Ultima oră
VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Primă repriză bogată în ocazii VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Primă repriză bogată în ocazii
Turneul final al Billie Jean King Cup se va juca în format eliminatoriu. România îşi va afla adversara pe 30 aprilie Turneul final al Billie Jean King Cup se va juca în format eliminatoriu. România îşi va afla adversara pe 30 aprilie
Clubul din Superliga ce va primi de la bugetul local peste 1 milion de euro! Clubul din Superliga ce va primi de la bugetul local peste 1 milion de euro!
Iuliana Demetrescu va arbitra o semifinală de Liga Campionilor la fotbal feminin Iuliana Demetrescu va arbitra o semifinală de Liga Campionilor la fotbal feminin
Încă un mare oraş din ţară e aproape să aibă stadion modern. Guvernul a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru o arenă de 30.000 de locuri Încă un mare oraş din ţară e aproape să aibă stadion modern. Guvernul a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru o arenă de 30.000 de locuri
Un antrenor din Superliga se află în negocieri: „Ambele părţi vrem” Un antrenor din Superliga se află în negocieri: „Ambele părţi vrem”

VIDEO: Spectacol în derby-ul Ilfovului. FC Voluntari – Academica Clinceni 3-3. Oaspeţii au rezistat, după ce au jucat fără 12 jucători şi cu un antrenor de conjunctură

FC Voluntari Publicat pe 4 dec 2020
mail-share icon Email

Derby-ul judeţului Ilfov a oferit spectacol total pe Look Sport+. FC Voluntari a reuşit să scape neînvinsă, după ce a evoluat fără 12 jucători şi fără antrenorul Mihai Teja, toţi infectaţi cu Covid, contra celor de la Clinceni, formaţie care are un sezon excelent.

Oaspeţii au început partida perfect, iar după două faze fixe au făcut 2-0, graţie reuşitelor albanezului Bilali şi a veteranului Cebotaru. Până la pauză, echipa antrenată de Ioan Andone la acest meci a revenit, graţie golurilor lui Gheorghe şi Achim, din penalty. Repriza a doua a curs doar cu cei de la Clinceni în atac, care au punctat prin Rusescu, însă calculele lui Ilie Poenaru au fost date peste cap, la ultima fază, de către Ion Gheorghe, care a reuşit ”dubla”.

FC Voluntari - Academica Clinceni 3-3 (Gheorghe 24-penalty, Achim 31-penalty, Gheorghe 90+3 / Bilali 9, Cebotaru 14, Rusescu 89)

FC Voluntari (4-2-3-1): Cotolan - I. Costin, Buliga, C. Achim, Grădinaru - Anderson Souza, Borţoneanu, I. Gheorghe - Dorobanţu, Mailat - I. Stoica
Rezerve: Paraschiv, Ozkara, Chilili, F. Mihai, Voinescu, I. Badea, Tangulea, Mitrache, Tatu

Clinceni (4-2-3-1): Vâlceanu - Pashov, Jutric, Bilali, Pîrvulescu - Cebotaru, Cascini - P. Petrescu, Chunchucov, Cordea - Morar
Rezerve: Ureche, Chandarov, Boiciuc, C. Tănase, Rusescu, Dobrescu, Andronic, Patriche, Dumitriu

Minutul 90+3: GOL Voluntari! Ion Gheorghe ”smulge” un punct pentru Voluntari la ultima fază, după ce scapă din marcajul lejer al lui Pashov şi finalizează cu un şut din unghi.

Minutul 89: GOL Clinceni! Raul Rusescu primeşte o pasă excelentă şi finalizează fără marcaj, cu un lob uşor chinuit, care loveşte poarta, iar apoi se scurge în poarta Voluntariului.

Minutul 80: Raul Rusescu este aproape de a marca. Atacantul finalizează cu capul puţin peste poartă.

Minutul 75: Dumitriu ia o acţiune pe cont propriu şi scapă singur cu portarul Cotolan. Şutul noului intrat loveşte bara, iar Achim reuşeşte să respingă mingea care se scurgea aproape de linia porţii.

Minutul 73: Un nou corner foarte bine executat pentru Academica Clinceni. Cei de la Voluntari se încurcă în respinge, iar Cebotaru reuşeşte să finalizeze, însă pe lângă poartă.

Minutul 55: Paul Pârvulescu primeşte cartonaşul galben.

Minutul 47: Chunchucov pătrunde în careu, dar trage puternic din cădere mult peste poartă.

Minutul 31: GOL Voluntari! Încă un penalty pentru echipa lui Ioan Andone. Acelaşi Bilali respinge greşit o minge şi nu îl poate evita pe Stoica, care se resimte serios după contact. Tuşierul îi semnalează arbitrului că a fost fault, iar centralul arată punctul cu var. Florin Achim transformă, după ce execută exact unde a bătut şi Gheorghe.

Minutul 24: GOL Voluntari! Greşeală în defensiva celor de la Clinceni. Bilali se repliează târziu şi îl faultează în careu pe Stoica. Ion Gheorghe reuşeşte să transforme, după ce portarul sare pe colţul opus.

Minutul 19: O nouă fază fixă periculoasă. Mingea ajunge la Chunchucov, bulgarul trage în forţă, iar Achim respinge salvator în corner.

Minutul 14: GOL Clinceni! Partida se simplifică pentru trupa lui Ilie Poenaru. Veteranul Cebotaru marchează după o nouă fază fixă, profitând de o desincronizare majoră în defensivă.

Minutul 10: Raul Rusescu îi ia locul lui David Cristian Morar.

Minutul 9: GOL Clinceni! Albanezul Bilali deschide scorul cu o lovitură de cap, după o centrare excelentă a lui Andrei Cordea.

Minutul 3: Ocazie mare pentru Clinceni. David Cristian Morar primeşte o pasă excelentă de la Pashov din parte dreaptă, iar tânărul atacant nu reuşeşte să împingă mingea cu poarta goală.

Minutul 1: A început partida de pe arena ”Anghel Iordănescu”.

----------------------------------------------------

Look Sport transmite meciul dintre FC Voluntari şi Academica Clinceni, vineri, de la 17:15. Cele mai importante faze ale meciului din etapa a 12-a, din primul eşalon, vor fi redate live video de către site-ul www.looksport.ro.

LIVE VIDEO | FC Voluntari – Academica Clinceni se joacă vineri, de la 17:15, pe Look Sport. Duel între două echipe cu forme total diferite

FC Voluntari şi Academica Clinceni sunt două echipe care în sezonul precedent s-au confruntat cu emoţiile retrogradării. Formaţia din Clinceni, însă, a făcut un salt uriaş de atunci. Ocupă locul cinci în clasament, la egalitate de puncte (19) cu Sepsi OSK care e pe patru, şi are a doua cea mai bună formă din Casa Liga 1, după lidera FCSB. Academica a strâns, în ultimele cinci partide, patru victorii, roş-albaştrii acumulând cinci succese în ultimele cinci jocuri disputate.

Voluntari traversează o formă extrem de proastă, cu patru înfrângeri şi o victorie în precedentele cinci dueluri din campionat. Mai rău decât atât, ilfovenii vin după înfrângerea ruşinoasă din şaisprezecimile Cupei României, 0-6, cu Gaz Metan Mediaş. Chiar şi aşa, Voluntari nu ocupă o poziţie dezastruoasă în clasament: locul 10 cu 11 puncte şi un golaveraj de 14-16. Academica Clinceni porneşte ca principală favorită, însă Voluntari a demonstrat, mai ales în începutul acestui sezon, că poate fi o echipă problematică.