Ultima oră
Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie Un arbitru de scaun bulgar a primit interdicţie pe viaţă pentru încălcări legate de corupţie
VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj VIDEO | Soluţie pentru naţională! Louis Munteanu, gol de mare fineţe în poarta celor de la CFR Cluj
Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri
"Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV "Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV
Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen
VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Munteanu, gol de mare rafinament VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Munteanu, gol de mare rafinament

VIDEO | Spectacol doar o repriză. FC Botoşani - Sepsi 1-2. Oaspeţii îşi securizează locul de play-off

Superliga Publicat pe 15 mar 2021
mail-share icon Email

Sepsi Sfântu-Gheorghe a câştigat pe terenul celor de la FC Botoşani, cu scorul de 2-1. Rezultat în urma căruia elevii lui Leo Grozavu îşi securizează locul 4 în Casa Liga 1, fiind aproape imposibil să piardă play-off-ul la finalul sezonului regulat.

Prima repriză a fost una săracă în ocazii, dar care a adus deschiderea de scor. Rodriguez face o greşeală foarte mare. Unul din cei mai tehnici fotbalişti ai moldovenilor nu este atent, după ce primeşte o pasă de la portarul Hankic, nu protejează corect, mingea îi este luată şi faultează în careu pe Safranko, din dorinţa de a salva situaţia.

În repriza a doua moldovenii au ieşit la joc, dar le-a lipsit sclipirea, iar de marcat a făcut-o tot Sepsi, prin tânărul Nandor Tamas, care a finalizat din pasa lui Safranko. Golul de onoare a venit de la Camara, în minutul 90+3, la ultima fază.

Pentru cei de la Botoşani se anunţă o luptă grea pentru un loc de play-off. Trupa lui Marius Croitoru este pe locul 5, dar la doar două puncte de prima poziţie de play-out, cu trei etape rămase de disputat din sezonul regulat.

---------------------------------------

FC Botoşani - Sepsi 1-2 (Camara 90+3 / Vaşvari 41-penalty, Tamas 71)

Echipele de start:

FC BOTOŞANI (4-3-3): Hankic – Braun, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Ongenda, J. Rodriguez, Papa – D. Croitoru, Al Mawas, Tîrcoveanu
SEPSI (4-2-3-1): Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, B. Mitrea, Fl. Ştefan – Fofana, Vaşvari, Golofca – Csiszer, Şafranko, Petrila

Minutul 90+3: GOL Botoşani! Patache centrează, mingea este deviată, iar Camara înscrie primul gol în tricoul Botoşaniului în acest campionat. La reluări s-a văzut că marcatorul golului se afla în offside.

Minutul 82: Leo Grozavu vede şi el cartonaşul galben pentru proteste.

Minutul 77: Andrei Chndriş este faultat la limita careului, arbitrul Chivulete a dictat lovitură liberă, deşi trebuia penalty. Ongenda a tras excelent, aproape de vinclu, dar Niczuly a salvat cu un reflex de senzaţie.

Minutul 71: GOL Sepsi! Safranko primeşte o pasă în careu, trage în blocaj, mingea ajunge din nou la slovac, care îl angajează perfect pe Nandor Tamas, care majorează diferenţa.

Minutul 67: Hankic greşeşte grav. Pasează scurt până la Golofca, care îl driblează, dar se încurcă şi trage într-un fundaş advers, cu aproape toată poarta goală.

Minutul 66: Marius Croitoru primeşte cartonaş galben pentru proteste.

Minutul 59: Contraatac foarte bun al celor de la Sepsi. Safranko şi Golofca fac un-doi, dar acţiunea celor doi este respinsă de defensiva adversă, în ultimul moment.

Minutul 53: Ocazie uriaşă ratată de gazde. Camara trimite excelent din partea dreaptă, Târcoveanu luftează, balonul ajunge la Papa care şutează, dar portarul respinge până la Ongenda. Atacantul trimite însă peste poartă dintr-o poziţie ideală.

Minutul 41: GOL Sepsi! Vaşvari marchează de la punctul cu var. Hankic a ghicit colţul, dar nu a putut ajunge la minge.

Minutul 39: Rodriguez face o greşeală foarte mare. Unul din cei mai tehnici fotbalişti ai moldovenilor nu este atent, după ce primeşte o pasă de la portarul Hankic, nu protejează corect, mingea îi este luată şi faultează în careu pe Safranko, din dorinţa de a salva situaţia.

Minutul 25: Cele două formaţii fac un meci de uzură şi nu se avântă absolut deloc în atac.

Minutul 19: Târcovanu trimite din lovitură liberă de la 20 de metri pe lângă bara din dreapta a porţii.

Minutul 14: Schimbare şi la Botoşani. Croitoru este înlocuit cu Mihai Roman.

Minutul 9: Sepsi face prima schimbare. Iese Lorand Fulop, iar în locul său intră Csiszer.

Minutul 1: A început partida!

--------------------------------------------

FC Botoşani şi Sepsi Sfântu Gheorghe se înfruntă astăzi, de la ora 17:30, în direct pe Look Sport, în etapa cu numărul 27 din Casa Liga 1. Ambele echipe vor să-şi consolideze poziţia în zona de play-off. Sepsi nu a câştigat niciodată la Botoşani.

Ambele echipe vin după înfrângeri cu acelaşi scor, 0-1. FC Botoşani a pierdut la Craiova, iar Sepsi a fost învinsă pe teren propriu de către Chindia Târgovişte.

FC Botoşani, ocupanta locului 5 în Liga 1, este fără victorie în ultimele trei etape (două eşecuri şi un egal).

Sepsi, ocupanta locului 4 în clasament, are cele mai multe rezultate de egalitate din campionat, 13.

Sepsi a suferit o singură înfrângere în acest sezon al Ligii 1, dar are un istoric nefavorabil la Botoşani. Echipa din Sfântu Gheorghe nu a câştigat niciodată la Botoşani.

19 dintre cele 35 de goluri marcate de FC Botoşani au fost înscrise în prima repriză. Elevii lui Marius Croitoru au primit cel puţin un gol în patru dintre cele şase jocuri din campionat disputate acasă în 2021.

15 goluri a marcat Sepsi OSK din faze fixe în acest sezon al Ligii 1, cele mai multe, la egalitate cu Astra Giurgiu.

Cea mai recentă confruntare directă: 5 decembrie 2020, Sepsi OSK - FC Botoşani 2-2 (B. Mitrea, R. Dimitrov / A. Tîrcoveanu, H. Keyta).

Partida va fi una specială pentru Leo Grozavu, tehnicianul de la Sepsi, care a antrenat-o pe FC Botoşani în Liga 1 timp de patru sezoane (2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17).

Echipele probabile:

Botoşani: Hankic - Patache, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - J. Rodriguez, Papa, Ongenda - Al Mawas, D. Croitoru, Keyta.

Sepsi: Niczuly - Deligiannidis, Ninaj, Mitrea, Ştefănescu - Fofana, L. Fulop - Golofca, Aganovic, Petrila – Safranko.