Ultima oră
Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Au sperat până în prelungiri. Poli Iaşi - UTA 1-2. Gazdele au condus aproape tot meciul, dar totul s-a ruinat în ultimele secunde

Fotbal Internațional Publicat pe 27 ian 2021
mail-share icon Email

UTA Arad a obţinut o victorie de poveste pe terenul celor de la Poli Iaşi, scor 2-1. Moldovenii au condus până în prelungiri, dar totul s-a spulberat în ultimele secunde.

Flores a deschis scorul rapid, după care formaţia lui Daniel Pancu a lăsat garda jos şi a jucat la conservarea rezultatului, care ar fi reprezentat o adevărată gură de oxigen.

Brănescu, erou, dar degeaba

După gol, arădenii au presat în permanenţă, dar s-au lovit de un Brănescu în mare formă, care a salvat din toate poziţiile. Liviu Antal a fost din nou protagonist, dar nici în acest meci nu s-a lipit de gol.

Când totul părea că se îndreaptă spre un scor de 1-0 pentru Iaşi, au venit două goluri meritate ale celor de la UTA, care urcă pe locul 9, în timp ce în Copou se anunţă vremuri tulburi, echipa fiind ”lanterna roşie”.

------------------------------

Poli Iaşi - UTA Arad 1-2 (Flores 9 / Erico 90+2, Rus 90+4)

Minutul 90+4: GOL UTA! Ciprian Rus marchează, după o respingere în lateral a lui Brănescu.

Minutul 90+2: GOL UTA! Arădenii evită înfrângerea. Roger execută un corner din partea dreaptă, Erico se desprinde din marcaj şi în cele din urmă îl învinge cu o lovitură de cap pe Brănescu.

Minutul 85: Ocazie mare UTA! Florin Ilie din 6 metri trimite peste poartă, după un corner. Fotbalistul celor de la UTA a fost lăsat nemarcat.

Minutul 82: Al şaptelea cartonaş galben al confruntării din Copou îl vede Erico da Silva, după un fault la Vanzo.

Minutul 81: Buşu primeşte şi el cartonaş galben pentru trageri de timp.

Minutul 80: Ciprian Rus este lansat excelent, dar cel care a intrat în locul lui Liviu Antal trimite pe lângă poartă, dintr-o poziţie foarte bună, fiind uşor presat de Popa.

Minutul 77: Roger execută excelent un corner. Balonul este deviat, iar Brănescu salvează cu un reflex din faţa lui Ciprian Rus, care trebuia doar să împingă de lângă bară balonul în poartă.

Minutul 76: Erico trimite slab către buturi, dar mingea sare în braţele lui Brănescu, care este aproape de a comite o greşeală uriaşă. În cele din urmă portarul Iaşiului a prins din doi timpi.

Minutul 75: Roger trimite din lovitură liberă de la 20 de metri mult peste poartă.

Minutul 74: Pasaglia primeşte ”galben”, pentru un fault din spate.

Minutul 70: UTA încearcă în toate felurile să găsească calea spre gol, dar deocamdată nu reuşesc. Poli Iaşi nu există în această repriză din punct de vedere ofensiv.

Minutul 68: Brănescu primeşte cartonaş galben, pentru trageri de timp.

Minutul 66: Erico îl lansează perfect pe Antal, care se desprinde din marcaj, însă loveşte greşit, cu un semi-luft.

Minutul 59: Acţiune prelungită a celor de la UTA. Miculescu pătrunde şi pasează la Antal, care îl gaseşte nemarcat pe Neluţ Roşu liber in mijlocul careului, acesta trage, dar mingea se duce peste poartă din poziţie ideală. Cei de la Arad au cerut un penalty, la un fault asupra lui Antal.

Minutul 49: Antal trage spre colţul lung, dar execuţia atacantului nu prinde cadrul porţii.

Minutul 45+2: Şansă bună pentru UTA. Roger trage tare cu şiretul din marginea careului, dar balonul trece peste poartă.

Minutul 40: Gazdele cer penalty, după un contact între Rusu şi Cană. Arbitrul nu arată nimic însă.

Minutul 39: Liviu Antal este şi el avertizat, după un fault la Popa.

Minutul 38: Vorobjovas primeşte cartonaş galben, pentru o talpă la Djuranovici.

