2-1
vs. UTA (deplasare) 0-0
vs. FCSB (acasă) 0-2
vs. Craiova (deplasare) 0-1
vs. Sepsi (acasă) 1-2

Ultimul meci direct dintre cele două a avut loc în tur, iar meciul de la Botoşani s-a terminat la egalitate, 1-1.