Ultima oră
O supravieţuitoare a cancerului la sân va alerga topless la maratonul de la Londra pentru a contribui la eliminarea stigmatului mastectomiei O supravieţuitoare a cancerului la sân va alerga topless la maratonul de la Londra pentru a contribui la eliminarea stigmatului mastectomiei
Englezii l-au distrus pe Haaland după eliminarea din sferturi: „A căzut îngrozitor! Nu a arătat nimic” Englezii l-au distrus pe Haaland după eliminarea din sferturi: „A căzut îngrozitor! Nu a arătat nimic”
Fraţii Maior, la start în a doua etapă din Campionatul Mondial de Raliuri
VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj 1-1, în direct la Prima Sport 1! Nistor egalează din penalty în prelungirile primei reprize VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj 1-1, în direct la Prima Sport 1! Nistor egalează din penalty în prelungirile primei reprize
CFR Cluj are de dat bani către un fost jucător. Acesta a avut câştig de cauză la comisii CFR Cluj are de dat bani către un fost jucător. Acesta a avut câştig de cauză la comisii
Lovitură de proporţii în Formula 1! Carlos Sainz, dorit de rivala celor de la Ferrari Lovitură de proporţii în Formula 1! Carlos Sainz, dorit de rivala celor de la Ferrari

VIDEO | Debut reuşit pentru Daniel Niculae: Csikszereda - Rapid 0-1! Giuleştenii înving greu la Miercurea Ciuc şi devin lideri în Liga 2, la egalitate cu FC U Craiova

Liga II Publicat pe 6 apr 2021
mail-share icon Email

Rapid a învins în deplasare Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 1-0, a devenit singura echipă victorioasă în prima etapă a play-off-ului Ligii 2 şi a urcat pe primul loc în clasament, la egalitate cu FC U Craiova.

După două egaluri albe în primele două meciuri, CS Mioveni - Craiova şi Dunărea Călăraşi - ASU Poli Timişoara, perioada de secetă în mini-campionatul care decide nou-promovatele în Casa Liga 1 s-a încheiat după 186 de minute, graţie lui Adrian Bălan. Servit excelent de Barbu (minutul 16), fostul vârf de la FC Voluntari a găsit o lovitură de cap frumoasă, peste Szilard, şi a deblocat astfel meciul încă din primele minute.

Replica putea veni de la Bauza, în minutul 35, dar decarul oaspeţilor a ratat execuţia din interiorul careului, apoi Hlistei (42), pe contraatac, l-a făcut mare pe Szilard, trăgând în el din poziţie de unu vs. unu cu portarul. În minutul 57, Horaţiu Moldovan, portarul Rapidului, a degajat o minge în Levente Bara, dar a avut noroc şi balonul a ocolit poarta, cruţându-l de o gafă monumentală. Imediat, Bălan (58) şi Pănoiu (59) puteau face 2-0, apoi giuleştenii au făcut clasicul pas în spate. În minutul 65, Bauza s-a văzut singur cu goalkeeper-ul Moldovan, dar a întârziat prea mult finalizarea şi rapidistul a respins. Pe final, Nastos şi Dandea au fost nevoiţi să respingă din faţa porţii giuleştene, iar debutul lui Daniel Niculae în funcţia de preşedinte al Rapidului a însemnat, totuşi, trei puncte deopotrivă muncite şi importante.

Rapidul face 36 de puncte şi trece pe primul loc în play-off-ul Ligii 2, la egalitate cu FC U Craiova, în timp ce ciucanii rămân pe locul al şaselea, ultimul, cu 32 de puncte. Etapa viitoare se joacă Rapid - Dunărea Călăraşi, FC U Craiova - ASU Poli Timişoara şi CS Mioveni - Csikszereda.

• Antrenor: Mihai Iosif

Minutul 65: Bauza scapă singur cu portarul, finalizează, dar Horaţiu Moldovan are o intervenţie care-i face pe cei de pe banca Rapidului să aplaude!

Minutul 59: Două ocazii ale Rapidului! Mai întâi Adrian Bălan e foarte aproape să profite de o bâlbâială în defensiva gazdelor, apoi Pănoiu trage în plasa laterală, din unghi.

Minutul 57: Portarul Rapidului, aproape de o gafă imensă. Horaţiu Moldovan preia larg, apoi degajarea sa e blocată de Levente Bara, dar mingea se duce pe lângă poartă.

Minutul 42: Şansă mare a lui Hlistei! Sefer l-a lăsat singur cu portarul pe golgheterul rapidist, dar acesta e ghicit de Szilard, care-i respinge execuţia la colţul lung.

Minutul 36: Ocazie a ciucanilor! O deviere pe spate, în careu, îl eliberează pe Bauza, dar decarul reia peste, dintr-o poziţie excelentă.

Minutul 16: GOL RAPID! Adrian Bălan reia cu capul centrarea lui Barbu, mingea capătă o traiectorie ciudată şi îl învinge pe Szilard. Este primul gol din play-off-ul Ligii 2, după 196 de minute de joc.

Rapid a reuşit in extremis, în ultima etapă, calificarea în play-off-ul de promovare în Liga 1, cu o victorie în deplasare cu Metaloglobus, scor 4-2.

La startul play-off-ului, cele Csikszereda şi Rapid sunt despărţite de un singur punct, cu avantaj pentru giuleşteni.

În singura confruntare din sezonul regulat, Rapid a pierdut pe teren propriu cu Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 1-3, pe 6 martie, pe un teren acoperit cu zăpadă.

Rapid are două absenţe importante pentru meciul cu Csikszereda: mijlocaşul ofensiv Marian Drăghiceanu (accidentat cel puţin o lună) şi fundaşul căpitan Ionuţ Voicu (suspendat).

Echipele probabile:

Csikszereda: Gyenge – R. Takacs, Kelemen, Apro, Bor - Csuros (cpt.), Jebari, Bara - Schieb, T. Suciu, Pinter.

Rapid: Moldovan – Goge, Nastos, Dandea (cpt.), Finica - Bg. Barbu, R. Costin - Sefer, R. Ilie, Hlistei - Ad. Bălan