Minutul 36: Albu trage în forţă de la 20 de metri, mingea atinge pământul, dar Brănescu se întinde şi respinge în corner.

Minutul 29: Roger execută o lovitură liberă foarte bine, de la 35 de metri, din lateral, balonul se scurge în careu, pe bara a doua, dar niciun fotbalist din formaţia lui Laszlo Balint nu este acolo să finalizeze.

Minutul 25: Cei de la UTA preiau uşor-uşor frâiele partidei, dar nu creează ocazii importante.

Minutul 22: Miculescu este avertizat cu cartonaş galben, pentru simulare. Mijlocaşul de bancă a căzut singur în careu, de lângă un adversar.

Minutul 12: Antal primeşte o centrare bună de la un coechipier, dar Răzvan Popa îl blochează excelent pe atacant şi respinge balonul în siguranţă până la portar.

Minutul 9: GOL Poli Iaşi! O nouă gafă în defensivă arădenilor, care îi permite lui Flores să meargă pe culoar. Mijlocaşul şutează, Iacob atinge uşor mingea, insuficient, pentru a salva golul.

Minutul 1: Gazdele sunt aproape de a da lovitura după 12 secunde. Greşeală mare de apărare la UTA. Djuranovici scapă singur cu portarul Iacob, care respinge în corner.

Minutul 1: A început partida din Copou!

Echipele de start:

POLI IAŞI (4-3-3): 12. Brănescu - 5. Cană, 6. R. Popa, 3. Baxevanos, 24. Buşu - 70. Flores Knowles, 4. Mihalache, 88 Passaglia - 19. R. Onea, 28. Djuranovici, 17. Mensah
Rezerve: Brânză, Zaharia, Popadiuc, Vanzo, Lopes Cabral, Zajmovic, Moisa, Gaitan
Antrenor: Daniel Pancu

UTA ARAD (4-4-2): 93. Fl. Iacob - 26. Tomozei, 21. Erico, 18. Fl. Ilie, 22. Bustea - 10. Miculescu, 6. Albu, 5. Vorobjovas, 86. D. Rusu - 8. Antal, 9. Roger
Rezerve: Balauru, Melinte, Isac, Oroian, Roşu, Teşcan, Rus, Buhăcianu
Antrenor: Laszlo Balint

Două echipe aflate în suferinţă, Poli Iaşi şi UTA, se întâlnesc miercuri, într-un meci cu o miză aparte în special pentru gazde. Aflată pe ultimul loc, echipa moldoveană nu are altă variantă decât victoria.

De altfel, „studenţii” ieşeni au doar 15 puncte din 18 meciuri, iar în cazul unui eventual succes, coroborat cu alte rezultate favorabile, ar putea să urce până pe poziţia a 13-a. Poli Iaşi traverseează însă o perioadă nefastă, iar în ultimele trei meciuri nu a mai reuşit să câştige.

Daniel Pancu mai are şi alte probleme de rezolvat. Criticat vehement de primarul din Iaşi, Mihai Chirica, Pancu e obligat să câştige cu UTA şi se află într-o situaţie de neinvidiat. Fără Cosmin Frăsinescu, suspendat, Platini şi Passaglia - accidentaţi şi cu Andrei Cristea indisponibil după ce s-a infectat cu SARS-CoV-2, tehnicianul moldovenilor are mari bătăi de cap. Alţi jucători importanţi - Calcan, De Iriondo, Stan şi Acosta - ies şi ei din discuţie, fiind cu toţii bolnavi de Covid.

De cealaltă parte, ardelenii se află pe locul 10, au 21 de puncte şi luptă pentru un loc în play-off. O victorie sub Copou ar însemna enorm pentru arădeni, care ar putea să urce trei poziţii în clasament.

Poli Iaşi - UTA se joacă miercuri, de la ora 17.30, contează pentru etapa a 19-a din Casa Liga 1 şi va fi transmis în direct de Look Sport.

Echipele probabile:

Poli Iaşi: Brănescu – Cană, Baxevanos, Răzvan Popa, Buşu – Onea, Mihalache, Cristea, Popadiuc – Dylan Fores, Djuranovic.

UTA: Iacob – Tomozei, Erico, Benga, Rrumbullaku – Miculescu, Albu, Vorobjovas, Rusu – Hora, Roger